به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان با اشاره به اجرای طرح مسکن اقشار کم درآمد را که در دو قالب مسکن اجتماعی (مسکن استیجاری) و مسکن حمایتی (کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض) ساخت 500 هزار واحد مسکونی از سال آینده تا سال 1400 در دستور کار قرار می گیرد، اظهار کرد: در طول برنامه ششم و از سال آینده تا سال 1400، حمایت سالانه از 100 هزار واحد مسکونی اقشار کم‌درآمد در قالب مسکن‌ حمایتی و مسکن‌ اجتماعی در دستور کار قرار می گیرد. 
 
وی بیان کرد: در این طرح، بخش‌های مختلفی مورد توجه قرار گرفته است که یک بخش آن مسکن حمایتی است. در این بخش کمک به ساخت و خرید مسکن ملکی و کمک بلاعوض مطرح است و وظایفی را برعهده بانک‌مرکزی برای تعیین بانک‌عامل و اعطای تسهیلات موضوع مورد تصویب، گذاشته است. 
 
وی نوع کمک‌ها در طرح مسکن‌حمایتی را شامل تسهیلات ساخت مسکن ملکی، تسهیلات خرید مسکن ملکی، کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر فاقد متقاضی به هر واحد مسکونی تا 7میلیون تومان اعلام کرد و  و افزود: از سال96  تا 1400 سالانه 10 هزار  تسهیلات ساخت ملکی پرداخت می شود. 
 
وی با بیان این که تعداد تسهیلات خرید مسکن ملکی برای سال‌های 96 تا 1400 به ازای هر سال، 20هزار واحد مسکونی و جمعاً 100 هزار فقره طی 5 سال آتی است. 
 
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در کمک بلاعوض به متقاضیان مسکن مهر که به ازای هر واحد مسکونی 7 میلون تومان تعلق می‌گیرد که در 5 سال آینده سالانه 5000 واحد و جمعا برای 25  هزار واحد مسکونی است. 
 
مظاهریان یکی دیگر از ابعاد تامین مسکن اقشار کم درآمد را مسکن اجتماعی و کمک به ساخت مسکن استیجاری برشمرد و گفت: ما در زمینه مسکن استیجاری نهادهای خوب و حرفه‌ای نداریم و در حقیقت مسکن استیجاری به صورت شخصی اداره می‌شود و افراد ساختمان‌های مازاد خود را اجاره می‌دهند. در حالی‌که این طرح در تلاش است تا ساخت مسکن استیجاری را در دستور کار قرار داده و این فعالیت را در بازار مسکن بصورت حرفه‌ای نهادینه کند. همچنین پرداخت کمک اجاره و وام قرض‌الحسنه از دیگر ابعاد این برنامه است. 
 
معاون وزیر راه و شهرسازی ساخت مسکن استیجاری-ملکی به نسبت 40-60 از کل واحدهای ساخته شده، پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن‌اجتماعی در برابر تسهیلات مسکن حمایتی در این طرح، پرداخت کمک‌اجاره متناسب به شهرهای زیر 500 هزار نفر و شهرهای بالای 500هزار نفر و وام قرض‌الحسنه ودیعه مسکن را از انواع کمک‌های مسکن‌اجتماعی برشمرد. 
 
وی گفت: ساخت مسکن استیجاری- ملکی به نسبت 40-60 از کل واحدهای ساخته شده طی 5سال و هر سال 10هزار واحد مسکونی است که جمعاً در پایان 5 سال، 50هزار واحد مسکونی را در بر می‌گیرد. همچنین پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن اجتماعی طی سال های 96 تا 1400 سالانه به میزان 15 هزار واحد مسکونی پیش بینی شده است. 
 
مظاهریان افزود: پرداخت کمک اجاره در شهرهای زیر 500هزار نفر در سال‌های 96 تا 1400، سالانه 15 هزار با مجموع 75 هزار واحد مسکونی است. در شهرهای بالای 500 هزار نفر جمعیت، طی سال‌های 96 تا 1400 هر سال 20 هزار واحد مسکونی با مجموع 100هزار واحد مسکونی مورد نظر خواهد بود. 
 
وی میزان وام قرض الحسنه ودیعه مسکن را سالانه 5000 واحد مسکونی اعلام و تصریح کرد: پرداخت کمک‌اجاره به شهرهای زیر 500هزار نفر و هم شهرهای بالای 500هزار نفر از برنامه‌های ما در طرح مسکن‌اجتماعی است که در هیئت‌دولت تصویب شد.