به نقل از دنیای اقتصاد، در مقاطعی که بازار مسکن در شرایط عادی قرار دارد عمدتا سازندگان برای آغاز عملیات ساختمانی، در فصل پاییز اقدام به خرید زمین و ملک کلنگی می‌کنند تا بتوانند قبل از پایان سال مجوزهای لازم را برای ساخت‌وساز و عملیات مربوط به آماده‌سازی زمینکسب کنند.

به همین دلیل در شرایط عادی عمدتا مطابق با عرف بازار، روزهای پایانی سال آخرین فرصت سازنده‌ها برای خرید املاک کلنگی یا زمین مورد نیاز برای ساخت‌وسازهای سال بعد محسوب می‌شود.

این درحالی است که به‌دنبال تحولاتی که در سال ۹۷ در نتیجه نوسانات شدید در سایر بازارهای اقتصادی و همچنین بروز جهش قیمتی و شرایط غیرعادی در بازار معاملات مسکن ایجاد شد، هم‌اکنون بازار معاملات املاک مسکونی نیز وارد روندی متفاوت از آنچه در مقطع زمانی فعلی در شرایط عادی مورد انتظار است شده است.

درحالی‌که معمولا بخشی از نیاز سازنده‌ها به تامین زمین در شرایط عادی از طریق معاوضه واحدهای مسکونی نوساز با املاک کلنگی یا زمین‌های خام قابل ساخت تامین می‌شود، ظرف یک هفته گذشته آگهی‌های مربوط به معاوضه املاک مسکونی شکلی معکوس به خود گرفته است.

عمده آگهی‌های مربوط به معاوضه املاک مسکونی شهر تهران در هفته‌ای که گذشت به‌جای آنکه تقاضای سازنده‌ها از بابت معاوضه آپارتمان نوساز با املاک مسکونی کلنگی را مطرح کند مربوط به آگهی معاوضه زمین یا املاک کلنگی با آپارتمان بود.

واسطه‌های معاملات مسکن شهر تهران در این باره اعلام کردند عمده افرادی که این روزها متقاضی معاوضه کلنگی، زمین، واحدهای تجاری و سایر املاک و مستغلات با آپارتمان هستند سازندگانی هستند که به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط بازار ساخت‌وساز در سال بعد تصمیم گرفته‌اند فعلا سرمایه خود را تبدیل به آپارتمان کنند و پروژه‌های جدیدی را آغاز نکنند.

هم‌اکنون در ستون نیازمندی‌های معاوضه املاک و آگهی‌های مربوط به این بخش از بازار مسکن در فضای مجازی، عمده متقاضیان خواهان معاوضه املاک خود اعم از زمین، کلنگی و… با آپارتمان‌های آماده هستند و تقاضا برای این گروه از املاک افزایش یافته است.

این موضوع علاوه بر بازار معاوضه در بازار خرید وفروش واحدهای مسکونی نیز به چشم می‌خورد؛ واسطه‌ها می‌گویند بخشی از تقاضای خرید مسکن در شرایط فعلی از جانب سازندگانی وارد بازار شده است که تصمیم گرفته‌اند به‌جای سرمایه‌‌گذاری برای خرید زمین و املاک کلنگی، سرمایه‌ها را به بازار آپارتمان‌های آماده عرضه وارد کنند. از این طریق ریسک ناشی از مشخص نبودن هزینه نهایی ساخت در سال بعد را متحمل نخواهند شد و در صورت افزایش قیمت مسکن از افزایش قیمت‌ها نیز نفع می‌برند.