کارشناس مسکن با اشاره به خلاء اعتماد مردم به وب‌سایت‌های مسکن به دلیل فعالیت‌ غیرمجاز برخی در فضای مجازی، گفت: اطلاع‌رسانی شفاف علاوه بر جبران خلاء‌های موجود در مسکن باعث رونق بخشیدن به این می‌شود.

علیرضا اشکان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به فعالیت وب‌سایت‌های متعدد در بازار مسکن، اظهار کرد:‌ این وب‌سایت‌ها باید زیرنظر اتحادیه مشاوران املاک فعالیت داشته و مجوزهای لازم را از مراجع مربوطه از جمله اتحادیه املاک و وزارت ارشاد دریافت کرده باشند.
وی با اشاره به خلاء اعتماد مردم به سایت‌های مسکن فاقد مجوز تصریح کرد: در چنین سایت‌هایی باید آگهی‌های تماماً شناسنامه‌دار و از مشاوران املاک متعبر و دارای مجوز درج شود.
وی ادامه داد: فایل‌های مسکن که سایت‌ها بارگذاری می‌شود بایستی مشخصات دقیق ملک،‌قیمت آن، سن و همه امکانات موجود را به اطلاع مشتری برساند تا وی بتواند تمام جوانب را سنجیده و پس از آن وارد بازار مسکن شود.
وی تاکید کرد: در راستای ارتقای سطح اعتماد مردم به وب‌سایت‌های مسکن باید مشاوران املاک مجوزدار که به هر دلیل مرتکب تخلفی می‌شوند را به اتحادیه مشاوران املاک ارجاع دهند.
کارشناس بازار مسکن با اشاره به این‌که برای رونق بازار مسکن باید اطلاعات شفاف را در اختیار مردم قرار دهیم، اظهار کرد:‌ به‌عنوان یکی از فعالان حوزه مسکن در فضای مجازی به دلیل اطلاع‌رسانی شفاف تعداد مخاطب‌های ما به حدود 3 میلیون نفر افزایش یافته است. در این راستا همچنین ضمانت‌های لازم را ارائه کرده و در پروسه خرید، فروش یا اجاره مسکن از صفر تا 100 در کنار مردم هستیم.
اشکان پیش‌تر نیز با تاکید بر این‌که یکی از برنامه ها باید مطلع شدن مردم از این مسئله باشد که به چه اطلاعاتی در بازار مسکن می توانند دسترسی داشته باشند، اظهار کرد: وقتی حوزه داده های کلان و مدیریت آن در بازار مسکن مطرح نبود، نوع تفکر سنتی بود؛ یعنی می رویم از یک بنگاه املاک درباره قیمت مسکن یک محله پرس و جو می‌کنیم.
وی ادامه داد:‌ به طور مثال 100 بنگاه املاک در یک محله قیمت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند و در سامانه میانگین این نرخ‌ها را دریافت کرده و داده های بد را حذف می‌کنیم.
وی با بیان این‌که اصحاب رسانه وظیفه دارند که مردم را از حقشان در تمام حوزه‌ها به خصوص در حوزه مسکن و قیمت‌های آن مطلع کنند، تاکید کرد:  ممکن است خیلی افراد نسبت به، به روز شدن کسب و کار در بازار مسکن موضع بگیرند، مثلا در بانکداری همه گاردها از بین رفته و شما می‌توانید بدون کوچکترین تردید از رمز دوم استفاده می‌کنید.
کارشناس بازار مسکن  با اشاره به این‌که در گذشته این‌گونه نبود، اظهار کرد: در بخش مسکن به دنبال این هستیم که قیمت‌های ارائه شده از سوی مشاوران املاک را جمع آوری و آنرا غربال کنیم؛ یعنی داده‌های پرت را حذف می‌کنیم شاید فردی بخواهد با چنین قیمت‌هایی در بازار جهت‌دهی کند.
اشکان با بیان این‌که سیستم موجود برای این کار یادگیرنده است و به افزایش و کاهش‌های ناگهانی حساس بوده و آلارم می‌دهد، افزود: در زمان رکود شاهد چنین اتفاقاتی در بازار مسکن بودیم که عده‌ای به دنبال جهت‌دهی در این بخش بودند، البته الان که مقداری بازار بهتر شده شاهد چنین اتفاقاتی نیستیم.