پس از افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن که یک امتیاز ویژه برای تملک آپارتمان‌های کوچک‌متراژ است، پوشش بخشی از هزینه‌های جانبی سکونت در آپارتمان نیز یک امتیاز دیگر برای زوج‌های خانه اولی متقاضی این واحدها محسوب می‌شود.

به گزارش ایران‌جیب به نقل از دنیای‌اقتصاد،‌ افزایش سقف وام خرید مسکن به 110 میلیون تومان بدون سپرده‌گذاری (وام اوراق) و 160 میلیون تومان با سپرده‌گذاری (صندوق پس‌انداز مسکن یکم) از اواخر سال گذشته زمینه پوشش بخش قابل‌توجهی از قیمت آپارتمان‌های کوچک متراژ با مساحت حداکثر 50 مترمربع را فراهم کرد.

مطابق آمار بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران 4 میلیون و 200 هزار تومان است و به این ترتیب متوسط قیمت یک واحد آپارتمان 50 مترمربعی 210 میلیون تومان است، بنابراین تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن پس از کسر هزینه خرید اوراق امتیاز وام حدود 43 درصد از هزینه‌های تملک این آپارتمان‌ها را پوشش می‌دهد.

علاوه بر این آپارتمان‌های نقلی نوساز اما مصرف‌شده که زیر پنج سال سن دارند، بابت تامین بخشی از هزینه‌های جانبی که قابل اغماض است، از یک امتیاز مضاعف برخوردار هستند، چراکه اغلب مالکان این قبیل آپارتمان‌ها به واسطه خرید یک واحد مسکونی بزرگ‌تر، خانه خود را برای فروش عرضه می‌کنند، از این‌رو معمولا مالک بخشی از نیازهای اولیه برای سکونت در یک آپارتمان نظیر پرده، لوستر، کولر و سیستم گرمایشی، کابینت و نقاشی ساختمان را برای استفاده مالک بعدی باقی می‌گذارد. به این ترتیب پنج فاکتور هزینه‌ای ضروری از فهرست هزینه‌های یک زوج خانه اولی که به سراغ خرید آپارتمان کوچک متراژ کم سن می‌روند، حذف می‌شود.

0zyaswavnjur4bhnfpz.jpg