سال گذشته، حجم معاملات خرید آپارتمان در تهران ۵ درصد افزایش پیدا کرد در حالی‌که سال قبل از آن – سال ۹۴- معاملات با افت ۱۰ درصدی روبه‌رو‌ شده بود. کارشناسان اقتصاد مسکن انتظار دارند بازار ملک در سال ۹۶ به لحاظ حجم معاملات خرید، گرم‌تر شود و رونق بگیرد.
با این حال، دو مانع مربوط به «نرخ سود بانکی» و «ضعف قدرت خرید تقاضای مصرفی دهک‌های میانی»، امکان ورود به فاز رونق را سلب کرده است. نرخ سود بانکی در بازار پول، هم اکنون بالاترین بازدهی سرمایه‌گذاری را در بین بازارهای مختلف، به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.
اگر‌چه نرخ سود سپرده‌گذاری، به‌صورت اسمی ۱۵ درصد است اما بانک‌ها سود بالای ۲۰ تا ۲۲ درصد به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کند. در این شرایط، با توجه به ثبات نسبی قیمت مسکن و با لحاظ رشد ۵ درصدی قیمت ملک طی سال گذشته، سرمایه‌گذاری در بازار پول، انتخاب اول دو گروه از متقاضیان بالقوه ملک، محسوب می‌شود.
گروه اول، افرادی هستند که با نیت سرمایه‌گذاری، می‌توانند وارد بازار ملک شوند و گروه دوم را متقاضیان خرید آپارتمان با نیت تبدیل ملک فعلی به ملک بهتر برای سکونت، تشکیل می‌دهند.
این دو گروه در صورت تعدیل نرخ سود بانکی و تنظیم غیردستوری آن با نرخ تورم، انگیزه ورود به بازار معاملات مسکن را پیدا می‌کنند.همچنین، افزایش قدرت خرید دهک‌های متوسط رو به بالا از طریق ارائه تسهیلاتی همچون لیزینگ، به تحریک بیشتر تقاضای مصرفی و در نتیجه رونق معاملات منجر خواهد شد.