به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی‌ها درباره آخرین شرایط روز بازار معاملات مسکن در محله‌های مختلف شهر تهران نشان می‌دهد درحال‌حاضر نسبت فایل‌هایی که با قیمت‌های پرت و غیرواقعی به متقاضیان معرفی می‌شوند در مقایسه با محدود فایل‌های دیگر موجود در بازار قابل‌توجه است.

جهش قیمت واحدهای مسکونی طی دست‌کم یک‌سال گذشته و رشد شدید قیمت‌ها موجب شده است به‌رغم کاهش سرعت رشد قیمت مسکن در شرایط فعلی هنوز هم برخی از مالکان واحدهای مسکونی چه در بازار خرید و فروش و چه در بازار اجاره با توهم قیمتی اقدام به نرخ‌گذاری برای آپارتمان خود کنند.

این گروه از مالکان واحدهای مسکونی که سال گذشته تصور رشد آن‌چنانی قیمت واحد خود را نداشتند هم‌اکنون به‌دلیل جهش بی‌سابقه قیمت و مواجهه با شرایط قیمتی خارج از تصور قبلی، علاقه دارند نرخ فروش واحد خود را باز هم افزایش دهند و به همین دلیل تعداد فایل‌های با قیمت پرت به نسبت فایل‌های با سطح قیمت متعارف در روزهای اخیر بیشتر شده است.

همین موضوع در بازار اجاره مسکن نیز صادق است. با توجه به قرار گرفتن در فصل اوج جابه‌جایی‌ها برخی مالکان واحدهای اجاره‌ای اقدام به افزایش غیرمتعارف سطح اجاره‌بهای واحدهای خود کرده‌اند.

این درحالی است که توان مالی مستاجران و متقاضیان این واحدها برای اجاره مسکن با نرخ‌های غیرمتعارف کافی نیست و همین موضوع منجر به خالی ماندن این واحدها خواهد شد.

کارشناسان به متقاضیان بازار مسکن هشدار می‌دهند به هیچ‌وجه بدون انجام تحقیقات کافی و اطلاع از سطح متعارف قیمت‌ها، نرخ‌های اعلامی از سوی فروشندگان یا موجران را به‌صورت چشم‌بسته نپذیرند و حتما قبل از اقدام برای خرید یا اجاره آپارتمان از سطح متعارف قیمت‌ها متناسب با منطقه‌ای که واحد در آن واقع شده است، اطلاع حاصل کنند.

کارشناسان همچنین این موضوع را در مورد مناطق مصرفی گران‌تر بیشتر از سایر مناطق حائز اهمیت می‌دانند. طی روزهای اخیر در برخی از مناطق مصرفی نیمه‌شمالی شهر تهران همچون منطقه ۲ که علاوه بر آنکه برخی محلات آن کانون عرضه آپارتمان‌های لوکس است در همان محله و سایر محلات آن واحدهای مسکونی مصرفی و معمولی نیز به متقاضیان عرضه می‌شود این موضوع مشاهده شده است.

متقاضیان بازار مسکن در این منطقه به‌خصوص در محله‌هایی که علاوه بر عرضه واحدهای مسکونی مصرفی، واحدهای لوکس نیز عرضه می‌شود با شرایط خاصی مواجه شده‌اند.

این شرایط خاص به اختلاف قیمت محسوس بین دو واحد مسکونی نسبتا مشابه در بازار اجاره و فروش برمی‌گردد؛ به‌طوری‌که در برخی موارد این اختلاف قیمت در هر مترمربع به‌طور متوسط تا بیش از ۵ میلیون تومان نیز در فایل‌های فروش می‌رسد که با توجه به بزرگ‌متراژ بودن عمده این فایل‌ها، در کل رقم قابل‌توجهی خواهد بود.