رئیس بخش زلزله شناسی مرکزتحقیقات راه، مسکن وشهرسازی درباره وقوع سونامی در سواحل مکران (سیستان و بلوچستان و هرمزگان) هشدار داد.
علی بیت اللهی در گفت وگو با مهر، افزود: کارگروه زلزله و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تحقیقات بسیاری را درباره سواحل مکران انجام داده اند که براساس آن میزان خطرپذیری سواحل مکران در مقابل سونامی و زلزله بالاست.
وی ادامه داد: مسئولان اقتصادی به دنبال سرمایه گذاری در پس کرانه های سواحل مکران هستند و درحال حاضر هم پروژه هایی از جمله مجتمع فولاد، مجتمع تولید فولاد اسفنجی، مجتمع پتروشیمی، شهرک صنعتی جاسک، توسعه شبکه برق و ... در سواحل مکران  قراردارند و سرمایه گذاری هنگفتی هم دراین زمینه انجام شده است.
این مقام مسئول اظهار داشت: در سواحل مکران، گسلی به اسم مکران وجود دارد، این گسل ابعاد بزرگی دارد و طول آن بیش از ۶۰۰کیلومتر است و همین موضوع احتمال رخداد سونامی در این منطقه را افزایش می دهد.
به گفته بیت اللهی، سواحل مکران در سال ۱۹۴۵ شاهد سونامی بوده اند و درحال حاضر هم خطر وقوع سونامی در منطقه بندر چابهار و جاسک وجود دارد که با توجه به سرمایه گذاری های کلان انجام شده، این موضوع باید مدنظر قرار گیرد.
وی به تلاش های مرکز تحقیقات برای آگاه سازی مسئولان ذیربط اشاره کرد و گفت: نامه های اداری بسیاری به مسئولان سازمان بنادر و نهادهای مربوط درباره خطرات وقوع زلزله و سونامی در سواحل مکران ارسال شده است اما تاکنون توجه چندانی به این هشدارها  نشده است.
 رئیس بخش زلزله شناسی مرکزتحقیقات راه، مسکن وشهرسازی به تجربه ژاپن در سونامی فوکوشیما اشاره کرد و گفت: بر اثر این سونامی، نیروگاه اتمی شهر، راه آهن و ...  خسارت هایی در حدود بیلیون دلار داشتند و هنوز دولت ژاپن در حال پرداخت خسارت و بیمه به حادثه دیدگان است.
بیت اللهی اشاره کرد: باتوجه به اینکه تاسیسات صنعتی بزرگ و مادر در سواحل مکران درحال ساخت یا طراحی هستند، مسئولان باید خطر مخرب زلزله و سونامی را جدی بگیرند زیرا ممکن است پس از زلزله امواج دریا به سمت ساحل آمده و کل تاسیسات را از میان ببرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره راهکار ایجاد آمادگی برای وقوع احتمالی این رخداد، بیان کرد: سرمایه های هنگفتی برای ساخت وساز این مجتمع های صنعتی و اقتصادی انجام شده است که با اتکا به ضوابط خاص ساخت وساز و طراحی، می توان میزان خسارت ها را به کمترین میزان ممکن رساند به عنوان نمونه طبقه همکف این ساختمان ها می تواند به پیلوت یا پارکینگ اختصاص یابد.
به گفته این مقام مسئول، علاوه بر اقدامات مقابله ای می توان از سیستم هشدار برای زلزله و سونامی درسواحل مکران استفاده کرد، ضمن اینکه برای کاهش آسیب ها در زلزله تنها چند ثانیه فرصت وجود دارد اما در سونامی این زمان به ۱۵ دقیقه می رسد.
بیت اللهی معتقد است : درصورت ایجاد سونامی در سواحل مکران، این احتمال وجود دارد که شهر چابهار به صورت کامل درگیر شود زیرا ارتفاع بنادر مکران از جمله چابهار از سطح دریا کم است و ارتفاع موج در سونامی به ۶ تا ۹ متر هم می رسد.
وی اظهار داشت: با اعمال تمهیدات اولیه و کم هزینه در سواحل مکران می توان از خسارات های سنگین پس از زلزله و سونامی در این مناطق جلوگیری کرد.