باغ ویلا  

باغ ویلا همانطور که از نام آن برمی‌آید ترکیبی است از باغ و ویلا، در واقع به باغی که در آن ویلا ساخته شود باغ ویلا گفته می‌شود .
این روزها طراحی باغ ویلا از آن جهت اهمیت یافته که افراد زیادی تمایل به گذراندن تعطیلات خود در دل طبیعت دارند . به همین دلیل تقاضای طراحی باغ ویلا و خانه‌های ویلایی افزایش یافته است ، ما نیز در این مطلب راستا را به نکات مهم طراحی باغ ویلا اختصاص داده‌ایم .
اولین مسئله‌ای که در رابطه با طراحی باغ ویلا باید به آن توجه کنید مساحت زمین و بودجه موجود است . در واقع پیش از طراحی باید بدانید تا چه حد می‌توانید از ایده‌های بلند پروازانه و هزینه ‌بر در کارتان استفاده نمایید .
مساحت زمین قابل طراحی نیز نکته دیگری است که باید مورد توجه قرار دهید. این کار باعث می‌شود که طراحی شما منطقی‌تر و قابل اجراتر شود. به عنوان مثال طراحی یک استخر بزرگ در یک باغ کوچک منطقی به نظر نمی‌رسد .

روند طراحی و اجرای باغ ویلا
1) ثبت ابعاد زمین باغ ویلا
2) توجه به جهت طلوع و غروب خورشید 
3) جا نمایی ساختمان ، زمین بازی ، آبنما ، استخر و کلیه فضاهای مورد نیاز باغ ویلا
4) طراحی راه‌های ارتباطی مناسب بین فضاها
5) طراحی داخلی باغ ویلا با توجه به میزان نورگیری ، ارتفاع طبقات و کاربردهای مد نظر
6) نوع متریال  در فضاهای داخلی و خارجی باغ

طراحی فضای سبز 
نظر اکثر افراد این است که با استفاده از گل و گیاه و بوته‌ها و درختان متفاوت می‌توان یک منظره زیبا و حیرت انگیز خلق کرد . اما آیا به تنهایی این موضوع امکان پذیر است؟ چیزی که مطمئنم جواب ماست این است که استفاده از گل و گیاه و درختان متفاوت به تنهایی کارساز نیست . صرفا فقط استفاده از گل و گیاه و درختان متفاوت برای به دست آوردن منظره عالی و مورد نظر ما ، در طراحی باغ ویلا کافی نیست .
یکی از مهمترین مواردی که در هنگام طراحی باغ ویلا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و همچنین می‌تواند در زیباتر شدن و لوکس تر شدن کلی ویلا نقش اساسی داشته باشد ، فضای سبز و باغچه‌های موجود در حیاط ویلا می‌باشد . توجه به موضوع ترکیب رنگ ها و تناسبی که میان این رنگ ها و گیاهان مورد استفاده در طراحی باغ با مصالح و متریال به کار رفته در ساخت ویلا ، نقش بسیار مهم و اساسی در طراحی ویلا و به وجود آمدن یک نمای کلی زیبا و آرامش بخش دارد ، برای مثال در هنگام طراحی باغ ویلا با متریال چوبی باید گل ها و گیاهانی که با منظره چوبی دارای تناسب و سنخیت هستند به کار گرفته شوند ، همچنین در زمانی که بنا دارای ساختار بتنی یا فلزی هست  باید از گیاهان و درختان و یا گل‌های متناسب با متریال بنا در طراحی باغ ویلا استفاده گردد . همچنین بسیاری از افراد تمایل دارند تا در طراحی باغ ویلا خود از متریال و مواد سنتی و قدیمی استفاده نمایند تا در نهایت طراحی باغ ویلا آنها به سمت طراحی سنتی و نوستالژیک برود .

