اعتمادآنلاین : محمدهاشم بت‌ شکن در مراسم آغاز عملیات اجرایی برنامه نوسازی مسکن در بافت‌های فرسوده با کلنگ‌زنی پروژه مسکونی محله سیروس با اشاره به این‌که به‌ازای نوسازی هر واحد مسکونی حدود دو نفر اشتغال ایجاد می‌شود، اظهار کرد: وظیفه بانک مسکن حمایت از انبوه‌‌سازان و شرکت‌های ساختمانی در بخش توسعه‌ای زیرساخت‌ها و شهرهای جدید و بازآفرینی شهری است، در این زمینه در دولت یازدهم برنامه‌های خوبی برای اعطای تسهیلات اجرا شد که نتیجه آن بود که سال گذشته 70 درصد رشد پرداخت تسهیلات در بانک مسکن داشتیم.
 
وی با بیان اینکه 140 هزار واحد تسهیلات پرداخت شده است، تصریح کرد: برای 150 هزار واحد حدود 70 هزار میلیارد ریال وام خرید پرداخت شده و امسال با رشد 55 درصدی تسهیلات خرید و رشد 23 درصدی در تعداد مواجه بوده‌ایم.
 
وی با ابراز اینکه بهره تسهیلات خرید مسکن تک‌ رقمی و برای بافت فرسوده 8 درصد و سایر بافت‌ها 9.5 درصد است، افزود: در صندوق یکم تا امروز 334 هزار نفر با متوسط 22 میلیون تومان سپرده‌ گذاری کرده‌اند، همچنین 60 هزار میلیارد ریال در بانک مسکن تجهیز منابع صورت گرفته و مردم از تسهیلات ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند.
بت شکن با بیان اینکه به‌ازای هر 6 ماه دو برابر میزان سپرده‌گذاری وام ارزان‌ قیمت به مردم پرداخت می‌شود، گفت: در تهران برای زوج‌ های جوان با احتساب اصل سپرده، 240 میلیون تومان وام خرید پرداخت می‌شود.
 
مدیرعامل بانک مسکن با یادآوری این‌که در بافت فرسوده از 36 هزار فقره وام پرداخت‌ شده، سهم بانک مسکن 32 هزار فقره بوده است و این برنامه همچنان ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: بر اساس برنامه باید سالانه 300 هزار فقره تسهیلات برای نوسازی بافت‌های فرسوده پرداخت شود اما به‌دلیل کمبود بودجه این برنامه عملیاتی نشده است.
 
بت‌شکن با اشاره به این‌‌که بانک با اتکا به نوآوری خودش برای تأمین تسهیلات برنامه‌های متعددی را در دستور کار دارد، گفت: یکی از این برنامه‌ها این است که تسهیلات ساخت با متوسط 40 میلیون تومان با سود 18 درصد را به سازندگان پرداخت می‌کنیم و اگر یارانه سود پرداخت شود 9 درصد سود این تسهیلات کاهش می‌یابد.
 
وی ادامه داد: روش دوم پرداخت تسهیلات خرید و ساخت از محل حساب سپرده صندوق یکم است؛‌ با فرض تصویب لایحه بودجه 97 بالغ بر 2500 میلیارد تومان دولت برای احیای بافت‌های فرسوده تجهیز منابع صورت می‌گیرد و به همین اندازه نیز بانک مسکن تجهیز منابع می‌کند.
 
وی از ارائه پیشنهاد پرداخت 100 هزار فقره تسهیلات 40 میلیون تومانی در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خبر داد و با ابراز امیدواری برای تصویب آن در کمیسیون تلفیق گفت: بر اساس طرح جدید، برای زوج‌های جوان 10 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه وام مسکن به‌ شرط سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم پرداخت می‌شود.
 
وی با اشاره به جزئیات این برنامه گفت: چنانچه متقاضی یک سال 20 میلیون تومان سپرده گذاری کند، 40 میلیون تومان وام قرض ‌الحسنه، 2 سال سپرده‌گذاری 60 میلیون تومان و به‌ازای 3 سال سپرده‌گذاری 80 میلیون تومان وام دریافت می کند.
مدیرعامل بانک مسکن ابراز امیدواری کرد این طرح در مجلس تصویب شود.