افزایش جهشی قیمت مسکن از اسفند ماه سال گذشته زمینه‌ساز نگرانی بسیاری از خریداران مسکن شده است و از سویی نوسانات ارز و سکه در سه ماه گذشته قیمت مسکن را ۵۰ درصد افزایش داد.

ارائه سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی در ۲ روز گذشته زمینه‌ساز کاهش ۱۰ درصدی قیمت سکه و ارز شده است، همین موضوع موجب شده که بسیاری از خریداران مسکن نیز چشم‌انتظار کاهش قیمت مسکن باشند، البته در این بین برخی از کارشناسان مسکن معتقدند؛ می‌توان با تثبیت قیمت‌های ارز به ثبات بازار مسکن امیداور بود، همچنین تعداد دیگری از کارشناسان معتقدند که بازار در حال رکود است و باید منتظر واکنش سرمایه‌گذاران به این بازار باشیم البته تا به امروز بازار واکنش منفی نشان نداده و باید تا ما آینده منتظر باشیم.

برخی از کارشناسان نیز اعلام کردند که نمی‌توان با قطعیت از رونق بازار املاک سخن گفت خرید و فروش ملک این روزها دچار نوسان شده تا خریداران و فروشندگان در حالت ابهام قرار بگیرند.

تأثیر پذیری بازار مسکن از طلا و سکه بسیار زیاد است
در همین راستا حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قیمت مسکن در اسفند سال ۹۶ حدود ۳۵ درصد افزایش یافت، گفت: در اردیبهشت سال ۹۷ قیمت مسکن شاهد رشد ۲۰ درصدی شد و این روند صعودی همچنان ادامه یافت.

وی ادامه داد: بازار مسکن تحت تأثیر نوسانات ارز و سکه قرار گرفته و همین موضوع باعث متلاطم شدن عرضه و تقاضای مسکن شده است.

عقبایی از افزایش ۵۰ درصدی قیمت مسکن در چند ماه گذشته خبر داد و گفت: قیمت طلا و ارز نسبت به سال گذشته ۱۵۰ درصد افزایش یافته و به نظر بسیاری از مردم افزایش قیمت مسکن در مقایسه با طلا و ارز کمتر بوده اما این نظر کاملا اشتباه است.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اظهار کرد: هم‌اکنون متوسط قیمت مسکن در تهران ۷ میلیون تومان است، به طوریکه قیمت یک آپارتمان ۶۰ متری حدود ۴۲۰ میلیون تومان می‌شود در نتیجه این رشد قیمتی در مقایسه با سایر بخش‌ها بسیار بیشتر است.

وی با بیان اینکه مقاومت قیمتی بازار مسکن در مقایسه با سایر بازارها بسیار زیاد است، گفت: تأثیرپذیری بازار مسکن نسبت به طلا و ارز بسیار زیاد است به طور قطع با به ثبات رسیدن بازار می‌توانیم شاهد کنترل قیمت‌ها در بخش ساخت‌وساز باشیم.

عقبایی تصریح کرد: تا پایان تابستان روند قیمت‌ها ثابت خواهد ماند و تغییر محسوسی ایجاد نمی‌شود و ما امیدواریم که سیر صعودی در این بازار نداشته باشیم.

وی افزود: ثبات قیمت طلا و ارز نیاز به زمان دو ماهه دارد به طوریکه به مردم و مالکان ثابت شود که قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد در این زمان می‌توانیم اعلام کنیم که قیمت مسکن شاید کمی کاهش یابد.

بعید نیست بازار مسکن واکنش نشان ندهد
در همین خصوص بیژن خطیبی کارشناس مسکن با اشاره به اینکه نمی‌توانیم هیچ نظری در مورد کاهش قیمت مسکن همزمان با کاهش قیمت سکه و ارز بدهیم، گفت: هم‌اکنون یک شوک قیمتی به بازار وارد شده و امیدواریم که این شوک تداوم داشته باشد.

وی افزود: بعید نیست که قیمت‌های مسکن در این بازار واکنش نشان ندهند.

