بورس نیوز، سیدحسین افضلی با اشاره به احتمال تعطیلی گسترده شرکت‌های پیمانکاری به ویژه در حوزه ساختمان‌سازی، گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، باید سالانه حدود 700 هزار واحد در کشور ساخته شود، اما متأسفانه در شرایط کنونی سالانه تنها 200 هزار واحد در کشور ساخته می‌شود که این مسئله موجب کمبود شدید مسکن برای خانوارها شده است.

نماینده مردم اقلید در خانه ملت ادامه داد: از طرف دیگر در چند سال اخیر تعداد شرکت‌های پیمانکاری در حوزه ساختمان بسیار افزایش یافته و با توجه به کاهش ساختمان‌سازی در کشور، فعالیت بخشی از این پیمانکاران عملا متوقف شده است.
وی گفت: حوزه ساختمان‌سازی همواره از اهمیت بالایی در حوزه اشتغالزایی برخوردار بوده و افزایش آمار اشتغال اثرگذار بوده است.

افضلی تصریح کرد: در شرایط کنونی باید حمایت‌های لازم برای تقویت بخش خصوصی در حوزه ساختمان‌سازی صورت گیرد تا سرمایه‌های در گردش وارد این بخش شود، زیرا سرمایه گذاری این بخش هم دارای سود بالایی بوده و هم اینکه بازگشت سرمایه به سرعت صورت می‌گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: متأسفانه امروز شرکت‌های بزرگ و برجسته در حوزه ساختمان‌سازی عملا زمینگیر شده‌اند و در این میان شرکت‌های جدیدی ایجاد شد که به هیچ وجه از تخصص لازم برای فعالیت در بخش ساختمان‌سازی برخوردار نبودند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر در بحث حمایت‌های مالی از شرکت‌های پیمانکاری، مشکلات بسیاری وجود دارد، به طور مثال در بحث پرداخت تسهیلات به این شرکت‌ها سازوکار دقیقی وجود ندارد.

افضلی گفت: به نظر من به جای پرداخت خرد و کوچک تسهیلات به تعداد بالایی از شرکت‌های پیمانکاری، این وام‌های باید به صورت کلان به شرکت‌ها برجسته و دارای کارنامه‌های موفق و اهلیت پرداخت شود، تا به این وسیله این شرکت‌های بزرگ بتوانند شرکت‌های کوچک‌تر را با خود همراه کرده و عملا یک مدیریت منسجم و دقیق و بر اساس اصول دقیق و مهندسی صورت گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: با اجرای این رویکرد می‌توان تمام شرکت‌های غیرفعال را بار دیگر فعال کرد و در این راستا اشتغالزایی بالایی صورت خواهد گرفت.