سازمان نظام مهندسی، با هدف اعمال ممنوعیت بساز و بفروشی، فهرست اولیه «سازنده‌های مجاز به فعالیت در تهران» را منتشر کرد. 
 بازوی نظارتی حوزه ساخت‌وساز در تهران، همزمان با ابلاغ حکم «پایان ساخت غیرحرفه‌ای مسکن» ‌د‌ر پایتخت، «فهرست جایگزین بسازو‌بفروش‌ها» را نیز ارائه کرد. سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در حالی نیمه دوم بهمن ماه با صدور ابلاغیه‌ای به مهندسان ناظر ماموریت داد با «جلوگیری از شروع به کار» و «توقف» ساخت‌وسازهایی که در آنها از «سازنده‌ ذی‌صلاح» استفاده نمی‌شود، طرح «ممنوعیت بسازوبفروشی» را برای اولین‌بار در پایتخت عملیاتی کنند که به تازگی این سازمان فهرستی از سازندگان دارای صلاحیت و مجریان ذی‌صلاح ساختمانی را منتشر کرده است.

در این فهرست، نام و مشخصات 450 سازنده مجاز و مجری ذی‌صلاح حقیقی و‌حقوقی (شرکت‌های ساختمانی) مورد تایید سازمان نظام مهندسی تهران معرفی شده است که متقاضیان ساخت مسکن می‌توانند برای اجرای پروژه‌های ساختمانی به این سازندگان مراجعه کنند.

سازمان نظام مهندسی با انتشار این فهرست در سایت این سازمان، هم اکنون دسترسی به مشخصات 450 سازنده حقیقی و حقوقی مورد تایید این سازمان را برای متقاضیان ساخت‌و‌سازهای مسکونی و سایر کاربری‌ها در پایتخت امکان‌پذیر کرده است. این فهرست که در قالب 5 لیست متفاوت از مجریان حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت حرفه‌ای ساخت‌و‌ساز از وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان نظام مهندسی، ارائه شده است با نام‌های «دفاتر سازنده»، «دفاتر سازنده پیمان مدیریت»، «شرکت‌های انبوه‌ساز»، «شرکت‌های سازنده پیمان مدیریت» و «شرکت‌های سازنده مسکن و ساختمان» در سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در دسترس عموم قرار دارد. فهرست جدید، دومین اقدام عملیاتی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به دنبال صدور ابلاغیه منع بسازوبفروشی در پایتخت محسوب می‌شود که مسیر دسترسی مالکان املاک کلنگی به سازندگان با صلاحیت را تسهیل می‌کند.

ابلاغیه سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران درخصوص «تصفیه ساخت‌وسازهای پایتخت از سازندگان غیرمتخصص»، حاوی 4 ماموریت عمده به مهندسان ناظر برای قطع خدمات مهندسی به پروژه‌هایی است که در آنها از مجری ذی‌صلاح مستقر در کارگاه ساختمانی استفاده نشده است.

«عدم صدور برگه شروع عملیات ساختمانی تا زمان حضور و معرفی سازنده صاحب صلاحیت و برخوردار از پروانه اشتغال به کار مهندسی از وزارت راه وشهرسازی» اولین تاکید سازمان نظام مهندسی به مهندسان ناظر در راستای «اجرای حکم اخراج بسازوبفروش‌ها از پروسه ساخت‌وسازهای پایتخت» است. از سوی دیگر، مهندسان ناظر ماموریت دارند پیگیری‌های لازم را برای «توقف پروژه‌هایی که بدون به کارگیری مجری ذی‌صلاح در دست ساخت قرار دارد» انجام دهند و در عین حال نسبت به معرفی این پروژه‌ها و کارفرمایان آنان به اداره کار از بابت «به کارگیری کارگران فاقد صلاحیت» اقدام کنند.