سبک‌های مختلف طراحی باغ ویلا
طراحی باغ ویلا نیز مانند طراحی ویلا شامل سبک‌های متفاوتی می‌باشد .
همانطور که ویلا شما می‌تواند ویلا مدرن یا کلاسیک ، ویلا فلت یا دوبلکس باشد ، طراحی باغ ویلا میتواند شامل انواع مختلفی چون مدرن ، کلاسیک ، سنتی و یا روستیک باشد .
در همه این سبک‌ها ، محوطه سازی باغ ویلا و المان‌های به کار رفته و کارایی همه آن‌ها یکسان است ، تنها مدل و جنس متریال این المان‌ها است که طراحی باغ شما را متمایز میکند .
برای شما ذکر چند نمونه این تفاوت‌ها را بیشتر توضیح می‌دهیم .
اگر طراحی باغ ویلا شما به سبک مدرن انجام می‌شود ، میتوانید در کنار باغچه و درختان نیز از فلاور باکس ، پرگولا‌های فلزی و شیشه و ترموود‌ها و یا شومینه‌های گازی مدرن استفاده کنید .
در یک باغ ویلا کلاسیک ، معمولا متریال غالب سنگ است . اکثر المان‌ها سنگی هستند و کاملا شیک و کلاسیک مانند قصر‌های افسانه و یا حتی کاخ‌های سلطنتی .
آلاچیق‌های سنگی ، راه‌های سنگی ، شومینه و یا در صورت وجود برکه مصنوعی ، پل‌ها سنگی روی برکه و…
سبک دیگری از طراحی باغ  سبک روستیک است، در این سبک طراحی بیشتر از چوب‌های کنده ای استفاده میکنیم ، آلاچیق‌ها و نیمکت‌های چوبی و میز‌هایی که از الوار‌ها و کنده‌های قطور درست شده اند .
شومینه‌هایی گازی اما با نمای هیزمی ‌نیز در این نوع از طراحی باغ ویلا بسیار دیده می‌شود . در همه موارد فوق شما فضایی گرم و صمیمی ‌در محوطه سازی و طراحی باغ خود دارید که مناسب دورهمی‌ها و جمع‌های صمیمانه تان خواهد بود . تنها سلیقه شماست که تعیین میکند از چه سبکی استفاده شود .

 تناسب رنگ گیاهان با مصالح ساختمانی 
زمانی که رنگ قهوه ای با رنگ سبز گیاهان و درختان ترکیب می‌شود تاثیر بسیار زیاد و چشمگیری در طراحی داشته و نما و شکوه یک بنا را چندین برابر می‌نماید . بناها و ویلا‌های فراوانی هستند که در سقف آن ها از نمای شینگل آسفالتی استفاده می‌شود و در قسمت دیوارها از سنگ هایی به رنگ سفید استفاده می‌گردد . در هنگام طراحی ویلا چنین بناهایی لازم است در فضای باغ و حیاط حتما از رنگ قهوه ای و سبز استفاده گردد تا شکوه ویلا دو چندان شود .

تناسب میان سنگ پشت حیاط ویلا در طراحی 
در صورتی که در یک ویلا و یا بنا قسمت سقف از پوشش شینگل سنگی استفاده شده باشد ، پس به موضوع لوکس بودن و جلال و شکوه ویلا توجه ویژه شده و اهمیت زیادی قائل گشته‌اند . پس لازم است برای ایجاد تعادل و تناسب میان فرم ساختمان و رنگ‌های به کار رفته در آن از مصالح و متریالی در طراحی باغ ویلا استفاده گردد که با نمای سنگ به کار رفته در ساختمان تطابق و‌ هارمونی داشته باشد .

سقف شینگل مورد بسیار مهم در طراحی باغ ویلا
در حالت کلی در طراحی باغ ویلا که دارای انواع مختلف سقف شیبدار هستند ، متداول ترین و محبوبترین پوششی که از آنها به عنوان پوشش سقف استفاده می‌گردد شینگل است . البته در بعضی مواقع و مواقع لزوم از بتن و آسفالت برای پوشش سقف استفاده می‌گردد ، اما در حالت کلی بهترین نوع پوشش برای  سقف‌های شیبدار شینگل می‌باشد . از مهمترین مزیت‌های سقف شینگل نسبت به دیگر متریال به کار رفته در سقف بناها هماهنگی و ‌هارمونی این نوع متریال با انواع مختلف دکوراسیون ها و فضای سبز به کار رفته در طراحی باغ می‌باشد .
شینگل دارای طرح ها و رنگ‌های متفاوتی می‌باشد که هر کدام از این طرح ها دارای مشتریان خاص خود هستند . همچنین افرادی که به جلال و شکوه و لوکس بودن ویلاهای خود توجه ویژه ای دارند معمولا پوشش سقف شینگل سنگی را برای استفاده در بنای خود انتخاب می‌کنند . البته در صورتی که شما به دنبال تنوع رنگی زیادی هستید می‌توانید پوشش شینگل آسفالتی را برای استفاده در بنای خود به کار ببرید . همچنین افرادی که به دنبال استفاده از نمای چوبی در طرح بنای خود هستند می‌توانند پوشش شینگل با طرح‌های چوبی را انتخاب نمایند .

