امضای قرارداد ۱۰ ساله بین بنیاد و سرمایه‌گذاران در طرح مسکن ملکی/ پرداخت کمک اجاره ۲۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در شهرهای کوچک و بزرگ
جواد حق شناس بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی ابعاد و زوایای مختلف تامین مسکن اقشار کم‌درآمد به میزان ۵۷۰ هزار واحد مسکونی طی ۶ ساله برنامه ششم توسعه که بر اساس مصوبه هیات‌دولت و به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به آن بنیاد سپرده شده را تشریح کرد.
به گزارش نداي مردم ،جواد حق‌شناس در تشریح ابعاد مختلف و زوایای گوناگون وظیفه‌ای که برای تامین مسکن اقشار کم‌درآمد از سوی دولت و به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی تفویض شده است، گفت: برنامه تامین مسکن اقشار کم‌درآمد در دو قالب مسکن‌اجتماعی و مسکن‌حمایتی به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بانک مرکزی تهیه شده است که مسئولیت اجرای آن نیز به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.
معاون مسکن‌شهری بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی با اشاره به اینکه مسکن‌اجتماعی در دو ساختار مسکن استیجاری و پرداخت کمک اجاره و وام قرض‌الحسنه پیش‌بینی و پلان آن نیز آماده شده است، افزود: در بخش مسکن اجتماعی، ساخت واحدهای استیجاری توسط دستگاه‌هایی که خانوارهایی را تحت‌پوشش دارند همچون کمیته امداد امام‌خمینی، سازمان بهزیستی، خیرین مسکن‌ساز انجام می‌شود. همچنین، نهادهای دیگر و خصوصی که علاقمندی دارند می‌توانند در این بخش وارد شده و مسکن استیجاری بسازند.
حق‌شناس ادامه داد: تامین زمین در این مورد با وزارت راه و شهرسازی است که در صورت فراهم‌بودن زمین، تسهیلاتی در برنامه پیش‌بینی شده است تا سرمایه‌گذاران و متقاضیانی که مبالغ قابل‌توجهی برای ساخت مسکن استیجاری در اختیار دارند در این طرح ورود پیدا کرده و با تفاهم‌نامه‌ای که به مدت ۱۰ سال بین آنها و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امضا می‌شود واحدهای مسکونی را تحت‌نظارت بنیاد بسازند و بخشی از آنها را به خانوارهایی که توسط کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و سایر گزینش‌ها شناسایی شده‌اند قرار دهند.
وی در بیان میزان تسهیلاتی که برای ساخت مسکنهای استیجاری پیش بینی شده است، گفت: بافت‌های فرسوده مصوبه‌ای دارد که میزان تسهیلات در شهرهای مختلف را تعیین کرده و در اینجا نیز به همان مصوبه استناد شده است. بدین معنا در شهرهای کوچک تا ۴۰ میلیون تومان، در شهرهای میانی ۶۰ میلیون تومان و در شهرهای بزرگ و کلانشهرها ۸۰ میلیون تسهیلات پیش‌بینی شده است.
این مقام‌مسئول در بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی، ادامه داد: طبق پیش‌بینی‌ها و برنامه، دولت، زمین مناسب را در اختیار بخش خصوصی یا سازمان‌هایی که علاقمند به مشارکت در این بخش هستند قرار می‌دهد و بخش خصوصی مکلف است تا ۶۰ درصد واحدهای مسکونی ساخته شده در این روش را به صورت ملکی به فروش برساند و ۴۰ درصد باقی‌مانده را که در تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن نیز بر آن تاکید شده است در اختیار خانوارهای کم‌درآمد قرار دهد.
پرداخت کمک اجاره ۲۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی در شهرهای کوچک و بزرگ
حق شناس افزود: همچنین برای ایجاد تنوع به اجرای طرح تامین مسکن اقشار کم درآمد، پیش بینی شده است تا بنیاد مسکن، بخشی از کمک اجاره را در شهرهای کوچک برای هر خانوار کم بضاعت تا ۲۰۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ تا ۴۰۰ هزار تومان تامین کند. همچنین در مواردی که رهن مرسوم است بنیاد مسکن تا مبلغ ۷ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه را در اختیار هر خانوار کم‌بضاعت که پیشتر شناسایی شده، قرار می‌دهد.
