آنها معتقد بودند بازار مسکن دیگر کشش این همه رکود را ندارد و قطعا در روزهای ابتدایی سال جدید و پیش از برگزاری انتخابات قیمت‌ها تکانی می‌خورد و در ادامه پس از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باید انتظار افزایش دوباره قیمت‌ها را داشت. تا اینجای کار بخش اول پیش‌بینی کارشناسان و فعالان بازار مسکن درست از آب در آمده و احتمالا به یک دلیل بسیار روشن باید انتظار گرانی مسکن را در دوران پساانتخابات داشت؛ یکی از برنامه‌های دولت برای رونق اقتصادی استفاده از ظرفیت‌های بازار مسکن بوده که البته تاکنون به دلیل ترس از تورم اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است. اما پس از انتخابات، دولت بعدی چاره‌ای جز به حرکت در آوردن مسکن به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین بخش‌های اقتصادی ندارد.

دولت کنونی پیشاپیش زنگ اجرای برنامه‌های احتمالی خود را برای بخش مسکن به صدا در آورده، به‌طوریکه رییس جمهور فعلی از پرداخت 200 میلیون تومان وام مسکن خبر داده است. البته خیلی نمی‌توان به اثرگذاری اجرای یک برنامه (افزایش سقف وام) برای خروج بازار مسکن از رکود امیدوار بود. چه آن‌که طی سال‌های اخیر وام مسکن در چندین مرحله به 160 میلیون تومان افزایش یافته، اما به دلیل تاثیر ناچیز در افزایش قدرت خرید مردم نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

با این تفاسیر سری به قیمت روز واحدهای مسکونی پایتخت می‌زنیم، شهری که بر اساس آمار حدود 400 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در آن وجود دارد.

یک واحد مسکونی72 متری 2 سال ساخت واقع در ارامنه جنوبی 235 میلیون تومان (هر مترمربع 3 میلیون و 250 هزار تومان) قیمت‌گذاری و قیمت آپارتمان 53 متری 7 سال ساخت واقع در اراج ازگل با پارکینگ و انباری 182 میلیون تومان تعیین شده است.

یک واحد مسکونی 80 متری واقع در حکمت که 2 سال از ساخت آن می‌گذرد با قیمت هر مترمربع 9.7 میلیون تومان و مجموع 775 میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته است. آپارتمان 55 متری در قیطریه با امکاناتی نظیر پارکینک و انباری نوساز 375 میلیون تومان قیمتگذاری شده است.

قیمت یک دستگاه آپارتمان 100 متری در اسفندیاری 340 میلیون تومان، یک واحد مسکونی در محدوده توحید با مساحت 70 متر 260 میلیون تومان و یک واحد آپارتمان 70 متری واقع در آپادانا 485 میلیون تومان تعیین شده است./تسنیم