ایستانیوز:تازه‌ترین گزارش سایت تخصصی «دِ موو چانل» حاکی از پیشتازی بازار مسکن ایالات متحده امریکا در جذب سرمایه‌هاست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، اروپا نیز اگر چه بر سر خود سایه سنگین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را احساس می‌کند، اما پس از ایالات متحده امریکا، در رده دوم بهترین‌های بازار ملک جهان قرار می‌گیرد. البته در این میان، دو کشور بریتانیا و اسپانیا را باید از سایر کشورهای اروپای شمالی جدا کرد.
به گزارش ایستانیوز به نقل از تعادل ، بررسی‌های جدید نشان می‌دهند که یک‌سوم فروش خانه‌ها در بریتانیا از نیمه دوم سال ۲۰۱۶ کاهش پیدا کرده و ممکن است، این کاهش به دلیل تردیدهای برگزیت باشد. حدودا ۳۱درصد از فروش‌ها در نیمه دوم سال 2016 ناتمام مانده‌اند و نمودارهایی که طی 6ماه جمع‌آوری شده‌اند، نشان می‌دهند که 29.7درصد کاهش پس از افزایش 4.57درصد نیمه اول وجود داشته است. این تردیدها به دلیل تصمیماتی که برای خروج از اتحادیه اروپا اتخاذ شده بود، ایجاد شده است. از زمان اعلام نتایج رفراندوم اتحادیه اروپا، نمودارهای نیمه دوم نشان می‌دهند که برگزیت تا چه اندازه‌یی روی پایداری فروش املاک در بریتانیا تاثیر گذاشته  است.
دانی لوک، مدیر حاضر کویک موو می‌گوید: «برگزیت تردید‌های زیادی را در بازار املاک بریتانیا به وجود آورده است و این ناپایداری‌ها را می‌توان در کاهش فروش مسکن مشاهده کرد.» او همچنین اظهار کرده که 44.44درصد از کاهش فروش‌ها به دلیل تغییر عقیده خریداران است که به نظر وی، بازتابی از اضطراب و نبود اعتماد به نفس کافی است که در حال حاضر بر بازار املاک برگزیت حاکم شده است.
او همچنین می‌گوید: بسیاری از این کاهش خریدها پس از اعلام نتایج رفراندوم اتحادیه اروپا در نتیجه خروج از روی استرس و اضطراب است. با این حال، او انتظار دارد که در اواخر سال ۲۰۱۶ و با فرونشست شوک حاصل از رفراندم برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، سطح اعتماد به نفس دوباره به بازار املاک بریتانیا باز گردد.
 ولی او همچنین اخطار داده است که ماندگاری و پایداری این سطح از اعتماد به نفس تا حد زیادی به مدیریت روند خروج بریتانیا از اتحادیه بریتانیا بستگی خواهد داشت. از دیگر دلایل کاهش فروش املاک می‌توان به از بین رفتن زنجیره‌های فروش اشاره کرد، در بسیاری از موارد نیز فروشنده پیشنهادهای بهتری را از خریداران دیگر دریافت خواهد کرد و تصمیم می‌گیرد که ملک را به آنها بفروشد.
 سرمایه‌گذاران خارجی هنوز هم عاشق امریکا
سایت تخصصی «دِ موو چانل» گزارش داده است که سرمایه‌گذاران خارجی هنوز هم عاشق ایالات متحده هستند. امسال سهام امریکا با تفاوت کمی از اسپانیا در جولای ۲۰۱۶ برای ششمین بار در صدر سرمایه‌پذیرترین کشور در حوزه مسکن شد.
مساله خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا سبب تضعیف شدن پوند و یورو در مقابل دلار امریکایی شده است، ولی حتی پس از اعلام نتایج رفراندم سرمایه‌گذاران مختلف دست از رویای امریکایی خود نکشیده‌اند. این مساله سبب شده امریکا بتواند در چارت سایت «دِ موو چانل» اسپانیا و عربستان‌سعودی را پشت سر بگذارد.
دکتر دان جانسون، مسوول سایت «دِ موو چانل» گفته است که بازار املاک و مسکن امریکا به دلیل پایین بودن میزان مرگ‌ومیر، رشد ثابت میزان استخدام‌ها و عرضه محدود در حال پیشرفت است. «به همین دلیل سهامداران سعی می‌کنند که به سرمایه‌گذاری در این منطقه بازگردند. دارایی‌های تبلیغاتی در نیویورک نیز به دلیل رشد اقتصادی ثابت، تقاضای زیادی دارند.»
 اروپا سقوط نکرده است
اگرچه بریتانیا در حال آماده‌سازی خود برای خروج از اتحادیه اروپاست، ولی سرمایه‌گذاران میل خود به این قاره را از دست نداده‌اند، جز وضعیت اسپانیا، درخواست برای دارایی‌های اروپایی از جمله پرتغال، ایتالیا و فرانسه در جولای بالا بوده است و این کشورها جزو ۱۰ مقاصد برتر در سایت «دِ موو چانل» شناخته می‌شوند.
