وضعیت معاملات مسکن مناطق مختلف جنوب شهر تهران متفاوت است؛ به طوری که بیشترین تعداد معاملات به ترتیب در مناطق ۱۴، ۱۰، ۱۵ و ۱۱ انجام می شود که جمعا حدود ۲۰ درصد از کل معاملات شهر تهران را به طور معمول در برمی گیرد. با این حال در مناطق ۹، ۱۲، ۱۶، ۱۷، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ بازار خرید و فروش مسکن رونق چندانی ندارد.

در بافت فرسوده نیز شرایط متفاوت است. بیشترین معاملات در این منطقه در مناطق ۱۰ و ۱۱ انجام می شود و در مناطق ۱۲ و ۱۷ که تراکم پلاک‌های فرسوده بیشتر است معاملات کمتری صورت می گیرد؛ به طوری که در مهرماه سال جاری مناطق ۱۲ و ۱۷ تنها ۲.۸ درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند.

در مجموع هشت منطقه جنوبی شهر تهران در مهرماه امسال ۳۶.۲ درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند که تنها حدود دو برابر بیشتر از منطقه ۵ بود که بیشترین تعداد معاملات شهر تهران را در بر می گیرد.

در مهرماه سال جاری منطقه ۵ مطابق معمول بیشترین سهم از تعداد معاملات مسکن شهر تهران را با ۱۶.۹ درصد به خود اختصاص داد. پس از آن مناطق ۴ با ۱۰.۹، منطقه ۲ با ۹.۸، منطقه ۸ با ۶.۵ و منطقه ۱۴ با ۶.۱ درصد از کل معاملات قرار داشتند.

انتظار افزایش معاملات در ماه ربیع
رئیس سابق اتحادیه مشاوران املاک درخصوص پیش بینی از آینده بازار مسکن گفت: معمولا در ماههای محرم و صفر معاملات مسکن پایین می‌آید اما با ورود به ماه ربیع‌الاول با توجه به اینکه مردم این ماه را خوش یمن می دانند اقدام به خرید مسکن می‌کنند و روند بازار بهتر خواهد شد. در حال حاضر نیز در سطح مشاوران املاک، مراجعات افزایش پیدا کرده است.

مصطفی قلی خسروی اظهار کرد: تعداد معاملات در ماههای آینده حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند. قیمت مسکن نیز مقدار اندکی بالاتر از نرخ تورم قرار می‌گیرد. جهش قیمتی در بخش مسکن اتفاق نمی‌افتد، ولی از شاخص تورم مقداری عبور خواهد کرد. علتش هم این است که تقاضا نسبت به عرضه کمتر است.

به گفته خسروی، اگر تسهیلات در روند مناسب پرداخت شود، در اولین مقطع شیب قیمت مسکن مقدار اندکی به سمت بالا می رود و اگر تسهیلات ادامه پیدا کند بعد از مدتی، قیمت مسکن به حالت ثبات می رسد.