روزنامه دنیای اقتصاد: بازار اجاره مسکن این روزها با کمترین حجم رفت و آمد نسبت به ماه‌های اخیر به خصوص فصل تابستان-فصل اوج جابه‌جایی‌ها- مواجه شده است.

 مشاهدات میدانی و اظهارات واسطه‌های ملکی بازار اجاره از وضعیت فعلی معاملات اجاره آپارتمان‌های مسکونی حاکی است هم‌اکنون سطح تقاضا برای اجاره آپارتمان‌های مسکونی به خصوص آپارتمان‌های ریزمتراژ به حداقل رسیده است و این گروه آپارتمان‌ها هم‌اکنون متقاضیان کمتری برای اجاره دارند. این در حالی است که عرضه این گروه از آپارتمان‌ها-آپارتمان‌های ریز متراژ و عمدتا کمتر از 50 مترمربع- نیز در‌حال‌حاضر بسیار کاهش یافته است.

واسطه‌های معاملات اجاره مسکن در مناطق مختلف شهر تهران می‌گویند: اوج جابه‌جایی در بازار اجاره از جمله بازار آپارتمان‌های با مساحت کمتر از 50 مترمربع، معمولا سه ماهه تابستان است. این در حالی است که آپارتمان‌های ریزمتراژ در اوایل سال تحصیلی نیز از سوی دانشجویان سایر شهرها برای سکونت و تحصیل در پایتخت مورد تقاضا قرار می‌گیرد. این موج تقاضا معمولا تا اواسط مهرماه ادامه می‌یابد و از این بابت فصل نقل و انتقال در بازار اجاره واحدهای زیر 50 مترمربع معمولا نسبت به سایر متراژها، دیرتر به اتمام می‌رسد.

این در حالی است که از اواسط پاییز سطح تقاضا برای اجاره آپارتمان‌های ریزمتراژ، رفته رفته کاهش می‌یابد تا جایی که در اواسط تا اواخر زمستان، بازار اجاره آپارتمان‌های زیر 50 مترمربع کمترین سطح متقاضیان را به خود اختصاص می‌دهد. هم اکنون اجاره‌بهای آپارتمان‌های ریزمتراژ تحت تاثیر کاهش تقاضا در این بازار به سطح بسیار مناسبی رسیده است که فاصله آن را می‌توان با سطح اجاره‌بهای آپارتمان‌های مشابه در فصل جابه‌جایی‌ها-تابستان و اوایل پاییز_به‌صورت محسوس مشاهده کرد. از این بابت هم اکنون متقاضیان این واحدها می‌توانند با قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به اجاره واحدهای مسکونی ریزمتراژ در همه مناطق پایتخت اقدام کنند.