به گزارش ملک رادار و به نقل از دنیای اقتصاد، با توجه به اینکه مالک، ملک خود را به‌عنوان آورده در اختیار سازنده قرار می‌دهد، بدیهی است که ریسک مالک در این معامله بالاتر از سازنده است؛ به همین دلیل مالکان باید در انتخاب سازنده هوشمندانه عمل کنند و با سازنده‌های خوشنام و خوش‌قول همکاری کنند.

این موضوع شاید باعث شود قدرالسهم کمتری به مالکان برسد ولی ریسک مشارکت را کمتر می‌کند. با توجه به بالا بودن زمان مشارکت در ساخت، بهتر است طرفین به تعامل با یکدیگر توجه ویژه‌ای داشته باشند و هر آنچه برایشان اهمیت دارد را به‌طور دقیق در قرارداد ذکر کنند. در این راستا استفاده از مشاوران خبره اهمیت بسیار زیادی دارد تا هم سازنده‌های مناسب را به مالکان معرفی کنند و هم در جریان چند سال طول دوره ساخت، تعامل طرفین را تسهیل کنند.

اگر مالک هستید و قصد مشارکت دارید،توجه کنید تا حتما راجع به زمان تحویل، خسارت مربوط به تاخیر و دیرکرد به توافق اولیه رسیده و آنها را در قرارداد قید کنید. برای تعیین سهم و ارزش آورده‌های دو طرف نیز می‌توانید با مشاوران معتبر و حرفه‌ای مشورت کنید. قرارداد مشارکت را در منطقه خودتان بنویسید؛ قبل از مشارکت حتما نمونه کارهای قبلی، قراردادهای قبلی و تجربیات سازنده را مشاهده و بررسی کنید؛ حتما در زمان نوشتن قرارداد یک مشاور خبره را با خود همراه کنید.

در قرارداد اختیارات مربوط به فسخ قرارداد را برای خودتان تعریف کنید و جزئیات را به روشنی در متن قرارداد درج کنید؛ قدرالسهمی را که باید به نام سازنده شود به‌صورت مرحله به مرحله به نام وی کنید؛ هر چقدر انتقال این قدرالسهم به زمان پایان کار نزدیکتر باشد برای مالکان بهتر است؛ زمان پیش‌فروش را مشخص کنید تا اگر در جریان ساخت، سازنده تخلف کرد و قبل از موعد اقدام به پیش‌فروش کرد بتوانید نسبت به تخلف اقدام قانونی کنید.

بهتر است در قرارداد ذکر کنید تا زمان تکمیل ساختمان مالک حق پیش‌فروش ندارد مگر آنکه نسبت به حسن انجام کار و تعهد سازنده از بابت انجام تکالیف اطمینان کامل داشته باشید؛ توجه کنید قانون نسبت به شروط نامشخص سکوت می‌کند و در‌صورتی‌که هر گونه شرطی خلاف میل شما انجام شود، ولی در قرارداد ثبت نشده باشد قادر به پیگیری نخواهید بود.

درخصوص اینکه سازنده قادر به وام گرفتن خواهد بود یا خیر نظر خود را در قرارداد ثبت کنید تا در مراحل بعدی با مشکل مواجه نشوید؛ حتما در بنگاه‌‌هایی اقدام به ثبت قرارداد کنید که جواز کسب از اتحادیه مشاوران املاک داشته باشند و مالکیت دفتر یا مغازه‌ای که در آن مستقر هستند با خودشان است.

برای مطالعه نکات بیشتر می‌توانید به این دو مطلب (یک، دو) در رابطه با مشارک در ساخت مراجعه نمایید. همچنین برای آشنایی با انواع قراردادهای مشارکت در ساخت می‌توانید این صفحه را مطالعه نمایید.