به گزارش مشرق ، مصطفی قلی خسروی در پاسخ به این سوال که برخی از متقاضیان مسکن انتظار دارند که چون معاملات مسکن کاهش یافته و بازار در رکود است، قیمت مسکن باید کاهش یابد، گفت: این چه سوالی است که مطرح می شود، کدام کالا در کشور است که رشد قیمت داشته، سپس ارزان شده است که حالا انتظار داشته باشیم، قیمت مسکن باید کاهش یابد. 

*برخی عاشق مصاحبه هستند 

وی با انتقاد از اظهارات برخی از افراد که اعلام می کنند بازار مسکن دچار رکود شده است، گفت: برخی از دوستان که مدام در مورد رکود حاکم بر بازار مسکن اظهارنظر می کنند در حقیقت می خواهند خود را مطرح کنند و به نوعی عاشق مصاحبه هستند. 

این اظهارات از سوی رئیس اتحادیه املاک در حالی مطرح می شود که عقبایی نایب رئیس اتحادیه می گوید، در رکود مسکن قرار داریم و در نیمه دوم سال نیز رکود معاملات به شدت افزایش خواهد یافت. 

*معاملات مسکن در کشور نسبت به ۶ ماه سال قبل رشد داشته 

وی تاکید کرد: رکود مسکن واقعیت ندارد؛ چراکه رکود یعنی اصلا معاملات نداشته باشیم، در حالی که طبق آمارهای استخراج شده میزان معاملات در کشور در ۶ ماه نخست امسال نسبت به ۶ ماه نخست سال گذشته رشد هم داشته است. 

*بازار مسکن کساد است 

قلی خسروی افزود: استفاده از لفظ رکود مسکن درست نیست، اما می توان برای وضعیت کنونی بازار از کلمه کساد استفاده کرد و قطعا این دوره کسادی بازار سپری و بازار مسکن مجددا رونق خواهد گرفت. 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه مسئولان به هیچ وجه دوست ندارند، قیمت مسکن افزایش یابد، اظهار داشت: ما نمی توانیم بگوییم که مسکن نخرید که ارزان می شود و یا اینکه بخرید احتمالا قیمت مسکن گران می شود؛ چراکه مردم و متقاضیان مسکن عاقل هستند و می دانند چه زمانی باید اقدام به خرید و یا فروش مسکن کنند. 

*زبان ملک می گوید مرا ۵ سال نگه دار من تو را ۵۰ سال نگه می دارم 

وی ادامه داد: زبان ملک می گوید که من را بخر و پنج سال نگه دار و من تو را ۵۰ سال نگه می دارم، پس باید تاکید کرد که مسکن برخلاف ارز امن ترین کالا برای سرمایه گذاری است. 

قلی خسروی در مورد آخرین وضعیت معاملات بازار مسکن نیز گفت: آمارها نشان می دهد که از ۹۶/۱/۱ تا ۹۶/۶/۲۶، ۶۶۴ هزار و ۹۳۴ معامله در کشور انجام گرفته است و از ۹۷/۱/۱ تا ۹۷/۶/۲۶، ۶۹۳ هزار و ۷۳ مورد قرارداد خرید و فروش به ثبت رسیده است، پس می بینیم که آمار حکایت از رشد تعداد معاملات در کشور می دهد. 

به گفته وی، در شهر تهران این موضوع تا حدودی متفاوت است؛ چراکه از ۹۶/۱/۱ تا ۹۶/۶/۲۶، ۲۱۰ هزار و ۸۲۲ قرارداد و از ۹۷/۱/۱ تا ۹۷/۶/۲۶ بالغ بر ۱۸۵ هزار و ۵۲۲ قرارداد خرید و فروش به ثبت رسیده است.