سرویس بازار -
بلومبرگ در گزارشی به بررسی زوایای مختلف افزایش قیمت ملک در ایران و ارتباط این موضوع با کاهش ارزش ریال پرداخته است.
 
به گزارش تجارت‌نیوز، این رسانه امریکایی در ادامه آورده است: یک مشاور املاک در تهران، پس از یک سال تلاش، برای خرید یک خانه باغی بزرگ در تهران به در بسته خورد.
 
ماجرا از این قرار بود که وی برای خرید این خانه باغی بزرگ در مرکز تهران بر سر یک قیمت به توافق رسید و قراردادها نیز آماده شد، اما در نهایت فروشنده پاسخ گوی تماس‌ها برای هماهنگی فروش نبود.
 
بعد از مدت‌ها که فروشنده تلفنش را پاسخ داد اعلام کرد که قیمت زمین را تا ۲۳۵ میلیون ریال در هر متر مربع افزایش داده است.
 
خریدار با این رقم موافقت کرد، اما این پایان ماجرا نبود. چرا که فروشنده اکنون ۲۵۰ میلیون ریال برای هر متر مربع اضافه طلب می‌کند.
 
به اعتقاد این مشاور املاک تا ۲ الی ۳ ماه پیش، فروشندگان خریداران را تعقیب می‌کردند. اما اکنون این فرایند کاملا معکوس شده و فقط برای این مشاور طی سال جاری ۶ قرارداد مشابه لغو شده است.
 
به نظر می‌رسد مشکل اصلی بر سر قیمت ریال و کاهش ارزشش باشد. ریال طی یک سال گذشته به یک پنجم ارزش خود در برابر دلار رسید و در نتیجه تهرانی‌ها به دنبال راه‌هایی برای محافظت از پس‌انداز‌های خود هستند.
 
اما همه اینها تا حد زیادی انعکاسی است از اخبار منفی در ایران. حوادث اخیر، تهدید به تحریم‌های بیشتر از سوی دولت ترامپ و درگیری‌های جناحی داخل کشور، در به راه افتادن مشکلات و موج‌های اقتصادی بی‌تاثیر نیستند.
 
یکی از بنیانگذاران یک شرکت مشاوره چند ملیتی برای انجام کسب و کار در ایران، در این خصوص می‌گوید: در دوران بحران اقتصادی، ایرانی‌ها به طور کلی پول نقد نگه نمی‌دارند. آن‌ها دارایی‌های مختلفی را خریداری می‌کنند.
 
برای مثال آن‌ها ماشین، طلا یا املاک و مستغلات می‌خرند که همین موضع باعث پیوند وضعیت ارز و نوسانات در بازار مستغلات می‌شود.
 
رسانه‌ها بارها ازجمله «فرار از امضای قرارداد» استفاده کرده‌اند. برای مثال در یک مقاله اخیر در نشریات ایرانی می‌خوانیم: ترس فروش آپارتمان با قیمتی پایین‌تر از تقاضای بازار باعث فرار از امضای قرارداد می‌شود.
 
بر اساس همین مقاله؛ قیمت املاک و مستغلات که تا اواخر فوریه نسبتا خوب ارزیابی می‌شد ناگهان رشدی ۵ درصدی را نسبت به دوره‌های پیشین تجربه کرد.
 
یک سال پیش نیز قیمت املاک تا ۲۱ درصد افزایش یافته بود، افزایشی که در مقایسه با مدت زمان مشابه ۵ سال گذشته، بی‌سابقه است.
 
اگر به گزارش‌های یک روزنامه دیگر نیز استناد کنیم قیمت تقریبی آپارتمان‌های متوسط در هر متر مربع ۵۵ میلیون ریال است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته یک افزایش ۲۲٫۳ درصدی را تجربه کرده است.
 
در حالی که نرخ رسمی دلار ۳۷،۴۴۰ است، در طی معاملات غیرمجاز طی ماه گذشته، این رقم به ۵۰ هزار رسیده است.
 
همین موضوع نیز مقامات را مجبور کرد تا چندین دفتر مبادله ارز را بسته و معامله گران را که متهم به تحریک بازار بودند، دستگیر کنند.
 
بانک مرکزی نیز در تلاش برای جذب سپرده و توقف وضعیت ریال، ماموران وام دهنده را مجاز به اعطای ۲۰ درصد سود در حساب‌های دراز مدت کرد.
 
با همه این‌ها مدیر اجرای یک شرکت تحقیقات اقتصادی می‌گوید: باید منتظر تورم‌هایی در بازار املاک باشیم. او ادامه داد آخرین بار که تهران شاهد افزایش قیمت مشابه با وضعیت کنونی بوده به نیمه اول سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد.
 
در آن زمان، تورم نزدیک به ۴۰ درصد بود و ریال به یک سوم ارزش خود رسید بود. دورانی که رئیس‌جمهور پیشین ایران محمود احمدی نژاد آماج تحریم‌های بین المللی بود.
 
قرار بود که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، اقتصاد ایران را بهبود بخشد. اگرچه صادرات نفت بهبود یافته است اما بسیاری از سرمایه گذاران همچنان از تحریم‌هایی که مطابق موافقت نامه لغو نمی‌شوند، احساس نگرانی می‌کنند.
 
افزون بر این‌ها، رئیس‌جمهور ایالات متحده، دونالد ترامپ تهدید کرده است که تا ماه مه به طور کامل از این توافقنامه خارج می‌شود، مگر آنکه آنچه که نقص آن را رفع می‌کند تصویب و اجرا شود.
 
ایران هر سال انتظار ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی را دارد اما در آخرین برآورد کمی بیشتر از ۲۵ میلیارد دلار سرمایه دریافت کرده است.
 
ایران هرگونه مذاکره مجدد را رد کرده و می‌گوید که برنامه موشکی فعلی که مورد مناقشه برخی کشورهای اروپایی با ایالات متحده است را برای دفاع از خود ضروری می‌داند.