به نقل از دنیای اقتصاد، اگر چه هنوز هم سطح قیمت مسکن با قدرت خرید متقاضیان حاضر در بازار ملک برای خرید آپارتمان به‌طور محسوس فاصله دارد و قدرت خرید گروه‌های مصرفی به خصوص خانه‌اولی‌ها در مقایسه با سال گذشته به شدت تحلیل رفته است اما تحت تاثیر شرایط پاییزی بازار ملک برخی از متقاضیان می‌توانند نسبت به انجام معامله آپارتمان در شرایط فعلی اقدام کنند.

علاوه بر فاصله گرفتن شرایط فعلی از نوسانات لحظه‌ای یک فصل گذشته در بازارهای مختلف از جمله بازار طلا و ارز و در نتیجه سرایت این نوسانات به بازار معاملات مسکن در فصل تابستان، اتمام فصل اوج جابه‌جایی‌ها در بازار ملک موجب شده است فضای هیجانی حاکم بر بازارمسکن سه ماهه دوم سال، در سه ماهه سوم تا حدی تعدیل شود.

تابستان امسال به دنبال نوسانات شدید نرخ ارز و سکه و همچنین تغییرات روزانه قیمت پیشنهادی مالکان و عرضه‌کنندگان آپارتمان به بازار فروش مسکن، عملا تعداد قابل توجهی از متقاضیان خرید مسکن از خرید آپارتمان ناامید شده و از بازار تقاضا خارج شدند.

اما در شرایط فعلی که نوسانات لحظه‌ای و روزانه کنترل شده و از هیجان‌های قبلی در بازار ملک خبری نیست برخی از متقاضیان خرید می‌توانند اقدام به انجام معامله برای خرید مسکن کنند؛ مضاف بر اینکه تعداد قابل توجهی از متقاضیان به واسطه اتمام فصل جابه‌جایی و آغاز فصل مدارس نیز از بازار تقاضا خارج شده‌اند و فعلا جست‌و‌جوی خود را برای یافتن و خرید آپارتمان متوقف کرده‌اند.

در چنین شرایطی اگرچه هنوز هم تعداد فایل‌های مناسب خرید در بازار مسکن بسیار اندک است و سطح قیمت‌ها بسیار بالا اما برخی از گروه‌های متقاضی خرید مسکن که مصمم به انجام معامله هستند می‌توانند اقدام به خرید کنند.

در واقع ناامیدی برخی متقاضیان خرید مسکن از یافتن فایل مناسب برای خرید که در تابستان امسال به اوج خود رسید هم‌اکنون کمرنگ‌تر شده است؛ چرا که به واسطه کاهش نوسانات در بازارهای اقتصادی موازی مسکن و همچنین کاهش هیجانات و تغییرات روزانه قیمت‌های پیشنهادی فروش آپارتمان، فضا برای خرید مسکن از سوی برخی گروه‌های مصرفی متقاضی خرید آپارتمان به‌طور نسبی مناسب‌تر از فصل تابستان ارزیابی می‌شود.

کارشناسان معتقدند اگرچه ممکن است هنوز هم سطح قیمت‌ها از توان مالی متقاضیان خرید مسکن خارج باشد، اما کاهش التهابات لحظه‌ای قیمت مسکن امکان تصمیم‌گیری و انتخاب را برای متقاضیان به‌طور نسبی راحت‌تر کرده است.