به گزارش جهان نيوز، حسام عقبایی نایب رئیس  اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه وجود سالانه ۶۰۰ هزار خانه خالی در بازار مسکن به دو بخش تقسیم می‌شود ،گفت: ۴۰۰ هزار خانه خالی در خارج از شهر‌ها قرار دارد که قابل سکونت نیست و باقی این آمار نیز مربوط به واحد‌های لوکس و لاکچری در شمال شهر‌هاست که عرضه این واحد‌ها تاثیر چندانی در بازار مسکن ندارد.
 
وی افزود: عرضه واحد‌های خارج از شهر‌ها و  دریافت مالیات از مالکان آن‌ها نمی‌تواند بازار ملتهب اجاره را کنترل کند.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با تاکید بر اینکه در سال‌های گذشته تعداد خانه‌های خالی علی‌رغم کاهش تولید مسکن ،افزایش یافته است گفت: با وجود کاهش 40 درصدی تولید مسکن به دلیل صحیح نبودن الگوی ساخت و ساز ،تعداد خانه‌های خالی همچنان روند صعودی دارد.

عقبایی با بیان اینکه متاسفانه میزان ساخت و ساز‌ها منطبق بر نیاز‌های کشور نیست ،افزود: شاهد ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده ، غیرقابل سکونت و  بافت‌های شمالی (ساخت خانه های لوکس همراه با ساز‌های مدرن و لاکچری )هستیم که هیچ تاثیری برای اقشار متوسط جامعه ندارد.

وی تاکید کرد: پرداخت مالیات برای مالکان این واحد‌ها نمی‌تواند اهرم تنبیهی باشد بنابراین ما باید الگوی ساخت و ساز کشور را اصلاح کنیم.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در پایان گفت: عرضه واحد‌های مسکن مهر یا لاکچری هیچ تناسبی در عرضه و تقاضا ایجاد نمی‌کند. ما باید در مسیر صحیح و علمی آمایش سرزمینی قدم برداریم تا بتوانیم با دریافت مالیات از خانه‌های موجود در مرکز شهر بازار مسکن را به رونق برسانیم.