به گزارش رتبه آنلاین، در حالی که شاخص های منتشر شده از خرید و فروش مسکن در نیمه دوم سال حکایت از افزایش معاملات دارد،اما بررسی ها نشان می دهد که واحدهای مسکونی با متراژ پایین بیشترین تقاضا برای خرید و فروش را به خود اختصاص داده اند.
 
این واحدهای مسکونی پرتقاضا در رده قیمتی ۱۲۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان رادر شهر تهران به خود اختصاص داده اند.البته مشابه این رفتار در بسیاری از شهرهای کشور نیز گزارش شده است. در این میان، بررسی فایل‌های آپارتمان‌های نقلی در بازار املاک تهران نشان می‌دهد فایل نوساز در این دامنه متراژ بسیار نایاب بوده و فایل‌های معدود موجود نیز به بهای بیش از ارزش واقعی ملک (بر اساس آخرین قیمت معاملات) قیمت‌گذاری شده‌اند.
 
گفته می شود،خروج سرمایه های خرد از بانکها عامل این تقاضاست.البته برخی تحلیل گران بازار مسکن هم می گویند،افزایش قیمت دلار دربازار سبب شده تا بخشی از سپرده های بانکی به این بازار روی بیاورد.
 
بررسی ها نشان می دهد در میان حدود ۱۹هزار فقره معامله آپارتمان مسکونی در پایتخت طی ماه گذشته، ۱/ ۹ درصد مربوط به واحدهای تا ۵۰ مترمربع بوده است. این سهم کمتر از یک واحد درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته تنزل یافته که علت عمده آن کاهش تعداد فایل‌های مناسب در این دامنه متراژ در مقایسه با پارسال است
 
انتظارات تورمی که منشا ارزی دارد بر تقضای بازارمسکن هم تاثیر گذاشته است.البته در این میان در برخی مناطق تهران این تورم انتظاری سریعتر به نتیجه رسیده است .به طوری که قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در منطقه ۵ تهران در نیمه دوم سال ۲۸ درصد رشدکرده است.گفته می شود این رشد در مناطق پرتقاضای منطقه ۵ تا ۴۰ درصد هم افزایشقیمت داشته است.