به گزارش گروه حوقوقی و قضایی خبرگذاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان یزد، محمدحسین رحیمی زاده در سومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان یزد اظهار کرد: بیش از ۳۰۰ بنگاه غیر مجاز املاک تنها در شهر یزد وجود دارد که باید نسبت به سامان دهی این بنگاه‌ها اقدام عاجل صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از معاملات اراضی دولتی و ملی به علت عدم اطلاع از موضوع صورت می‌گیرد، اظهار داشت: باید شرایطی را فراهم کرد تا افراد قبل از هرگونه قرارداد معامله، بتوانند از خصوصی و یا دولتی بودن زمین از دستگاه‌های ذیربط استعلام بگیرند.

این مقام قضایی به بخشنامه صادره راجع به ارائه موقت خدمات به افراد دارای آراء جریمه از کمیسیون‌های ماده ۹۹ و ۱۰۰ اشاره کرد و گفت: ارائه هرگونه خدمات به ساخت و ساز‌های غیر مجاز در اراضی ملی و دولتی غیر قانونی است و موضوع ماده ۴ قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، گاز و غیره ارتباطی به اشخاصی که اراضی دولتی را تصرف می‌کنند و مجوز قانونی ندارد نداشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اجرای طرح دیدبان پیشگیری در کشور، تصریح کرد: در این طرح مردم و سازمان‌های مردم نهاد به عنوان دیدبان در کنار دستگاه قضایی در موضوع پیشگیری از وقوع جرم وارد شده و در موضوعات مختلفی همچون محیط زیست، مواد مخدر، زمینخواری و غیره به موضوع پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب‌های اجتماعی کمک خواهند کرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد خاطرنشان کرد: افراد مایل به همکاری در طرح دیدبان پیشگیری می‌توانند از طریق سامانه ملی سجام ثبت نام کنند.