خریداران با بالاترین میزان درخواست، طی ۱۹ ماه به یونان بازگشتند. به همین دلیل طی این دوره کشور یونان از رتبه 14 به رتبه 9 دست پیدا کرد. سهام آلمان نیز در این میان بالا بوده و برای نخستین بار جزو ۵ کشور اول بوده است. بلغارستان و قبرس هر دو طی این ماه وارد ۱۵ کشور مهم شدند.
«قیمت پایین یورو به این معناست که املاک موجود در اتحادیه اروپا برای خریداران بین‌المللی ارزان‌تر خواهد بود و فرقی نمی‌کند که این خریداران از خارج اتحادیه اروپا یا بریتانیا باشند. افزایش ارزش مسکن اسپانیا و پرتغال، نرخ پایین مرگ و میر در فرانسه و سبک زندگی ایتالیایی هنوز هم سرمایه‌گذاران متعددی را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند، اگرچه اقتصاد رو به رشد آلمان و هزینه‌های پایین یونان بدین معناست که در هر دو کشور مبادلات به خوبی انجام می‌شود. 7 مورد از ۱۰جاذبه جهانی در اروپا قرار گرفته و این مساله نشان می‌دهد که این قاره هیچ چیزی را از دست نداده است.
 تقاضا برای مسکن در دوبی هنوز هم بالاست
کمی آن طرف‌تر از اروپا، هنوز میزان تقاضاها برای املاک در دوبی بالاست و در این شرایط امارات متحده عربی روی لیست سایت «دِ موو چانل» بالا و پایین می‌شود. طبق داده‌هایی که از سازه‌های دوبی به دست آمده است، افراد بریتانیایی یکی از سه گروه اصلی سرمایه‌گذاران در دارایی‌های این شهر هستند و پیش‌بینی شده که اینچنین سرمایه‌گذاری‌هایی تا سال ۲۰۲۰ افزایش نیز داشته باشد. در رده‌بندی سال ۲۰۱۶ سایت«دِ موو چانل» نام دوبی مدام به چشم می‌خورد.
 برخاستن فیلیپین
یکی دیگر از ستاره‌هایی که امسال در ماه جولای اسمش در این لیست سایت «دِ موو چانل» آمده است، فیلیپین است که سیر تکاملی خودش را به سمت پیشرفت پیش گرفته است. این سومین بار است که این مجموعه جزایر اسمش جزو ۱۰ کشور برتر آمده است. 
با در نظر گرفتن شرایطی که برای اتحادیه اروپا پیش آمده است، پس از دوره برگزیت این دو محل جزو مکان‌های اصلی برای سرمایه‌گذاری خواهند شد. ری ویتر، مدیر مسوول کمپانی سرمایه‌گذاری دارایی‌های بین‌المللی گفته که طی سال‌های آینده فیلیپین جزو جاذبه‌های گردشگری جهان خواهد شد 
تقاضا برای هتل در فیلیپین بسیار زیاد است و این کشور در حال برنامه‌ریزی برای افزایش خدمات و عرضه خود است تا به این صورت بتواند به درخواست‌ها پاسخگو باشد. از آنجایی که استراحتگاه‌های موجود در فیلیپین از استانداردهای موجود برخوردار هستند، افراد مختلفی سعی دارند که در این منطقه از جهان سرمایه‌گذاری کنند و این مساله سبب می‌شود که میزان سرمایه‌گذاری در این ناحیه افزایش یابد. تحقیقات نشان می‌دهند که طی سال‌های اخیر اقیانوسیه پیشرفت‌های زیادی در زمینه املاک داشته است و فیلیپین نیز جدا از این مساله نیست
 ترکیه از آشفتگی‌های برگزیت گریخت
واکنش اقتصاد بریتانیا به آرای عمومی در رابطه با خروج از اتحادیه اروپا شوک‌های زیادی را در پی داشت. آشفتگی‌ها و تردیدهای زیادی در زمینه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به وجود آمده است. در چنین شرایطی، برخی کشورها توانسته‌اند راحت‌تر از سایرین از این آشفتگی خارج شوند و یکی از این کشورها که توانسته جان سالم به در ببرد، ترکیه است.
یکی از دلایلی که ترکیه توانسته جهشی از برگزیت داشته باشد، این است که در واقع ترکیه بریتانیا را از اول بخشی از اتحادیه اروپا نمی‌دانسته است. اگر بخواهیم از جنبه اقتصادی به مساله نگاه کنیم، مساله خروج از اتحادیه اروپا چندان برای بریتانیا ساده نخواهد بود. اگرچه مساله برگزیت برای اتحادیه اروپا نیز چندان خوش آیند، نخواهد بود. با این حال، ترکیه در این وضعیت، طرف هیچ یک از آنها را نمی‌گیرد و این وضعیت ترکیه را در شرایط بهتری در مقایسه با کشورهای اتحادیه قرار می‌دهد.
