به گزارش فصل تجارت، گزارش تعداد خرید و فروش ملک در شهر تهران که از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک ارائه شده حاکی از آن است که از یکم تا چهاردهم اسفندماه 1397 بالغ بر 7318 مورد خرید و فروش در شهر تهران انجام شده که نسبت به همین زمان در اسفندماه سال قبل 14 درصد کاهش داشته، اما نسبت به زمان مشابه در بهمن‌ماه امسال 43 درصد رشد یافته است. افزایش حجم خرید و فروش در نیمه اول اسفند 1397 در حالی رقم خورده که اسفند 1396 تعداد معاملات نسبت به بهمن همان سال 33 درصد کاهش یافته بود. بر این اساس می‌توان نتیجه‌گیری کرد اسفند 1397 برخلاف دیگر ماه‌های نیمه دوم امسال که معاملات کساد بود، با بازار نسبتاً گرمی مواجه هستیم.
از جمله دلایل افزایش نسبی معاملات در آخرین ماه از سال 1397 می‌تواند به ابهامات سیاسی و اقتصادی مرتبط باشد؛ هرچند مصطفی‌قلی خسروی، رئیس اتحادیه املاک می‌گوید که قیمت مسکن در سال آینده مطلقاً جهشی نخواهد بود. احمد روستا، کارشناس بازاریابی نیز سال آینده را نه بحرانی، بلکه ابهام‌آلود می‌داند. او می‌گوید: این کلیشه 40 سال وجود داشته و مدام فکر کردیم با بحران مواجهیم اما در واقع نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی است که خریداران و فروشندگان در بازار ایران با آن مواجه‌اند. روستا نسبت به چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال آینده خوشبین است.
با این حال گزارشات میدانی از دفاتر املاک، رونق نسبی معاملات در اسفندماه را تأیید می‌کند. البته در این میان برخی مالکان نیز دبه کرده‌اند و طبق اعلام واسطه‌های ملکی قیمت‌های پیشنهادی را تا 5 درصد افزایش داده‌اند. درج آگهی‌های عجیب و غریب در بعضی سایت‌های اینترنتی هم به گرانی دامن می‌زند که باعث شده خسروی نسبت به آن هشدار بدهد. او با اشاره به اقدام برخی دفاتر املاک در دهه 70 و 80 که قیمت را بر روی شیشه مغازه خود می‌چسباندند خاطرنشان کرد: این اقدام مشاوران املاک در آن زمان بدون آنکه فعل و انفعالی صورت گرفته باشد باعث افزایش قیمت می‌شد. در حال حاضر نیز بعضی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها که به ریشه خود یعنی اتحادیه املاک متصل نیستند چنین نقشی را دارند و باعث گرانی مسکن می‌شوند.
افزایش 19 درصدی معاملات در کل کشور 
اما جدیدترین آمار اتحادیه املاک از خرید و فروش مسکن حاکی از کاهش 14 درصدی در تهران و افزایش 19 درصدی در کل کشور دارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در شهر تهران از یکم تا چهاردهم اسفندماه 1397 بالغ بر 7318 مورد خرید و فروش ملک انجام شده که نسبت به اسفندماه سال قبل 14 درصد کاهش و نسبت به بهمن ماه امسال 43 درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش اجاره نیز 4457 اجاره‌نامه به امضا رسیده که نشان‌دهنده کاهش 22 درصدی نسبت به اسفندماه سال قبل است.
مصطفی‌قلی خسروی تصریح کرد: در کل کشور نیز از یکم تا چهاردهم اسفندماه 1397 بالغ بر 35 هزار و 651 مورد خرید و فروش ملک انجام شده که نشان‌دهنده افزایش 19 درصدی تعداد مبایعه‌نامه‌ها دارد. هم‌چنین در 14 روز ابتدای اسفندماه 19 هزار و 177 مورد اجاره‌نامه نوشته شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل 15 درصد کاهش نشان می‌دهد.
به نوشته ایسنا، آمار بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در بهمن ماه 1397 نشان می‌دهد متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 9 میلیون و 970 هزار تومان بود که نسبت به ماه گذشته و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب 1.7 درصد و 85.1 درصد افزایش داشته است. هم‌چنین در این ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به بیش از 9300 واحد رسید که نسبت به ماه قبل 39 درصد افزایش داشته، اما نسبت به ماه مشابه سال گذشته 49.2 درصد کاهش را نشان می‌دهد.