به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، دسترسی آنی و لحظه ای به اطلاعات معاملاتی و قیمتی مسکن و ایجاد شفافیت آماری در خصوص تازه ترین تحولات بازار مسکن منجر به جهت دهی صحیح به رفتار متقاضیان مصرفی و جلوگیری از ارایه اطلاعات قیمت به آنها خواهد شد.

نیاز بازار مسکن به انتشار به موقع و به هنگام اطلاعات در زمانی که بازار مسکن یک دوره رونق معاملاتی را پشت سر گذاشته است و یک دوره جهش قیمتی رخ داده است بیش از هر زمان دیگری است.

هم اکنون نیز که بازار مسکن یک دوره رونق را سپری کرده و از ابتدای سال جاری این انتظار وجود دارد که تخلیه حباب قیمتی به تدریج اتفاق افتد و پس از آن بازار مسکن یک دوره ثبات قیمتی را تجربه کند، انتشار به موقع و مناسب آخرین تحولات بازار مسکن در دو بخش قیمتی و معاملاتی به مثابه یک دماسنج برای این بازار عمل می کند.

چراکه دو سمت عرضه و تقاضای بازار مسکن(فروشنده و خریدار) با رصد روزانه وضعیت قیمتی بازار مسکن سعی می کنند بهترین تصمیم در خصوص زمان و نحوه ورود به بازار را اخذ کنند.

از این رو به نظر می رسد انتشار آمارهای رسمی از وضعیت تحولات قیمتی و معاملاتی بازار مسکن از سوی مراجع مختلف همچون دفتر اقتصاد مسکن و بانک مرکزی بهترین نماگر بخش مسکن خواهد بود.

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی معتقدند در وضعیت کنونی روند انتشار آمار در خصوص آخرین تحولات بازار مسکن باید به صورت دوره ای و منظم همچون گذشته ادامه داشته باشد.

در همین راستا نیز دو روز پیش رییس کل بانک مرکزی و روز گذشته دفتر اقتصاد مسکن آخرین تحولات قیمتی و معاملاتی رخ داده در بازار مسکن پایتخت طی یک ماه پایانی فصل بهار سال جاری را اعلام و منتشر کردند.

مطابق با بررسی های دفتر اقتصاد مسکن، متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران طی یک ماه خرداد به ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن معادل ۵٫۶ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته(خرداد ۹۷) معادل ۱۰۶٫۸ درصد افزایش را تجربه کرده است.

در این ماه، تعداد ۶ هزار و ۱۲۷ فقره معامله خرید و فروش مسکن در بنگاه های املاک پایتخت ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۵۰٫۲ درصد کاهش داشته است.

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در خردادماه امسال ، به منطقه یک پایتخت با میانگین هر متربع ۲۷ میلیون و ۵۷۳ هزار تومان اختصاص داشت و در رتبه دوم منطقه ۳ پایتخت با متوسط قیمت هر مترمربع ۲۴ میلیون و ۳۹۶ هزار تومان قرار گرفته است.

ارزان‌ترین منطقه تهران در معاملات مسکن خردادماه امسال، منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر مترمربع ۵ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان بوده است و پس از آن، رتبه بعدی به منطقه ۲۰ با میانگین هر متر مربع ۶ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان اختصاص دارد.