آنچه برای بازار زمین مشخص است آن است که قیمت‌ها در این بخش به تدریج شروع به کاهش می کنند البته اینکه سرعت کاهش قیمت تا چه حد باشد تا حدود زیادی به روند سایر بازارها و متغیرهایی همچون قیمت دلار و سکه دارد. به تعبیر دیگر روند قیمتی این متغیرها در تسریع یا کند شدن خالی شدن قیمت‌ها در بازار زمین تاثیرگذار است.

در حال حاضر قیمت آهن در بازارهای جهانی بالا رفته است طبیعتا در ایران نیز بالا می­رود. قیمت سایر محصولات نیز در این مدت رشد داشته است. برآوردها نشان می­دهد هزینه ساخت از بیش از یک میلیون تومان به حدود نزدیک به دو میلیون تومان افزایش یافته است. بنابراین بخشی از رشد قیمت آپارتمان به صورت واقعی رخ داده است. از این منظر بعید است کاهش قیمت رخ دهد.

رفتار متقاضیان برای ورود یا عدم ورود به بازار بسته به مشتری و جنس خرید دارد. اگر مشتری مسکن را برای مصرف می­ خواهد توصیه می­ کنم حتما تهیه کند. منتهی باید در بازار زیاد جست و جو کند چون در حال حاضر قیمت­‌ها نامتعادل است اما اگر زمان جست و جو و چرخ در بازار را بالا ببرد امکان دارد در همین بازار نامتعادل بتواند مورد مناسبی را یافت کند.

حتی اگر کسی می­خواهد در منطقه یک خرید کند در صورت صرف زمان مناسب حتما به مورد دلخواه می رسد. برای مثال هم ­اکنون در منطقه یک برخی عرضه­ کنندگان هستند که متاسفانه قصد مهاجرت از کشور دارند. آنها فروشنده واقعی هستند و امکان توافق با آنها آسانتر از دیگران است. این مورد می­تواند در بخش میان­ متراژ نیز یافت شود هر چند که کسی که به دنبال سرپناه است در هر شرایطی بد نیست نیاز خود را تامین کند مگر آنکه قدرت خریدش کاهش یافته باشد. در بخش بازار زمین نیز به نظر می رسد بازدهی این بازار در مجموع از نرخ تورم و حتی سود بانکی بالاتر نخواهد رفت.