شهرام رحیم‌بخش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه قیمت مسکن در همدان در شهریور نسبت به مرداد رشد 9 درصدی داشته است، اظهار کرد: در 6 ماهه ابتدای امسال حجم معاملات مسکن در کشور رشد 32 درصدی داشته و در شهریور نسبت به مرداد شاهد کاهش 24.8 درصدی حجم معاملات بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه از خرداد تا کنون شاهد رشد قیمت مسکن در همدان بوده‌ایم، افزود: متوسط رشد قیمت در کشور نشان‌دهنده کاهش نرخ مسکن بوده‌ اما در همدان سیر صعودی داشته است.

وی با تاکید بر اینکه از اواسط سال گذشته شاهد تحولاتی در بازار مالی و ارزی کشور بودیم که این موضوع بر بازار مسکن تاثیرگذار بوده است، ادامه داد: سیاست‌های بانکی و کاهش سود بانکی دست به دست تحولات نرخ ارز و طلا داده و می‌بینیم تعداد معاملات ماه به ماه کاهش می‌یابد اما قیمت‌ها کاهش نداشته است.

رحیم‌بخش با اشاره به اینکه بازار مسکن به سمت رکود می‌رود، اظهار کرد: به مصرف‌کنندگان واقعی مسکن توصیه می‌شود منتظر تحولات بازار نباشند و هرچه زودتر خانه بخرند چرا که مشخص نیست چه زمانی قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاورین املاک همدان با بیان اینکه بازار مسکن قابل پیش‌بینی نیست، افزود: نوسانات بسیار زیاد است و تحولات اخیر بازار باعث شد تحولاتی را در بازار مسکن تجربه کنیم به‌طوریکه در این مدت شاهد شکایات زیادی از سوی فروشندگان مسکن بابت فسق قراردادهای خود بودیم.

وی با تاکید بر اینکه خریداران تا پایان امسال منتظر فروکش کردن قیمت مسکن در بازار واقعی نباشند، یادآور شد: جو بازار مسکن هیجانی است و البته بخش اعظمی از افزایش قیمت در حوزه مسکن واقعی بوده و فقط 10 درصد آن حباب است.

رحیم‌بخش با اشاره به اینکه حباب در قیمت زمین وجود دارد، درباره تاثیر CFT بر کاهش نرخ مسکن، بیان کرد: تصویب CFT بر بازار مسکن تاثیرگذار است اما نه به این سرعت.

وی درباره اعطای تسهیلات مسکن بدون سپرده‌گذاری در بانک نیز گفت: این موضوع در حد طرح شنیده شده اما هنوز در عمل چیزی مشاهده نشده است البته در گذشته دولت برای اینکه جان دوباره‌ای به بازار مسکن بدهد طرح پرداخت تسهیلات مسکن را اجرا کرد که متاسفانه با التهابات بازار مواجه شد.