پول نیوز - با پایان یافتن فصل امتحانات و آغاز فصل جابه جایی قیمت اجاره بها روند صعودی به خود گرفته است . نگاهی به آمارها نشان می دهد که اجاره بها در 3 ماه ابتدایی سال رشد حدود 20 درصدی را نسبت به سال های گذشته تجربه می کند.
این رشد در شرایطی است که برخی از دولتمردان از عادی بودن روابط افزایش قیمت ها در بازار خبر می دهند. با این وجود فعالان بازار بر این باورند که گرانی اجاره بها به همین جا ختم نمی شود . 

حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به کاهش 40 درصدی تولید مسکن در 5 سال گذشته، به پول نیوز می گوید: با وجود رکود حاکم بر بازار خرید و فروش، با کمبود خانه مواجه هستیم و همین مساله قیمت خانه را گران تر کرده است. طبیعی است که وقتی بهای مسکن افزایش می یابد اجاره بها هم بیشتر شود.

به گفته او ، در حالی سالی حدود یک میلیون ازدواج به ثبت می‌رسد که تولید مسکن سالانه 300 هزار واحد است. این آمار به خوبی نشان می دهد که میزان عرضه با تقاضای بازار هم خوانی ندارد.

 

بازار را نمی توان با تعزیراتی کردن کنترل کرد

اما در حالی برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که با تعزیراتی کردن بازار می تواند کنترل قیمت مسکن را در دست گرفت که عقبایی می گوید: اقتصاد دارای مولفه هايي است كه از جمله مهمترين آنها انضباط و ثبات است. منظور از ثبات اين نيست كه همه چيز در يك شرايط معين بماند، بلكه ثبات به اين معني است كه پديده های اقتصادی در جامعه، يك روند مشخص داشته باشد تا بتوان با تكيه بر آنها پيش بيني درستي از شرايط آينده داشت.

او بر این باور است که بازار را نمی توان با تعزیراتی کردن کنترل کرد. تنها زمانی بازار اجاره بها رنگ آرامش به خود می گیرد که بین نظام عرضه و تقاضا تعادل برقرار باشد .

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه توضیح داد : با توجه به اینکه اجاره‌بهای مسکن، محل درآمد برای موجرین محسوب می‌شود لذا بالطبع باید متناسب با رشد تورم افزایش یابد، به عبارتی مالکان برای حفظ قدرت خرید خود نرخ اجاره‌بها را حداقل به میزان تورم انتظاری در طول یک سال آینده تعیین می‌کنند.

اما در سال جاری، طبق آمارهای رسمی و غیررسمی، رشد اجاره‌بها بیش از 20 درصد بوده این در حالی است که نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی در اردیبهشت‌ماه سال جاری، 1 /8 درصد بوده است.