وی شناسایی افراد کم‌بضاعت را برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با کمک دستگاه‌هایی همچون کمیته امداد، بهزیستی، خیرین مسکن‌ساز و بنیاد مسکن عنوان کرد و گفت: اگر در مواردی خانوارهایی وجود داشته باشند که شناسایی نشده باشند با تحقیقات آتی توسط نهادهای عنوان شده مشمول دریافت کمک خواهند شد.
معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین بخش دیگر تامین مسکن اقشار کم‌درآمد را تامین مسکن ملکی عنوان کرد و افزود: در بخش مسکن ملکی، افرادی که تا حدی از توان مالی برخوردار هستند می‌توانند از تسهیلاتی که چهارچوب‌های آن مشخص است استفاده کرده و علاوه بر آن از حمایت‌های فنی بنیاد بهره‌مند شده و ملک خود را بسازند و از آن استفاده کنند.
حق‌شناس ادامه داد: دستگاه‌هایی نیز که تمایل به مشارکت در تامین مسکن اقشار کم‌درآمد دارند و افرادی را نیز تحت‌پوشش دارند می‌توانند در چهارچوب‌های تعیین‌شده در این برنامه مشارکت داشته باشند و از امکانات و تسهیلات ساخت مسکن ملکی استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه ساخت ۷۰ هزار واحد مسکونی اقشارکم‌درآمد بر اساس برنامه پیش‌بینی شده در دستور کار سال جاری است، گفت: اجرای ۷۰ هزار واحد مسکونی در بسته‌های مختلف، مستلزم این است تا بانک‌مرکزی، بانک‌های عامل را مشخص کرده و کمک‌یارانه نیز توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین و مصوب شود که امیدواریم با حمایتی که همه دستگاه‌ها در اجرای این طرح دارند، اجرای طرح مسکن اقشار کم‌درآمد به سرعت به جریان بیفتد. همچنین بر اساس برنامه برای سال های آتی سالیانه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است که تا پایان برنامه ششم توسعه این مقدار ۵۷۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده است.
حق‌شناس در بیان چگونگی تامین ۷۰ هزار واحد مسکونی در سال جاری توسط بنیاد مسکن با توجه به اینکه تنها ۳ ماه تا پایان سال وقت باقی است، گفت: این برنامه اواخر بهار و اوایل تابستان پیشنهاد و پیگیری شد که روند تصویب آن به طول انجامید. در حال حاضر، برای تحقق ۷۰ هزار واحد مسکونی هرچقدر که امکانات در اختیار قرار بگیرد کار آغاز خواهد شد. اگرچه بنیادمسکن آمادگی کامل دارد تا در هر یک از برنامه‌ها با توجه به سابقه‌ای که در کار اجرایی ساخت مسکن دارد کار را با سرعت جلو ببرد.
وی در بیان شناسایی شهرهایی که پایلوت اجرای طرح مسکن اقشار کم درآمد در سال جاری و سال‌های آتی هستند، گفت: بسته‌های مختلف این برنامه از نظر عددی تعیین‌شده که چه تعداد مسکن ملکی و چه تعداد واحد اجاره‌ای باید ساخته شود و پیش‌بینی‌های لازم برای آن انجام شده است. اجرای این طرح تمامی شهرها را در برمی‌گیرد و قاعدتا شهرهایی که امکانات بهتری دارند برنامه در آنجا سریع‌تر انجام می‌شود. درباره موضوعاتی نظیر امکانات و واگذاری زمین تمرکز ساخت مسکن در محل‌هایی است که قبلا لیست کم‌درآمدهای آنها تعیین شده است. منتظریم که دولت امکانات لازم را اعلام کند تا ما به سرعت برنامه اجرایی را تهیه کنیم. /