حسام عقبایی با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی معاملات در بازار مسکن بیان کرد: قیمت ها در بازار مسکن به صورت نامتعارف رشد داشته و در برخی از مناطق شاهد افزایش صددرصدی قیمت مسکن بوده ایم که این امر موجب رکود شدید در این بازار شده است.
وی در ادامه افزود: رکود تورمی مسکن تا پایان تابستان و حتی نیمه اول فصل پاییز ادامه داشته باشد، در صورتی که شرایط اقتصادی کشور بهتر شود و میزان تولید در این بازار افزایش یابد امکان بهبود وضع در این بازار وجود دارد، اما به نظر می رسد که این روند تا ۲ماه آینده همچنان پایدار است.
نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به آمار افزایش میانگین قیمت مسکن اظهار کرد: بانک مرکزی اعلام کرده که میانگین قیمت مسکن به ۱۰ میلیون تومان رسیده است، اما آمار های وزارت راه و شهرسازی و مرکز آمار حاکی از افزایش میانگین قیمت مسکن در تهران به حدود ۱۷ میلیون تومان دارد و همین رشد قیمتی باعث عمیق تر شدن رکود بازار مسکن شده است.
عقبایی تاکید کرد: در صورتی که این رکود معاملاتی ادامه داشته باشد، قیمت ها در واحد های مسکونی با متراژ های بالا شکسته می شود و ما شاهد رکود سنگین تری در بین این واحد ها خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه با تسهیلات ارائه شده در بازار مسکن متقاضیان تنها می توانند ۱۰ متر واحد مسکونی خریداری کنند، گفت: این تسهیلات در شرایط فعلی بازار جوابگو نیست بطوریکه در برخی از مناطق تهران با تسهیلات ۶۰ یا ۷۰ میلیون تومانی تنها می توانیم ۵ تا ۱۰ متر واحد مسکونی خریداری کنیم در نتیجه این موضوعات باعث می شود که خرید و فروش در بازار از رونق بیفتد.