مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد با بیان آنکه اعتبار حوزه مسکن کمیته امداد در سال 96 به حدود 750 میلیارد تومان رسیده، این در حالیست که بودجه این حوزه در سال 95، 400 میلیارد تومان بوده است؛ از تاکید این نهاد حمایتی بر رویکرد «اسکان» به جای «تامین مسکن» مددجویان با هدف سرعت بخشی و امکان پذیری تامین سریع مسکن مددجویی خبر داد.
ابراهیم بازیان در گفت‌وگو با ایسنا، بر استفاده از رویکرد اسکان به جای تامین مسکن مددجویان با هدف سرعت بخشی، وسعت بخشی، تنوع بخشی و امکان پذیری تامین مسکن مددجویی در سال 96 تاکید کرد و گفت: در رویکرد اسکان به جای تامین مسکن از ظرفیت وام‌های قرض الحسنه به عنوان وام ودیعه مسکن استفاده می‌شود؛ همچنین برای برخی از مددجویان نیز  از طریق این رویکرد به تامین اجاره مسکن‌آنها اقدام می‌کنیم.

وی افزود: به این ترتیب اگر این رویکرد محقق شود معتقدیم در کوتاهترین زمان می‌توانیم بخش عمده نیاز مددجویی را در حوزه مسکن برآورده کنیم.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد تصریح کرد: این رویکرد به ویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها که عملا امکان احداث و ساخت مسکن مددجویی با رقم‌های نازل در آنها وجود ندارد دنبال خواهد شد؛به این ترتیب رویکرد کمیته امداد از سال 96 در کلانشهرها و شهرهای بزرگ به تدریج به سمت خدمات «اسکان» خواهد رفت.

بازیان ادامه داد: هنگامی که کمک به تامین مسکن فرد مددجو می‌کنیم یعنی با حمایت‌ها و تسهیلات خود امکان ساخت مسکن و یا خرید آن به مددجو داده می‌شود اما وقتی از رویکرد «اسکان» به جای «مسکن» صحبت می‌کنیم یعنی مددجویی که مشکل بدمسکنی دارد می‌تواند مسکن خود را در کوتاه مدت با وام ودیعه و اجاره حل کند و به تدریج وقتی توانمند شد به سمت احداث و یا خرید مسکن حرکت کند.

وی ادامه داد: در واقع رویکرد «اسکان» حرکت تدریجی به سمت تامین مسکن مطلوب است.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد در ادامه خاطرنشان کرد: اولویت کمیته امداد تامین اسکان مناسب است و اولویت ثانویه ما در این نهاد حمایتی کمک به تامین مسکن مناسب یعنی همان خودمالکیتی است به این ترتیب از سال 96 در حوزه مسکن، خودمالکیتی اولویت اول کمیته امداد نیست.

بازیان ادامه داد: در حال حاضر تهیه مسکن برای تمامی قشر مددجوی کمیته امداد امکان پذیر نیست زیرا آورده مددجو کم، سرانه کمیته امداد در این حوزه محدود و وسعت نیاز مددجویان در حوزه مسکن نیز زیاد است به این ترتیب این حرکت تدریجی برای حل مشکل بدمسکنی با استفاده از رویکرد اسکان در نهایت منجر به تامین مسکن نیز خواهد شد.

وی افزود: امروزه به علت آنکه نمی‌توانیم مشکل مسکن را حل کنیم نباید برای مددجو در حوزه مسکن صف انتظار طولانی ایجاد کنیم و به این ترتیب رویکرد کمک به اسکان مددجویان از طریق وام قرض الحسنه ودیعه یک راه میانبر برای تامین مسکن است.

پاشنه آشیل طرح مسکن اجتماعی و حمایتی دولت  «تسهیلات بانکی» است

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد در ادامه به طرح «مسکن اجتماعی و حمایتی دولت» نیز اشاره کرد و گفت: امیدواریم در طرح مسکن اجتماعی و حمایتی که از اوایل دولت یازدهم مطرح شد اما متاسفانه به آخر دولت رسید، با توجه به آنکه این طرح برای اقشار کم درآمد بوده و مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در سطح شهرها را نیز شامل می‌شود، بتوانیم از ظرفیت آن در جهت حل بخشی از مشکلات مسکن مددجویان استفاده کنیم.

بازیان در ادامه خاطرنشان کرد: این درحالیست که وابستگی تامین مالی طرح مسکن اجتماعی و حمایتی دولت به بانک‌هاست و ما متاسفانه از عملکرد بانک‌ها در حوزه مسکن حداقل در سالیان اخیر به شدت گله مند هستیم.

وی تصریح کرد: هنوز بانک‌ها در بحث  نوسازی و بهسازی که باید تسهیلات بلاعوض برای مقاوم سازی روستایی را با توجه به اعلام بانک مرکزی پرداخت کنند، به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

مدیرکل دفتر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد ادامه داد: انتظار می‌رود بانک‌ها همانطور که در خصوص تسهیلات اشتغال در کمیته امداد عمل می‌کنند در خصوص خدمات حوزه مسکن هم عمل کنند زیرا مسکن و اشتغال دو روی سکه توانمندسازی در کمیته امداد هستند؛به همین دلیل به منظور تسریع فرآیند توانمندسازی ضرورت پرداخت تسهیلات بهسازی از محل اعتبارات بانکی باتوجه به پیش بینی‌های دولت در برنامه پنجم توسعه و همچنین مسکن اجتماعی و حمایتی دولت، احساس می‌شود.

بازیان تاکید کرد: پاشنه آشیل طرح مسکن اجتماعی و حمایتی دولت  «تسهیلات بانکی» است. به این ترتیب اگر این تسهیلات محقق شود این خدمت دولت نیز صادر می‌شود و در غیر اینصورت این خدمت محقق نخواهد شد.

وی ادامه داد: دولت باید در این حوزه به تعهدات خود به موقع عمل کند. این در حالیست که این طرح به سال 95 هم نرسید اما امیدواریم در سال 96 که سال پایانی دولت است حداقل در شش ماهه نخست سال شاهد فعالیتی در این حوزه باشیم و از این جهت در جهت تامین مسکن مددجویان بهره ببریم.