مشاوران املاک نا امید نیستند
گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که مشاوران املاک ناامید از تأثیرپذیری بازار طلا و سکه بر بخش مسکن نیستند به طوریکه اعلام کردند که افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی قیمت مسکن با ارزان شدن دلار از ۱۲ هزار تومان به ۸ هزار تومان می‌توانیم شاهد قیمت مصالح ساختمانی باشیم. برخی از مشاوران املاک گفته‌اند بازار مسکن مقاوم‌تر از بازار طلا و سکه است اما اگر روند نزولی ادامه یابد بالاخره قیمت‌های مسکن می‌شکند.

کاهش قیمت مصالح ساختمانی بر بازار مسکن اثر دارد
در همین خصوص یکی از مشاوران املاک واقع در غرب تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اعلام کرد: بازار مسکن علاوه بر آنکه تابع دلار و ارز است، تابع مصالح ساختمانی نیز قرار دارد بنابراین با کاهش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن کاهش می‌یابد.

وی افزود: هم‌اکنون قیمت خرید و فروش یک واحد نوساز در محدوده فردوس غرب ۱۱ میلیون تومان است و این در حالی است که سال گذشته حدود ۷ میلیون تومان بوده بنابراین اگر قیمت تمام شده ساخت ملک ارزان شود در نتیجه قیمت خرید و فروش کاهش می‌یابد.

همچنین یکی دیگر از مشاوران املاک واقع در خیابان ولیعصر(عج) با اشاره به اینکه کاهش قیمت دلار و ارز زمینه‌ساز هجوم سرمایه‌گذاری به سمت بازار مسکن می‌شود، گفت: بازار مسکن با نرخ تورم و دلار رابطه بسیار نزدیکی دارد به طوریکه نوسانات ارزی در این بازار موجب رشد ۷۰ درصدی قیمت مسکن در این محدوده شده است.

وی افزود: در دو ماه گذشته بسیاری از فروشنده‌ها هیچ انگیزه‌ای برای فروش ملک خود نداشتند اما در چند روز گذشته شاهد هستیم که خریداران نیز منتظر کاهش قیمت بیشتر مسکن هستند و به سمت خرید ملک نمی‌آیند.

مشاور املاک دیگری واقع در منطقه تهران پارس بازار مسکن را زنجیره اول و آخر اقتصاد دانست و گفت: تأثیرپذیری این بازار در مقایسه با سایر بازارها بسیار کمتر است، به طوریکه خریداران منتظر کاهش قیمت مسکن نباشند.

وی گفت: بازار اجاره مسکن در یک ماه گذشته شاهد رشد ۲۰ درصدی قیمت اجاره‌ها بوده و مستأجران کشش دیگری برای افزایش قیمت ندارند.

مشاور املاک گفت: امیدواریم تا دو هفته آینده قیمت‌ طلا و ارز همچنان روند نزولی داشته باشد و حباب‌ها بترکد در این زمان می‌توانیم در مورد بازار مسکن نیز اظهار نظر کنیم و امیدوار باشیم.

اجرای درست سیاست های ارزی و بانکی بازار مسکن را ثبات می‌بخشد/ بازار مسکن به آرامش می‌رسد
در همین راستا مجید کیان پور عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سیاست‌های ارزی و بانکی دولت در ۲ روز گذشته زمینه ساز کاهش قیمت دلار و سکه شده در نتیجه اگر این روند قیمتی ادامه یابد به طور قطع قیمت مسکن  کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: آرامش در بازارهای موازی مانند طلا و ارز می‌تواند بازار لجام گسیخته مسکن را تعدیل و قیمت‌ها را به نرخ واقعی خود نزدیک کند.

عضو کمسیون عمران مجلس با بیان اینکه حباب قیمتی در یکی دوماه گذشته بر روی بازار مسکن بوده است، گفت: با اجرای درست سیاست‌های ارزی و بانکی و تعادل در بازار ارز این حباب به طور کامل تخلیه می‌شود.

کیان پور تصریح کرد: همکاری دولت، مردم و مجلس در اقتصاد کشور بسیار تاثیر گذار و دوری از جو روانی می‌تواند آرامش را دوباره به بازار مسکن بازگرداند.

