کارشناس بازار مسکن گفت: بازار اجاره بهای مسکن کشور در سال جاری با یک ثبات نسبی مواجه است و رشد ۷ تا ۱۰ درصدی قیمت را پیش بینی می کنیم.

 
به گزارش تسنیم، حسام عقبایی ضمن اشاره به این جمله که فصل اصلی نقل و انتقالات از ابتدای خرداد ماه شروع می‌شود، افزود: امسال فصل نقل و انتقالات با ماه مبارک رمضان تلاقی پیدا کرده و طبق معمول در این ماه کمتر جابجایی صورت می‌گیرد.

 
وی همچنین اظهار داشت: با این وجود حجم جابجایی‌ها در حوزه اجاره آمار بالایی داشته و از نظر قیمت نیز یک ثبات نسبی بر این بازار حاکم است.

 
این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قیمت مسکن اصلی‌ترین شاخص تعیین قیمت اجاره بهاء است، گفت: علاوه بر این عواملی مانند سود بانکی، نرخ تورم، نبود توازن بین عرضه و تقاضا و رویکرد اجاره داری در رشد قیمت اجاره بهاء بی تاثیر نیست.

 
وی در ادامه رشد اجاره بهاء در شهرهای بزرگ را طی سال جاری 7 تا 10 درصد پیش بینی کرد و افزود: ظرفیت افزایش اجاره بهاء در شهرهای کوچک وجود ندارد.

 
عقبایی در بخش دیگری از سخنان خود با عنوان اینکه از دهه 60 به این طرف تعداد مستاجران در کشور همواره روندافزایشی داشته است، اظهارداشت: هم اکنون در ایران 67 درصدمردم مالک و 33 درصد مستاجر هستند.

 
وی همچنین از رشد تعداد مستاجر در حوزه اجاره نشینی طی سالیان اخیر در مملکت خبرداد و افزود: متاسفانه توازن بین عرضه و تقاضا در حوزه مسکن وجود ندارد.