به گزارش فیدوس: همزمان با شروع رشد قیمت‌ها در بخش خرید و فروش مسکن از ابتدای سال‌جاری، تب تند رشد نرخ اجاره در بازار نیز آغاز شد اما هم اکنون فعالان بازار از «نرم شدن» نرخ‌های اجاره خبر می‌دهند.
مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران از رشد نرخ اجاره بهای پیشنهادی و تمایل ویژه مالکان به دریافت مبلغ اجاره ماهانه از ابتدای سال‌جاری خبر می‌دادند. به‌طوری که بعضا در برخی مناطق شهر تهران نرخ پیشنهادی اجاره برای هر واحد آپارتمانی به مترمربعی ۲ میلیون تومان هم رسید. به گفته مشاوران املاک وضعیت رشد اجاره‌بها در برخی مناطق پایتخت به گونه‌ای پیش رفت که میان شرایط آپارتمان(سن، متراژ، منطقه و...) با نرخ اجاره پیشنهادی تناسبی وجود نداشت.

با این حال طی چند هفته اخیر برخی مشاوران املاک از «نرم شدن» بازار اجاره خبر می‌دهند.

به گفته آنها اگرچه برخی از موجران همچنان به ارائه مبالغ اجاره ماهانه بالا می‌پردازند اما بسیاری از مستاجران هم به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بهای ماهانه با نرخ بالا و هم به دلیل متناسب ندانستن نرخ پیشنهادی از پذیرش آنها سر باز می‌زنند. در نتیجه بسیاری از موجران با توجه به نزدیک شدن به ماه پایانی فصل نقل و انتقالات بازار اجاره، از قیمت‌های پیشنهادی اولیه به اصطلاح کوتاه آمده‌اند. مشاوران املاک عنوان می‌کنند اگرچه با توجه به شرایط اقتصادی، رشد نرخ اجاره بها در چندماه گذشته قابل انتظار و طبیعی بود اما نکته مهم در مورد ویژگی بازار اجاره آن است که با توجه به توان مستاجران، بازار اجاره تا سقف مشخصی کشش افزایش قیمت دارد. بنابراین تعیین نرخ پیشنهادی فراتر از این سقف، مورد پذیرش بازار و متقاضیان بازار اجاره نخواهد بود.