این خبر شاید فقط چند روز توانست بازار مسکن و شاید تاحدی بورس اوراق بهادار را تکان دهد؛ اما در اصل به‌قدری این بازارها از اخبار مختلف اشباع شده‌اند که فقط چند روز اول ممکن است این بازارها واکنش‌های مثبت یا منفی از خود نشان دهند که بعد از آن دوباره به حالت قبلی برمی‌گردند! آخرین خبر منتشر شده از مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که قرار است نمایندگان ملت طرحی را درخصوص «حذف هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن» ارائه دهند که این خبر تاحدی می‌تواند هم بازار مسکن و هم بازار بورس را تحت تاثیر خود قرار دهد.
معصومه آقاپور علیشاهی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه در کمیسیون اقتصادی مجلس طرحی برای خانه اولی‌ها و جوانان مطرح شده است که براساس آن هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن حذف خواهد شد، گفت: این طرح با مشارکت دو نماینده عضو کمیسیون، مرکز پژوهشهای مجلس و نماینده شرکت لیزینگ مسکن به دنبال ایجاد شرایطی است که قدرت خرید جوانان در بحث مسکن افزایش پیدا کنند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: نرخ هر برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن درحال حاضر بالا است، به دلیل اینکه یکی از اهداف در ارائه وام مسکن، تسهیل شرایط برای خانه‌دار شدن مردم است، بنابراین باید از رویکرد صرفا اقتصادی در بازار مسکن پرهیز شود.
به گفته این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، سه راه برای تامین هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن درنظر گرفته شده که مهمترین آنها استفاده از منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها است. در روش دوم با حذف مالیات بر ارزش افزوده برای لیزینگ‌ها، می‌توان در مقابل وام‌هایی که ازسوی لیزینگ‌ها داده می‌شود، هزینه خرید اوراق تسهیلات را برای جوانان حذف کرد. راه‌حل سوم هم ورود مستقیم بانک مسکن به بازار لیزینگ با حذف مالیات بر ارزش افزوده است تا منابع لازم برای حذف هزینه خرید اوراق تسهیلات مسکن مهیا شود.
علیشاهی ادامه داد: از ماه آینده نیز با کاهش نرخ سود سپرده ‌های بانکی، بخشی از نقدینگی از بازار پول به بازار مسکن خواهد آمد و همین موضوع می‌تواند منجر به رشد تقاضا در بازار مسکن و افزایش رونق آن شود. درحال حاضر با وجود نقدینگی 1350 هزار میلیارد تومانی، مشکل نقدینگی در کشور نداریم بلکه مساله اصلی هدایت صحیح این نقدینگی است.
درحال حاضر اوراق تسهیلات خرید مسکن (تسه) در بازار سرمایه عرضه می‌شود که متقاضیان برای خرید هر برگ این اوراق به ارزش اسمی 500 هزار تومان باید رقمی حدود 80 هزار تومان پرداخت کنند که به این ترتیب برای دریافت یک وام 50 میلیون تومانی باید حدود 8 میلیون تومان هزینه اولیه انجام شود. گفتنی است نرخ سود بازپرداخت این اوراق نیز در حدود 18 درصد است.
سعید مسرور با تشریح این طرح به «ابتکار» گفت: اگر این اتفاق صورت بگیرد، عملا اتفاق بسیار مثبتی برای بازار مسکن خواهد بود. به هر طریق خانه اولی‌ها باید حداقل حدود 10 میلیون تومان برای خرید اوراق تسهیلات مسکن هزینه می‌کردند که با حذف این هزینه درواقع به نفع خانه اولی‌ها تمام خواهد شد.
مسرور اضافه کرد: اگر بخواهیم از بُعد بورسی به این قضیه نگاه کنیم، باید گفت که تقریبا تاثیر خاصی ندارد. به این دلیل که اولا این طرح تنها برای خانه اولی‌ها است و در وهله بعدی به این دلیل که معمولا افرادی که از این وام‌ها استفاده می‌کنند آگاهی کمتری نسبت به بازار سرمایه دارند و ازطرفی سرمایه چندانی نیز در بورس ندارند. همچنین این افراد خیلی منفعل هستند و جرات ریسک بالایی ندارند. این کارشناس بازار مسکن در پایان تاکید کرد: اگر گرفتن وام برای همه افراد آزاد شود، احتمال آنکه بازار مسکن را از رکود خارج کند، بالاست. اما درحال حاضر با اجرایی شدن این طرح، تنها چند روزی بازار مسکن و بورس اوراق رونق خواهد گرفت. 
علی رجبی نیز معتقد است این خبر تنها جو مثبتی را در بازارها به وجود می‌آورد؛ وی گفت: اغلب کارشناسان بازار مسکن معتقدند اوراق تسهیلات مسکن و حتی وام‌هایی که بانک‌ها ارائه می‌دهند، برای افراد صرفه اقتصادی ندارد. از آنجایی که اقتصاد ایران هر روزی ممکن است بهبود و یا سقوط کند، خانه گران شود و یا ارزان، پس اینکه حجم بالایی از پول را در بانک قرار دهیم، منطقی نیست.
رجبی اضافه کرد: البته از زمانی که اوراق تسهیلات مسکن به کمک افراد برای خانه‌دار شدن آمد، خبر مثبتی تلقی می‌شد. به این دلیل که دیگر قرار نبود مردم برای دریافت وام مسکن مبلغ زیادی را در بانک‌ ذخیره کنند. درواقع حجم دارایی‌های مسموم بانک‌ها کمتر شد. اما به دلیل آنکه مابه التفاوت آن برای افراد بالا بود و باید سود بیشتری را درنهایت بازمی‌گردانند، مردم را دوباره به سوی بانک‌ها بازگرداند.
این کارشناس بازار بورس خاطرنشان کرد: اگر این خبر صحت داشته باشد که اوراق تسهیلات مسکن حذف شود و بانک‌ها سود دریافتی وام‌ها را افزایش ندهند، می‌توان این خبر را برای رفع رکود کلی از بازار مسکن کافی دانست