ماموریت سوم مهندسان ناظر به موجب این ابلاغیه کنترل دقیق فرآیند «حضور تمام وقت و منظم» مجری ذی‌صلاح در کارگاه ساختمانی است. به موجب قانون، مجری ذی‌صلاح نوعی شغل تمام وقت و نیازمند حضور مستمر سازنده با صلاحیت در کارگاه ساختمانی و نظارت بر کلیه عملیات ساخت در تمام طول مدت ساخت‌وساز است.

این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در ابلاغیه اخیر خود «نظارت بر حضور مامور کنترل ایمنی در ساخت‌وسازهای مربوط به پروژه‌های خاص» از سوی مهندس‌ناظر را موردتاکید قرار داده است. در این ابلاغیه همچنین به مهندسان‌ناظر اطمینان داده شده است سازمان نظام‌مهندسی به هیچ شکایتی از سوی بسازو‌بفروش‌های متخلف درباره برخورد مهندسان ناظر با کارگاه‌های ساختمانی فاقد مجری ذی‌صلاح برای اجرای ماموریت‌های محول‌شده به ناظران، رسیدگی نخواهد کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با اشاره به قرار گرفتن فهرست اولیه اسامی و سایر مشخصات مجریان ذی‌صلاح ساختمانی در سایت این سازمان، گفت: عملیاتی شدن قانون حذف بسازوبفروش‌ها از چرخه ساخت‌وسازهای پایتخت به واسطه ممنوعیت ارائه خدمات مهندسی به ساخت‌وسازهایی که در آنها مجری ذی‌صلاح مستقر نباشد، مقدمه لازم برای اجرای سایر مفاد مهم و ضروری قانون نظام‌مهندسی ساختمان همچون صدور «شناسنامه فنی‌و‌ملکی» و «بیمه‌نامه تضمین کیفیت ساختمان» است.

حسن قربانخانی ادامه داد: به‌رغم سابقه 21 ساله قانون الزام ساخت‌و‌سازها به استفاده از مجریان ذی‌صلاح ساختمانی، تاکنون این تکلیف مهم قانونی به واسطه کم‌کاری برخی دستگاه‌ها ونهادهای مسوول به اجرا درنیامده است؛ این درحالی است که به‌تازگی تصمیم گرفته‌ایم برای اجرای قانون منتظر عملکرد سایر دستگاه‌ها نباشیم و با مسدود‌کردن مسیر ارائه خدمات مهندسی به پروژه‌های فاقد مجری ذی‌صلاح، اجرای قانون را به‌صورت مستقیم آغاز کنیم.

وی توضیح داد: بر‌این‌اساس مقرر شد با انتشار فهرست مجریان ذی‌صلاح ساختمانی و همچنین قطع ارائه خدمات مهندسی به ساخت‌وسازهای فاقد مجری ذی‌صلاح براساس مسوولیت‌های اجرایی خود وارد عمل شده و با تمام قدرت، خود برای اجرای قانون تلاش کنیم. قربانخانی تصریح کرد: به‌نظر می‌رسد در فضای فعلی جامعه پس از بروز حادثه پلاسکو و به‌صدا درآمدن زنگ خطر برای عمده ساختمان‌های قدیمی و جدید شهر تهران، موضوع مقاوم‌سازی و ساخت‌و‌ساز مطابق با استانداردهای قانونی به مطالبه عمومی تبدیل شده است و بنابراین شرایط از هر لحاظ برای اجرای قانون مهیا است.

وی ادامه داد: در‌حال‌حاضر نوعی «آگاهی عمومی» در ارتباط با «مخاطرات پنهان ساختمانی» ایجاد شده است و بنابراین مقاومت در برابر اجرای قانون در این مقطع زمانی نسبت به دوره‌های قبل کاهش یافته و دشوارتر شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران همچنین درخصوص تعرفه‌ها و دستمزدهای مصوب مجریان ذی‌صلاح ساختمانی گفت: هما‌ن‌گونه که انتخاب مجریان ذی‌صلاح برای مالکان و متقاضیان ساخت‌وساز اختیاری است، تعیین تعرفه‌های مربوط به حق‌الزحمه این سازندگان هم توافقی است.