پول‌نیوز- امروز صبح اولین نشست خبری مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران، برگزار شد. او خبر از افزایش تعداد معاملات بر اساس تعداد کد رهگیری ثبت شده در 13 روز ابتدایی اسنفند ماه  در کشور داد و در جمع خبرنگاران گفت: التهابات بازار ارز که فروکش کند، سرمایه‌ها وارد بازار مسکن می‌شود. 

این در حالی است که در این روند افزایشی، تهران کاهش تعداد معاملات در اسفند ماه را تجربه کرده است. بر اساس آماری که امروز رییس اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد، در دو هفته ابتدایی اسفند ماه امسال در کل کشور ۲۵ هزار و ۲۳۷ قرارداد خرید و فروش و ۱۲ هزار و ۲۹۹ قرارداد اجاره امضا شده است که  این ارقام در مدت مشابه سال گذشته  به ترتیب ۲۳ هزار و ۳۸۰ مورد قرارداد خرید و فروش و ۲۳ هزار و ۶۸۶ مورد اجاره نامه بوده است. مقایسه این دو آمار به ما می‌گوید که معاملات در بازار مسکن در کل کشور ۷.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش را تجربه کرده است. پایتخت اما برعکس عمل کرده است. خسروی روند معاملات تهران در دو هفته اخیر را کاهشی دانسته و گفت: آمار‌ها حاکی از کاهش ۷.۹ درصدی خرید و فروش در تهران است.

سود بانکی آفت اقتصاد ایران!
در حالی که یکی از تکانه‌های مسکن را ناشی از کاهش سود بانکی می‌دانند، خسروی در این باره به پول نیوز گفت: سود بانکی بلای جان مسکن است.  سود بانکی اگرچه کاهش پیدا کرده اما هنوز جای کاهش دارد. ما به عنوان اتحادیه مشاوران املاک معتقدیم که سود بانکی باید به 3 تا 4 درصد برسد تا اتفاق خوبی در بازار مسکن بیفتد.

مسکن جهش نخواهد کرد
از بعد از انقلاب جهش‌های مختلف قیمتی در بازار مسکن رخ داده اما برآورد اتحادیه املاک درخصوص پیش بینی بازار مسکن در سال آینده از این قرار است که مسکن به هیچ عنوان جهش نخواهد کرد و فقط چیزی حدود ۲ درصد از شاخص تورم عمومی بالاتر قرار گیرد. بخصوص اینکه دولت سیاستهای خود را بر روی کنترل قیمتها گذاشته است. 

خانه‌های خالی از آن چه کسانی است؟
موضوع 2.5 میلیون خانه خالی در پایتخت همیشه محل سوال بوده است. قلی خسروی درباره این خانه‌ها در جمع خبرنگاران گفت: طی سالهای گذشته همواره به اخذ مالیات از خانه های خالی تاکید شده بود اما چون راهکارها بی اثر بود این موضوع اجرایی نشد. خسروی افزود: من به نوبه خودم  هنوز وجود ۲.۵ میلیون خانه خالی را لمس نکردم چون عقل سلیم اجازه نمی دهد خانه، خالی بماند. پس باید بررسی شود که چرا ۲.۵ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد. به اعتقاد من این خانه ها بیشتر متعلق به بانکها یا اشخاصی است که برای سوداگری در بخش مسکن وارد شده و حالا دست‌شان لای پوست گردو مانده است.