به گزارش ملک رادار و به نقل از ایسنا، عوامل رکودزای سه‌گانه جهش قیمت، نبود ثبات و انتظار برای تعدیل قیمت‌ها بازار مسکن را در نیمه تابستان دچار رکود کرد. با اینکه هنوز آمار رسمی اعلام نشده، گزارش‌های اولیه از دفاتر مشاور املاک و سامانه‌های ثبت قراردادها از آن است که بازار خرید و فروش ملک در مردادماه چنگی به دل نزده است. بر اساس آمار خام تا روز ۲۶ مردادماه ۸۵۱۸ مورد مبایعه نامه در شهر تهران امضا شده که نسبت به تیرماه ۱۳ درصد افت نشان می دهد.

بررسی ها حاکی از آن است که در ۱۱ منطقه تهران نبض مسکن نسبتا تندتر می‌زند. مناطق ۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۷، ۸، ۱۵، ۱۱، ۳ و ۱ به ترتیب بالاترین تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهند که ۷۵ درصد قراردادها را شامل می‌شود. تا روز ۲۶ مردادماه بیشترین تعداد مبایعه نامه در منطقه ۵ با ۱۱۵۰ مورد به امضا رسیده و منطقه چهار با ۸۰۰ مورد در رتبه دوم قرار دارد. در منطقه ۱ که در ماه‌های اخیر قیمت‌ها حدود ۵۵ درصد افزایش یافته، حجم معاملات حدود ۳۰ درصد کاهش نشان می دهد. تا روز ۲۶ مردادماه در منطقه ۱ بالغ بر ۴۰۰ مورد خرید و فروش انجام شده است.

اما کمترین تعداد معاملات به ترتیب در مناطق ۶، ۱۳، ۱۲، ۹، ۱۸، ۱۷، ۲۱، ۱۶، ۲۲، ۱۹

و ۲۰ انجام شده است. در منطقه ۲۰ تنها ۲ مورد خرید و فروش مسکن به ثبت رسیده؛ در حالی که منطقه ۶ بالغ بر ۳۵۰ قرارداد امضا شده است

رشد قیمت در نیمه جنوبی کمتر بوده است
نیمه جنوبی شهر تهران از جهش بازارهای موازی، تاثیر کمتری نسبت به شمال پایتخت گرفته است. میانگین قیمت مسکن در مناطق هفت تا ۲۲ متری چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است که دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پایین تر از حد متوسط شهر تهران و ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان کمتر از منطقه یک محسوب می شود. همچنین از بین مناطق جنوبی تهران، بازار خرید و فروش تنها در مناطق ۱۱، ۱۴ و ۱۵ تا حدودی گرم است و سایر مناطق کماکان در رکود به سر می برند. به همین دلیل از ظرفیت رشد قیمت کمتری نسبت به میانگین شهر تهران برخوردار هستند.

اگر به دنبال مسکن ارزان قیمت می‌گردید اطلاع از قیمت مناطق جنوبی شهر تهران می‌تواند به شما کمک کند. در تیرماه ۱۳۹۷ پایین‌ترین میانگین قیمت مسکن در پایتخت به منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر متر مربع سه میلیون و ۹۸ هزار تومان تعلق داشته است. در منطقه ۲۰ متوسط قیمت سه میلیون و ۲۲۸ هزار تومان بوده است. هر متر خانه در منطقه ۱۷ بالغ بر سه میلیون و ۳۵۳ هزار تومان خرید و فروش شده است. در منطقه ۱۶ متوسط قیمت سه میلیون و ۴۸۸ هزار تومان است. میانگین قیمت منطقه ۱۵ بالغ بر سه میلیون و ۶۸۳ هزار تومان ثبت شده و قراردادهای منعقد شده در منطقه ۱۹ متوسط قیمت هر متر مربع خانه را ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان نشان می دهد.

رکود در انتظار بازار مسکن

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: پیش‌بینی من این است که معاملات مسکن شهر تهران در مرداد ماه یا نزدیک به تیرماه یا کمتر خواهد بود. تا نیمه مردادماه معاملات نسبت به تیرماه فرق چندانی نکرده و اگر پایین نیامده باشد، بیشتر هم نشده است.

حسام عقبایی با اشاره به اختلاف حدود ۱۰۰ درصدی رشد قیمت مسکن نسبت به سکه و ارز گفت: به اعتقاد من این اختلاف با همین تناسب تا پنج شش ماه آینده پیش می‌رود. رشد بازارهای موازی وقتی زیاد می‌شود قیمت مسکن هم بالا می‌رود. البته رشد اخیر قیمت مسکن از بازارهای رقیب کمتر است اما به طور مثال اگر سکه به رشد ۲۰۰ درصد برسد باید توقع داشته باشیم که رشد مسکن هم حدود ۸۰ درصد شود ولی خروجی آن رکود مسکن خواهد بود.