هوشنگ عشایری در مراسم کلنگ‌زنی پروژه ۱۰۰ واحدی محله سیروس با تاکید بر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم جهت تغییر رویکرد جریان شهری و انتقال پروژه محوری به محله محوری در کشور اظهار داشت: این تغییر نگرش به شدت نیازمند ابزارهای قانونی و محلی بود که خوشبختانه با مدیریت چشمگیر وزیر راه و شهرسازی از دولت یازدهم این نیازهای اولیه شکل گرفت.
 
وی تشکیل ستاد ملی بازآفرینی در سطح ملی، استانی و شهرستانی و تهیه سند ملی بازآفرینی را از اتفاقات خوب این دوره دانست و گفت: موضوع بازآفرینی شهری نتیجه ۴ سال تدبیر و اندیشه بوده است که امروز با حمایت‌های دولت به عرصه عمل رسیده و در حال احیای مناطق ناکارآمد است.
 
عشایری تداوم جریان بازآفرینی شهری را خواسته تمامی مقامات و مسئولان کشوری دانست و گفت:ما امروز به این اجماع رسیدیم که بازآفرینی شهری به جریان عملیاتی تبدیل شود، به همین دلیل در راستای تحقق آن به تدوین ۳ ابزار مورد نیاز پرداختیم.
 
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران، ایجاد همدلی بین تمامی کنش‌گران محله در حوزه مدیریت و اجرا را یکی از این ۳ ابزار دانست و گفت: این همدلی که باعث ورود جدی تمامی بخش‌ها از جمله دولت، شهرداری، بخش خصوصی و مردم به عرصه عمل شد و  تلاش می‌کند تا در نهایت به نوسازی، ارتقای زیربناهای کشور و توانمندی‌های اجتماعی منجر شود.
 
این مقام مسئول در ادامه پروژه ۱۰۰ واحدی محله سیروس را نماد استفاده از ابزار دولتی در بافت ناکارآمد اعلام کرد و گفت: طی سالیان گذشته اراضی این پروژه با رویکرد پروژه محوری تهیه شده بود ولی خوشبختانه امروز با تغییر رویکرد انجام شده توانستیم ضمن استفاده از این اراضی آن را در جهت کمک به مردم در اختیار توسعه‌گران قرار دهیم بدون آنکه انتفاعی برای دولت به همراه داشته باشد.
 
وی با تاکید براینکه فعالیت‌های ما به این پروژه ۱۰۰ واحدی محدود نمی‌شود،افزود: شرکت عمران و بهسازی شهری ایران به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی در ۴۰ شهر کشور دارای زمین است و ظرفیت تولید ۲۵ هزار واحد را دارد که این پروژه امروز به عنوان یک الگو در کشور شروع شد تا بستر حرکت به این سمت را ایجاد کند.
 
عشایری مدل طراحی پروژه مذکور را مدل زندگی حاکم بر محلات اعلام کرد و گفت: ما در این مدل هیچ گونه انتفاعی برای دولت در نظر نگرفته و قصد داریم تا واحدهای ساختمانی را به سبک خانه‌های قدیمی که دارای حیاط اختصاصی بودند با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا بسازیم.
 
سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در پایان رویکرد محله محوری بازآفرینی شهری را عاری از هرگونه نگاه سوداگرانه در شهر دانست و گفت: قطعا نگاه ما در این سیستم نگاه ویژه به نیازهای عمومی محله و خدمت‌رسانی به ساکنین آن خواهد بود.
 
این مقام مسئول حمایت از توسعه‌گران را اقدامی برای تأمین ابراز مالی پروژه‌های بازآفرینی دانست و افزود: اگر قرار باشد به هر واحد ۵۰ میلیون تومان تسهیلات بدهیم باید سالانه ۵ هزار میلیارد تومان - نیمی از آن را دولت از محل منابع نزد دولت یا صندوق توسعه ملی و با سود صفر درصد و نیمی دیگر را نظام بانکی با سود ۹ درصد- تامین کند تا این برنامه ریزی عملیاتی شود.
 
عشایری تاکید کرد: در محله سیروس، حداکثر تراکم ۱۲۰ درصد و ۴ طبقه خواهد بود که در واحدهای دو طبقه، تراکم به ۶۰ درصد می رسد ضمن اینکه هر واحد مسکونی حیاط اختصاصی حتی در طبقات بالاتر خواهد داشت و این حیاط از دید خانه های جانبی خارج است.
 
در ادامه سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت : برای اجرای این پروژه مناقصه برگزار کردیم و ۲۴ شرکت اعلام آمادگی کردند که چون شرایط ساخت و ساز را به ۴ طبقه کاهش دادیم در نتیجه ساخت و ساز به صرفه نبود و هیچ یک از انبوه سازان در آن مشارکت نداشتند، به همین دلیل بانک مسکن را مجاب کردیم تا در این پروژه حضور داشته باشد.