حسین عبده تبریزی اظهار کرد:‌ قدرت نسبت وامی که بانک‌ها برای دو نفر 140 تا 160 میلیون می‌دهند تضعیف شده و دیگر برای یک نفر پرداخت 50 تا 60 میلیون برای خرید خانه در تهران کافی نیست. این می‌طلبد که یک تغییر سیاست جدی در حوزه اعتبارات با توجه به تغییر قیمت‌ها داشته باشیم تا بتوانیم امکان خرید خانه را برای مردم فراهم کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های بلندمدت و اولویت‌های خاص، افزود: در چارچوب برنامه‌های بلندمدت و این‌که آیا روی اولویت خاصی تاکید شود باید گفت با آن‌که می‌گویند کارهای فوری نمی‌توان انجام داد و برنامه‌های بالادستی اهمیت دارد، اما در این برهه زمانی و هم اندیشی‌صورت گرفته "اجاره" بحثی است که به صورت فوری می‌توان روی آن تغییر یا تاکید داشت.

وی ادامه داد:‌ در بخش اجاره، مالکان عمدتا بازده را با قیمت ارز مقایسه می‌کنند و معتقدند باید تغییر قابل ملاحظه‌ای داشته باشند. این اتفاق در حالی است که بودجه خانوار از سال 86 تا به الان به طور دائم تضعیف شده و امکان بالارفتن اجاره‌ها با توجه به اقتصاد خانوار امکانپذیر نیست.

مشاور وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز اگر گوشت گران شود، تصور این است که کمتر مصرف شود چون قدرت خرید نیست اما در بخش مسکن چه اتفاقی خواهد افتد؟ وقتی اجاره بالا برود تا قدرت دلار را جواب دهد در مقابل از خانواری که افزایش درآمدی 20 درصدی داشته جواب نگرفته و خانوار نمی‌تواند بیاید اجاره 2 یا 1.5 برابر را بدهد.

عبده‌تبریزی اظهار کرد:افزایش قیمت در بخش مسکن سروصدایش از تقاضای آن بالاتر است و امکان عملی برای افزایش عجیب و غریب روی قیمت‌ها و اجاره نخواهیم داشت.

وی افزود: البته طبیعی است در بخش‌هایی افزایش هزینه تولید را داشتیم که متصل به دلار بود که نمونه آن فولاد است که افزایش قیمت دلار تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی قیمت تمام کننده این محصول گذاشت. چرا که به بخش خارجی وصل بود و کارگر خارجی در اختیار داشت و همین مسئله باعث بالا رفتن دستمزدها شد که باعث بالا رفتن قیمت مسکن شد. با این حال اما اینکه بازار فکر می‌کند فراتر از این افزایش‌ قیمت‌ها می‌تواند دریافتی داشته باشد و مثلا قیمت زمین را دو برابر کنید تصوری است که در عمل اتفاق نخواهد افتاد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به موضوعی درباره مسکن اجتماعی که گفته شد عمر این طرح‌ها در دنیا به سر آمده است، تصریح کرد: اینکه گفته شد زمان مسکن اجتماعی گذشته است باید بگویم اصلا این‌طور نیست و تنها شکل آن تغییر کرده است. دیگر به عنوان دولت کسی در شهرها خانه نمی‌سازد اما اتفاقا به عنوان بخشی از بسته تامین اجتماعی این مسئله بسیار مهم است و در دنیا اهمیت ویژه‌ای به آن می‌دهند.

عبده‌تبریزی بیان کرد: این موضوع از آن جهت در دنیا مهم است که کسانی که خودشان نمی‌توانند اجاره خودشان را بدهند یا قسط خانه را پرداخت کنند دولت می‌تواند به کمک آنها بیاید و طبیعی است که در سال‌های گذشته به لحاظ بودجه این برنامه اجرایی نشد. مسکن اجتماعی به طور شدید لازم بوده و باید در بخشی از بسته تامین اجتماعی کشور قرار بگیرد. البته در این مسئله نقش دولت کافی نیست و شهرداری‌ها و نهادهای خیریه هم باید نقشی پررنگ در این حوزه داشته باشند. البته یک پیشنهاد هم وجود دارد که مالیات خانه‌های خالی را تبدیل به عوارض کنیم و توسط شهرداری‌ها گرفته شود تا منافع حاصل از آن در مسکن اجتماعی مصرف شود.