رییس کمیته شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران گفت: نرخ پایه عوارض بعد از چند سال از نرخ پایه سال 93 به سال 97 به روز رسانی شده است و این نرخ افزایش داشته اما همچنان عوارض بافت فرسوده صفر است.

به گزارش فارس، زهرا نژاد بهرام در واکنش به خبری مبنی بر افزایش 400 درصدی عوارض ساختمانی در سال 98 گفت: مبنای تعیین عوارض تقویم املاک سال 93 بوده و شورا مکلف بوده بر این اساس عوارض را تعیین کند که متاسفانه شهرداری تهران آن را اعمال نکرده است که این خود اولین اشتباه از سوی شهرداری بوده است که چرا این نرخ در سال‌های بعد از 93 افزایش پیدا نکرده است. از این رو نرخ پایه عوارض برای سال 94، 95، 96 و 97 بر اساس همان نرخ پایه سال 93 بوده و اینکه در طول این سال‌ها افزایش نداشته یک اشتباه بوده است.

او ادامه داد: بنابراین طبیعی است که با افزایش نرخ پایه 4 ساله با یک افزایش ناگهانی مواجه شویم. بر اساس تقویم املاک سال 98 که توسط معاون اول رییس‌جمهور به ما ابلاغ شد ما پایه سنجش را از سال 93 به سال 98 منتقل کردیم و در سال 98 هم بر‌اساس تورم 36 درصد افزایش داشتیم.

نژاد بهرام با گلایه از رویکردهای انتقادی غیر کارشناسی تصریح کرد: در ابتدا هم گفتم اینکه در طول سال‌های قبل این افزایش صورت نگرفته خود یک خطا بوده چرا که عوارض را دچار چالش کرده است.

اما چرا منتقدان به این موضوع توجه نمی‌کنند که شهرداری تهران در راستای رویکرد عدالت محور خود و با وجود افزایش قیمت‌ها، همچنان عوارضی در بافت فرسوده نمی‌گیرد. به بیانی عوارض در بافت فرسوده آن هم بافت 3267 هکتاری صفر است. یا اینکه از محور خیابان انقلاب به پایین تا سه طبقه عوارض ندارد.

او گفت: شما ببینید در حوزه‌های دیگر افزایش قیمت‌ها چگونه است اما مدیریت شهری همچنان در راستای عدالت محوری و نیز در راستای باز زنده‌سازی این بافت‌ها که در نهایت منفعت شهر و شهروندان را در پی دارد عوارضی نمی‌گیرد.

عوارض ساختمانی در سال 98 مبتنی بر محاسبات دقیق و فرمول‌های برآوردی افزایش داشته است اما این افزایش بر اساس عدالت منطقه‌ای بوده و به هیچ عنوان هم میزان آن 400 درصد نیست.