رکود در بازار مسکن از 5 سال اخیر آغاز شده و در سال 94 با رشد منفی 17 درصدی به اوج خود رسیده است.

این در حالی است که در این مدت دولت راهکارهای فراوانی برای خروج از رکود ارائه داده ولی با توجه به کاهش قدرت خرید مردم و افزایش حبابی قیمت مسکن در دهه 80 به خصوص در سال 86 هنوز اقشارمتوسط جامعه توانایی خرید مسکن را ندارند.

در این بین افزایش وام مسکن از 30 میلیون به 60 میلیون تومان و در نهایت ایجاد صندوق پس‌انداز یکم برای زوج‌های جوان با ارائه 80 تا 160 میلیون تومان به هر دونفر از جمله اقدامات دولت برای خارج کردن بازار مسکن از رکود بوده است.

اما با این وجود هنوز اقشار متوسط و پایین جامعه توانایی بازپرداخت وام 80 میلیونی را ندارند و به همین دلیل شاهد استقبال کم از این طرح و ادامه رکود در بازار مسکن هستیم.

در این میان عقبایی رئیس اتحادیه مشاورین املاک از رشد معاملات خرید و فروش مسکن در شهریور ماه نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در نیمه دوم سال شاهد رونق بازار مسکن و تا حدودی رشد قیمت‌ها خواهیم بود که البته این قیمت‌ها واقعی خواهند بود.

گفتنی است رشد حبابی قیمت مسکن در سال 86 موجب شده تا این روند در دهه 80 همچنان با شیب ملایم و افزایش قیمت مسکن ادامه یابد و در نهایت منجر به کاهش توانایی خرید مردم و رکود 5 ساله در این بازار شود که هر ساله کارشناسان بازار مسکن وعده رونق این بازار را از سال آینده و یا ازنیمه دوم سال می‌دهند.