سرویس بازار -
فریبا تاجدینی: گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران، توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود. این گزارش برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق آمار منتشر شده از تحولات بازار مسکن شهر تهران توسط بانک مرکزی، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷، معادل ۱۹٫۱ هزار واحد مسکونی بوده که نسبت به ماه قبل ۲۷۸٫۷ درصد افزایش داشته است. میزان معاملات در فروردین ماه امسال تنها ۵ هزار مورد بود.

آنطور که بانک مرکزی گزارش داده است، رشد قابل توجه معاملات در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ نسبت به ماه قبل، عمدتا ناشی از تعداد کم معاملات ثبت شده در فروردین ماه بوده که متاثر از تعطیلات نوروز هرساله در سطحی بسیار پایین‌تر از سایر ماه‌ها رقم می‌خورد.

تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمربنا در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد، واحدهای تا پنج سال ساخت با ۴۳٫۹ درصد بیشترین سهم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس آمار بانک مرکزی از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۲٫۸ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد معاملات اردیبهشت ماه را در اختیار دارد. مناطق ۲ و۴ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای واحد مسکونی ۵٫۹ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۸٫۲ درصد و نسبت به اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ معادل ۳۴٫۸ درصد افزایش داشته است.

بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیر بنای مسکونی معامله شده با ۱۲٫۵ میلیون تومان به منطقه ۱ و کمترین آن با ۲٫۷ میلیون تومان به منطقه ۱۸ تعلق گرفته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، بررسی‌ها نشان می‌دهد، واحدهای مسکونی با زیر بنای ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با ۱۵٫۶ درصد بیشترین سهم معاملات انجام شده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در شهر تهران را در اختیار دارند.

در مجموع واحدهای مسکونی با زیر بنای کمتر از ۸۰ متر مربع ۴۳٫۳ درصد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

طبق آمار توزیع فراوانی تعداد معاملات بر حسب ارزش هر واحد مسکونی، بیشترین سهم از معاملات انجام شده متعلق به واحدهای مسکونی ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی است که سهمی ۲۰٫۵ درصدی دارد.