عبدالرضا گلپایگانی با بیان اینکه مدیریت زمین به سند مالکیت متکی است، گفت: توسعه شهری بدون مدیریت زمین و مالکیت بی‌معنی است و چون متولی اسناد مالکیت در شهرها طبق قانون ادارات ثبت هستند، ارتباط شهرداری با اداره ثبت اسناد و املاک مفید، موثر، لازم و ضروری است. او افزود: ما در شهرداری به دنبال هوشمندسازی فرآیندها و حذف مراجعه مستقیم ارباب رجوع به شهرداری هستیم و به همین دلیل ضرورت ایجاد ارتباط بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران بیش از قبل احساس می‌شود. به منظور رفع مشکلات حوزه هوشمندسازی جلسه مشترک خوبی با مدیرکل اداره ثبت اسناد و املاک استان تهران داشتیم که در این جلسه به چند موضوع مهم رسیدگی شد. او با بیان اینکه موضوع برقراری ارتباط سیستمی بین شهرداری و اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران به منظور حذف استعلامات کاغذی مطرح شد، اظهارکرد: این هدف با برطرف شدن مشکلات فنی، حقوقی وکارشناسی محقق می‌شود و امیدواریم بتوانیم با یاری اداره ثبت استان تهران به این هدف برسیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران، بررسی مساله اسناد مالکیت بازار تهران را یکی دیگر از موضوعات مطرح شده اعلام کرد و گفت: ما در حال بررسی بازار تهران از وجوه مختلف هستیم و یکی از این وجوه روشن شدن وضعیت مالکیت در بازار تهران است.

گلپایگانی تأکید کرد: مقرر شد در این زمینه با سازمان ثبت کار مشترکی انجام بدهیم، ضمن اینکه رکن سوم مهم رسیدگی به این مساله مالکان هستند که خوشبختانه هم جامعه اسلامی بازار در این زمینه دلسوزانه پیگیر حل مسائل مربوط به بازار است و هم شورایاری بازار که به تازگی به جمع شورایاران شهر تهران اضافه شده‌اند. موضوع سوم بحث سند مالکیت پارکینگ‌های مکانیزه بود که در این رابطه نیز با مدیرکل ثبت استان تهران تبادل نظر کردیم.

گلپایگانی با بیان اینکه قرار شد مسائل و مشکلات این نوع پارکینگ‌ها در جلسات کارشناسی بررسی و حل شود، گفت: هدف ما صدور سند مالکیت برای پارکینگ‌های مکانیزه است و در صورت رسیدن به این هدف دست ما در تأمین پارکینگ باز می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران افزود: در محدوده‌هایی که به لحاظ ابعاد زمین برای ساخت پارکینگ محدودیت وجود دارد یا جاهایی که موضوع تخریب و نوسازی به تأمین پارکینگ وابسته شده یا در محلاتی که سرانه پارکینگ عمومی پایین است با استفاده از زمین‌هایی که ظرفیت ساخت پارکینگ‌های مکانیزه دارند، این ظرفیت افزایش می‌یابد. در این راستا مهم‌ترین مانع ما امکان صدور سند مالکیت برای چنین پارکینگ‌هایی است که در این مورد با اداره ثبت گفت‌وگو کردیم و امیدواری‌هایی در زمینه صدور سند مالکیت پارکینگ‌های عمومی ایجاد شد.

گلپایگانی موضوع دیگر مورد گفت‌وگو را پارکینگ‌های تعهدی عنوان کرد و گفت: در نظر داریم خارج از ملک افراد و به شعاع ۲۵۰ متر یا بیشتر، سند مالکیت پارکینگ، پیوست به سند مالکیت ملک اصلی صادر بشود. این یکی از موضوعات مبتلابه شهرداری تهران است که اداره ثبت استان تهران نیز در جریان موضوع قرار دارد و در یک صورت جلسه مشترک حل این مساله مورد توجه دو طرف قرار گرفت. قرار شد کلیه مسائل فنی و حقوقی مربوط به گرفتن سند مالکیت برای تک تک واحدها در پارکینگ‌های عمومی در یک فرآیند کارشناسی مورد بررسی قرار بگیرد تا بدین شکل خدمات بهتری به شهروندان ارایه کنیم.