این مساله که ترکیه نه به واحد پولی یورو و نه پوند وابسته نیست نیز آن را در شرایط امنی قرار می‌دهد و آن را از ناثباتی‌های ارزی دور  می‌کند. با در نظر گرفتن دنیای مرتبط و مدرن، نمی‌توان گفت که تغییرات موجود در بریتانیا و اتحادیه اروپا تاثیری روی کشورهای دیگر نخواهد داشت، با این حال به نظر می‌رسد که ترکیه قدرت کافی برای بلند کردن خودش از میان موج‌های آشفته برگزیت را دارد. اقتصاد این کشور روزبه‌روز قوی‌تر می‌شود و رشد سطح تولید ناخالص داخلی آن نیز بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است.
در حال حاضر، بازار املاک ترکیه با پیشرفت‌های زیادی روبه‌رو شده و پیش‌بینی‌های آینده نیز برای این کشور در زمینه گفته شده کاملا خوشایند است. به تازگی، همین مساله ترکیه را به یکی از بازارهای معروف در زمینه سرمایه‌گذاری املاک در عرصه بین‌المللی تبدیل کرده است، و حتی بعد از مساله برگزیت نیز تغییری در عقاید خریداران و فروشندگان املاک در این ناحیه ایجاد نشده است.
 یک اقتصاد قدرتمند، کمبود عرضه و رشد سریع جمعیت همه می‌توانند به ایجاد بازار املاکی سالم کمک کنند و سرمایه‌گذاری‌ها را نیز افزایش می‌دهد. این مساله خود سبب جذب سرمایه‌های خارجی می‌شود و به این صورت سبب قدرت بخشیدن به بازار نیز خواهد شد. بازار املاک ترکیه دارای خریداران خارجی زیادی خارج از اتحادیه اروپاست، به همین دلیل حتی اگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز به دلیل آشفتگی‌های اقتصادی حاصل از برگزیت خرید خود را کاهش دهند، بازار املاک ترکیه موقعیت خوبی در منطقه خواهد داشت.
در عوض برخی تحلیلگران بر این باور هستند که بازار املاک ترکیه می‌تواند از مساله برگزیت سود ببرد و به همین دلیل می‌تواند سهام بیشتری را از خریداران خارجی دریافت کند. ترکیه علی‌الخصوص بازار استانبول یکی از مقاصد سرمایه‌گذاری معروف در سطح جهان است. به دلیل سرنوشت اقتصادی نامعلوم اتحادیه اروپا، ممکن است که سرمایه‌داران خارجی نسبت به سرمایه‌گذاری در این منطقه رغبت بیشتری نشان دهند.
 ۵ منطقه مهم ترکیه برای سرمایه‌گذاری
نماینده دارایی‌های بین‌المللی اسپات بلو در ماه مه ‌گفت که ترکیه با داشتن تعداد بالای توریست و همچنین ارز ارزان قیمتش طی سال ۲۰۱۴ درخواست‌های زیادی برای اجاره ملک داشته است، او همچنین اضافه کرد که تعداد بازدید‌کنندگان خارجی در ترکیه در سال ۲۰۱۳، افزایشی 9.84درصدی داشته و به 34.9میلیون رسیده است.
سازمان دارایی‌های بین‌المللی اسپات بلو برای اینکه کار خریداران خارجی را راحت‌تر کند، ۵مورد از بهترین مقاصد سرمایه‌گذاری در ترکیه را لیست کرده است:
1- فتحیه یک شهر ساحلی بسیار زیباست که با روستاها و منظره زیبایی احاطه شده است. سواحل کالیس جزو جاذبه‌های گردشگری بریتانیایی‌هاست که تعطیلات خودشان را در این ناحیه سپری می‌کنند.
2- کالکان در نزدیکی یک خلیج قرار گرفته است و ترکیب بافت قدیمی شهر به همراه رستوران‌های مدرن ترکی آن زیبایی خاصی را به شهر بخشیده که سبب شده است این شهر در تعطیلات به یکی از شلوغ‌ترین مقاصد گردشگری تبدیل شود. املاکی که ویوی زیبایی دارند در این بخش از تقاضای بیشتری نسبت به سایر موارد برخوردار هستند.
3- بودروم با داشتن سرمایه‌گذاران ثروتمند ترکی و همچنین سرمایه‌گذاران خارجی یکی از قوی‌ترین بازارهای مسکن ترکیه را از آن خود کرده است. این قسمت از ترکیه دارای هتل‌های زنجیره لوکسی است. طبق گفته سازمان دارایی‌های بین‌المللی اسپات بلو هزینه اجاره یک آپارتمان دو خوابه با ویویی به روی دریا از 60.000لیر شروع می‌شود.
4- بزرگ‌ترین استراحتگاه ساحلی ترکیه آنتالیاست که جزو شهرهای شلوغ و پر رفت و آمد ترکیه به شمار می‌رود. امسال ترکیه به عنوان یک استان بین ماه‌های ژانویه و آوریل 1.4میلیون توریست داشت که این تعداد نسبت به سال گذشته افزایشی 6.5 درصدی داشته است.
5- استانبول، در حال حاضر، صنعت توریسم این شهر نسبت به سال‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است و سازه‌های این شهر جزو مقاصد توریستی مهم هستند و این مساله تاثیر مثبتی روی بازار املاک آن نیز داشته است.