به نقل از دنیای اقتصاد، این اتفاق طی یکی دو ماه گذشته جریان داشته و پیامد آن برای خریداران این واحدها اکنون بروز کرده است.

این واحدها با قیمت واحد آماده به فروش می‌رسد اما از آنجا که قرارداد مربوط به معامله، درحکم قرارداد واحد مسکونی آماده است – درحالی‌که آپارتمان به‌خاطر آماده نبودن، عملا قابل استفاده نیست- بعد از انجام معامله، راه مشخصی جلوی پای خریدار برای پیگیری قانونی تکمیل ساختمان وجود ندارد.

یک پیش‌فروش یا همان معامله پیش‌خرید معتبر، معامله‌ای است منضم به قرارداد مخصوص پیش‌فروش به‌طوری‌که در متن چنین قرارداد‌هایی از یک‌سو، «مراحل پرداخت بهای معامله متناسب با میزان پیشرفت عملیات ساخت و سازتعریف می‌شود» و از سوی دیگر، «قسمت‌های باقی‌مانده از فرآیند تکمیل ساختمان بند به بند در متن قرارداد قید می‌شود و زمان تکمیل هر کدام از آنها نیز مشخص و نوشته می‌شود.» اما در شکل فعلی فروش واحدهای مسکونی ناتمام، نوعی پیش‌فروش تقلبی اتفاق می‌افتد.

در این معاملات، به لحاظ متن قرارداد، واحد آماده تحویل است در نتیجه مسوول رسیدگی به قسمت‌های ساخته نشده یا تجهیز نشده ساختمان مشخص نیست. آیا خریدار خود باید نسبت به هزینه‌کرد برای قابل استفاده شدن آپارتمان اقدام کند یا راهی برای متعهدماندن سازنده به این موضوع، وجود دارد؟ طبق قراردادهای فعلی راه مشخصی وجود ندارد.

اما می‌توان به گونه‌ای برای خرید واحدهای مسکونی درحال ساخت یا ناتمام اقدام کرد که بعد از انجام معامله، تعهد سازنده به تکمیل همچنان قابل وصول باشد!

چاره چنین معاملاتی برای بالا بردن درجه ضمانت قرارداد آن است که فرد خریدار به همراه یک کارشناس ساختمان از بخش‌های مختلف هم ساختمان و هم آپارتمانی که در آن ساختمان قرار گرفته، بازدید فنی انجام دهد و یک چک لیست از کارهای بر زمین مانده، تجهیزات نصب نشده و قسمت‌های تکمیل نشده تهیه کند.

بهتر است کارشناسی که خریدار را در بازدید فنی از ساختمان همراهی می‌کند، یک مهندس ساختمانی کار آشنا درحوزه نظام مهندسی ساختمان باشد. این بازدید باید قبل از نشستن طرفین معامله پای میز مذاکره نهایی و حتما قبل از امضای هر نوع قرارداد یا توافق‌نامه برای انجام معامله باشد.

متقاضیان خرید مسکن برای در امان ماندن از تله پیش‌فروش‌های تقلبی لازم است بعد از تهیه چک لیست، نحوه و مراحل پرداخت بهای معامله احتمالی را متناسب با زمانی که سازنده برای تکمیل ساختمان اعلام می‌کند، تعیین کنند.

این مرحله از فرآیند انجام معامله نیز نیازمند همراهی یک کارشناس با خریدار است. متقاضیان خرید مسکن در این مرحله می‌توانند از مشاوره پیش‌فروشنده‌های خوشنام و خوش‌قول بهره ببرند. کاملا بدیهی است در خرید چنین آپارتمان‌هایی،‌ «سهم مبلغ باقی‌مانده برای روز انتقال سند از کل بهای معامله باید خیلی بیشتر از این سهم برای واحدهای کلید آماده باشد.»