رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت:‌ قرار است سرشماری امسال طی دو مرحله از سوم تا ۲۳ مهر ماه به شکل اینترنتی و از ۲۴ مهر ماه تا ۲۴ آبان ماه از طریق مراجعه حضوری ماموران سرشماری انجام شود.
به گزارش تنگستان نما،  به نقل از مشرق، نعمت‌الله ترکی در جلسه ستاد هماهنگی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 95 اظهار کرد: تغییراتی در این دوره از سرشماری عمومی نفوس و مسکن شکل گرفته است؛ تا پیش از سال 90 سرشماریهای نفوس و مسکن هر 10 سال یک بار برگزار می‌شد و از سال 90 با توجه به تصمیم دولت این اقدام هر پنج سال یکبار انجام می‌شود.


وی با بیان اینکه اطلاعات حاصل از سرشماری در برنامه‌ریزیهای آینده کشور اهمیت چشمگیری دارد تصریح کرد:‌ متاسفانه آمار و اطلاعاتی که از سرشماری سال 90 به دست آمده دارای اشکالاتی است که در برنامه‌ریزیها خود را نشان داده است.

دبیر اجرایی ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن در استان تهران با بیان اینکه سرشماری سال 90 با همکاری مرکز آمار و ستاد استان تهران برگزار شد گفت: ‌طی هماهنگی انجام شده با مرکز آمار سرشماری امسال به‌طور کامل از طریق ستاد استان تهران به ریاست استاندار و اجرای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران برگزار می‌شود.

ترکی با اشاره به حضور 17 درصد از جمعیت کشور در استان تهران عنوان کرد: سرشماری نفوس و مسکن در استان تهران اقدام سنگین‌تری نسبت به سایر استانها است و نیازمند همکاری وسیع‌تری است.

وی با اشاره به وظایف ستاد سرشماری استان تهران تصریح کرد: استاندار تهران ریاست ستاد را به عهده دارد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به‌عنوان مدیر اجرایی سرشماری با همکاری دستگاههای عضو شامل؛ شهرداری تهران، آموزش و پرورش، صدا و سیما، نیروی انتظامی، جهاد کشاورزی، مخابرات، اداره پست و حضور صاحب‌نظران اقدام به اجرای سرشماری می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران خاطر‌نشان کرد: قرار است سرشماری امسال طی دو مرحله از سوم تا 23 مهر ماه به شکل اینترنتی و از 24 مهر ماه تا 24 آبان ماه از طریق مراجعه حضوری ماموران سرشماری انجام شود.

ترکی به مشکلاتی که در برگزاری دوره قبل سرشماری در استان وجود داشت اشاره کرد و افزود: کامل نبودن آدرس و مشخصات، ضعف در ساماندهی نیروی انسانی و عدم همکاری شهرداریهای استان از جمله نقاط ضعف برگزاری سرشماری سال 90 است.

وی اظهار کرد: در این مرحله از سرشماری هر یک از شهرستانهای استان تهران از جمله شهر تهران ستاد سرشماری مستقلی دارند و همفکری مجموعه‌ای در این دوره بیشتر است.

دبیر اجرایی ستاد سرشماری به اهمیت برگزاری جلسات ستاد هر 15 روز یک بار تا مهر ماه اشاره و تصریح کرد:‌ همکاری دستگاههایی همچون صدا و سیما برای اطلاع‌رسانی گسترده سرشماری در قالب ساخت برنامه‌هایی همچون ساخت کلیپ و برنامه‌های زنده اهمیت دارد.