ثبات در ۴ مولفه اصلی اقتصاد کشور
درهمین خصوص مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با اشاره به اینکه قیمت مصالح ساختمانی به دلیل نوسات ارزی چندین برابر شده است، گفت: با کاهش قیمت دلار از ۱۰ هزار تومان به ۸ هزار تومان اگرچه ممکن است در کوتاه مدت اثر گذار نباشد اما به طور قطع با ایجاد ثبات بازار مسکن نیز آرام می‌شود.

وی ادامه داد: چهار مولفه از جمله بورس، طلا و حامل‌های انرژی بر بازار مسکن اثر گذار بوده، بنابراین با افزایش قیمت این چهار مولفه قیمت مسکن به سرعت تأثیر می‌گیرد و دچار افزایش قیمت می‌شود.

خسروی ثابت شدن قیمت‌ طلا و ارز را در بازار مسکن مثبت خواند و گفت: ممکن است قیمت‌ها به سرعت کاهش نیابد، اما در طولانی مدت بی‌تأثیر نخواهد بود.

بر اساس این گزارش بسیاری از خریداران در این روزها منتظر یک اتفاق خوب در بازار مسکن هستند که در این خصوص مسئولان بخش مسکن به ویژه وزیر راه و شهرسازی و معاونان وی از بازار مسکن ناامید نشده و اعلام کرده‌اند که این بازار به زودی رنگ رونق به خود می‌گیرد.

رونق بازار مسکن در نیمه دوم سال
حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ما این است که در نیمه دوم سال با ثبات بازار ارز بازار مسکن رونق گیرد، گفت: افزایش ۵۰ تا ۶۰درصدی قیمت مسکن در ۵ سال متعادل و طبیعی است. اما بازارهایی مانند ارز افزایش حبابی داشته‌اند. بهترین سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه است چرا که شفافیت بیشتری دارد.

مظاهریان با اشاره به اینکه از نیمه دوم سال گذشته بخش مسکن وارد رونق نسبی شد، گفت: صنایع پایین دستی بخش مسکن می‌تواند نقش موثری در ایجاد اشتغال داشته باشد. در حال حاضر اقتصاد در شرایط چالشی قرار دارد و هرگونه صحبت از تحریم آسیب زیادی به اقتصاد وارد می‌کند.

به گفته بسیاری از کارشناسان اتمام مسکن مهر و نوسازی بافت‌های فرسوده می‌تواند یک گام موثر در بهبود وضعیت بازار مسکن باشد، اما بی‌اعتمادی ساکنان بافت‌های فرسوده و پرداخت نکردن آورده متقاضیان مسکن مهر باعث شده که این پروژه‌ها رها شوند.

ورود به بافت فرسوده زمینه ساز کاهش قیمت مسکن می‌شود
در همین خصوص حسن محتشم عضو هیئت مدیره انبوه‌سازان مسکن استان تهران با اشاره به اینکه قیمت مسکن با حباب‌های دلار و ارز بالا یا پایین نمی‌رود، گفت: هم‌اکنون روند نزولی ارزش پول ملی موجب شده که بسیاری از سازندگان مسکن با مشکل مواجه شوند به طوریکه قیمت تمام شده یک ملک نسبت به سال گذشته چندین برابر شده است.

وی افزود: اتمام پروژه مسکن مهر می‌تواند بار بزرگی را از روی بخش مسکن بردارد و با تکمیل خدمات روبنایی و زیربنایی واحدهای مسکن مهر بسیاری از مستأجران می‌توانند ساکن این واحدها شوند.

محتشم تأکید کرد: تزریق منابع مالی کافی و گرفتن تصمیم قاطع برای این پروژه زمینه‌ساز تکمیل هر چه سریعتر واحدهای مسکن مهر می‌شود.

گفتنی است، کاهش چند هزار تومانی دلار و چندصد تومانی سکه و ارز خبر خوبی برای اقتصاد پولی کشور است به طور قطع بازار مسکن و ساخت و ساز با ارائه بسته جدید مسکنی دولت طمع شیرین ارزانی و کاهش قیمت را می‌چشد.