توجه به انتخاب میز و صندلی در باغ ویلا
در حالت کلی در هنگام طراحی ویلا باغ مصالح و متریالی که از آن برای باغ ویلا استفاده می‌گردد ، خود به نوعی نشان دهنده احساسات می‌باشد و این مسئله مربوط به طراحی مدرن امروزی نیست و از قدیم الایام به آن توجه ویژه ای شده است . اگر بخواهیم مثالی بزنیم می‌توان به طراحی قصرها و کاخ‌های قدیمی ‌اشاره کنیم که به دلیل مجلل بودن و لوکس بودن آن‌ها بسیار زیاد مورد نظر شاهان و حاکمان زمان خود بودند و در طراحی آنها از سنگ های قیمتی و جواهرات و فلز با ارزش مثل طلا و همچنین گل و گیاه و درختان تزئینی و گران قیمت و خاص و ویژه استفاده می‌شد . گل ها و گیاهانی که در طراحی محوطه قصرها از آنها استفاده می‌شد دارای طول و عظمت بسیار زیادی بودند که خود به نوعی شکوه داشت و امروز نیز در طراحی مدرن و روز از همین قوانین برای طراحی باغ ویلا استفاده می‌گردد .
شاید به آن معنا که در قدیم کاخ ها و قصر وجود داشتند امروزه وجود نداشته باشد ، اما در طراحی نوین امروزی سعی می‌گردد از مصالح و متریال و همچنین گل و گیاه و درختان و در حالت کلی دکوراسیون مورد استفاده در طراحی باغ ویلا به گونه ای استفاده گردد که حس ایجاد یک قصر و کاخ در نتیجه کار پیش آید .

تاثیر رنگ ها در طراحی 
برای مشخص کردن پالت رنگی در طراحی باغ ویلا گزینه‌ها و انتخاب‌های بسیاری دارید ، به عنوان مثال می‌توانید از یک پالت تک رنگ و با طیف رنگی یکسان استفاده نمایید یا یک پالت رنگی مکمل و ترکیبی به کار ببرید .
انتخاب رنگ‌ها و بافت‌ها در طراحی باغ ویلا تا حد زیادی به سلیقه طراح و کارفرما بستگی دارد و بخشی از آن نیز به اقلیم و گیاهانی که امکان کشت آن‌ها وجود دارد مربوط می‌شود . نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که استفاده بیش از حد از رنگ‌های مختلف می‌تواند باعث شلوغ شدن طراحی باغ ویلا شده و به لحاظ بصری مطلوب نمی‌باشد .
از طرف دیگر توجه به گیاهانی با ارتفاع‌ها و ابعاد مختلف نیز در طراحی باغ ویلا اهمیت دارد . با به کار بردن ارتفاع‌های متفاوت تنوع بصری ایجاد شده و طراحی باغ ویلا جذاب‌تر خواهد شد .

نکات پایانی طراحی باغ ویلا
بسیاری از افراد به چگونه به نظر رسیدن نمای ساختمان و باغشان توجه نمی‌کنند ، این در حالی است که توجه به نورپردازی در طراحی باغ ویلا بسیار مهم است . نورپردازی صحیح و مناسب باغ ویلا می‌تواند به لوکس‌تر و گرم‌تر به نظر رسیدن طرح کمک کند .
علاوه بر نمای ویلا و دیوارهای باغ می‌توانید از نورپردازی برای مشخص کردن مسیرها و همچنین در کناره‌های استخر یا حوض آب استفاده نمایید .
مورد آخر در طراحی باغ ویلا که توجه به آن بر کیفیت محوطه تاثیر چشمگیری دارد طراحی دسترسی‌ها ، لبه‌ها و کناره‌های باغچه‌ها است .
ممکن است فکر کنید طراحی کناره‌های باغچه و مسیرها اهمیت چندانی ندارند در این صورت به این نکته توجه نمایید که بخش عمده محوطه باغ ویلا را مسیرها ، گل‌ها ، درختان و فضای سبز تشکیل می‌دهند ، به همین دلیل توجه به آن‌ها کلیت طراحی باغ ویلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد .