شاید یکی از مهم ترین سوالات مرتبط به سال 96 و انتخابات پیش رو ، پس از این سوال که رییس جمهور بعدی کیست؟ این سوال است که برگزاری انتخابات در سال 96 چه تاثیری بر بازار ملک و مسکن خواهد گذاشت و آیا خاطرات تلخ-برای بسیاری- و شیرین-برای تعداد محدودی- از انتخابات سال 92 و بازار ملک و مسکن در آن روزها، تکرار خواهد شد؟
بدیهی است که بازار 92 در ملک و مسکن تکرار نخواهد شد. به این معنی که امکان ندارد قیمتها در بازار مسکن دچار چنان نوسانی شود که تکانه هایی آنچنان سنگین به این کشتی سرگردان در طوفان بدهد. تا آنجا که تمامی سرمایه های خرد و کلان از ترس جاماندن از این قافله ی سرگردان، تمام پس انداز و اندوخته خود را در کیسه کنند و دربدر بنگاه ها و تعاونی ها، به دنبال خرید تکه ای زمین یا خانه ای کلنگی و حتی حواله ای، دفترچه ای یا کاغذی باشند که قرار بود تا دو سه سال آینده برایشان تبدیل به یک واحد آپارتمان نقلی و کوچک شود.
نه هرگز آن روزهای کذایی تکرار نخواهد شد- که معلوم نیست اگر تکرار شود باز هم عوام فریب آن داغی دوروزه بازار را نخورند- آن روزها را کسی نمی خواهد اما، این روزها نیز روزهای خوبی برای بازار ملک و مسکن نیست.
بعد از انتخابات سال 92، چنان آرامشی بازار ملک و مسکن را در بر گرفت و تا انتهای سال 95 ادامه یافت که دیگر نمی توان به این وضعیت نام آرامش نهاد و بیشتر به رکودی بدون چاره می ماند که متولیان امر تنها انتظار بهتر شدنش را دارند و هیچ راهکار منطقی و اصولی برای آن وجود ندارد.
اما انتخابات سال 96 تاثیری که بر بازار ملک و مسکن می تواند داشته باشد، اگر چه مطمئنا مثل تاثیر انتخابات 92 و داغ شدن بازار نخواهد بود اما انتظار می رود که بازار ملک و مسکن را از این رکودی که دیگر طولانی شده است، بیرون بیاورد و روند خرید و فروش در بازار را کمی بهبود بخشد. اگر چه هنوز ضررها و بی اطمینانی هایی که بازار سال 92 و پس از آن در سرمایه های در گردش بازار ملک ایجاد کرد، به این زودی ها التیام پذیر نیست اما ادامه این رکود نیز بیش از این به صلاح نیست و اگر منطقی و اقتصادی نگاهی به بازار سالهای 93 تا امروز بیندازیم، آنها که به بازار موجود اعتماد کردند و خرید انجام دادند، متوجه شدند که در بهترین حالت بازار برای خرید، یعنی کف قیمت بازار خرید کرده اند و هر اتفاقی که در سال 96 بیفتد به نفع آنان و سرمایه شان خواهد بود.
در کل در سال 96 بازار ملک و مسکن ثبات بیشتری را تجربه خواهد کرد و تمامی آنهایی که خرید کرده اند و آنهایی که قصد فروش داشته اند و نتوانسته اند بفروشند به درصدی از ضریب اطمینان می رسند چرا که با متعادل شدن نسبت خریدار و فروشنده در بازار، قیمت ها به مرز ثبات رسیده و مهم تر از آن روند عرضه و تقاضا به مرحله ای می رسد که اگر کسی بخواهد خرید داشته باشد و یا ملک خود را بفروشد لازم نیست زمان زیادی انتظار بکشد که طرف مقابلش را پای میز قرارداد ببیند که این حالت بازار شاید بتوان گفت یکی از بهترین و متعادل ترین حالت های بازار باشد که میزان عرضه و تقاضا تقریبا مساوی است و هیچ خریدار یا فروشنده ای روی زمین نمی ماند.
البته پیش بینی موقعیت بازار سال 96 می تواند حالت دیگری نیز داشته باشد که البته احتمالش کمتر است اما صفر نیست. موقعیتی که ذکر شد بهترین حالتی است که می تواند اتفاق بیفتید اما حالت دیگری نیز برای بازار ملک و مسکن در سال 96 متصور است و آن انفعال و بی اعتمادی سرمایه های خرد و در گردش به بازار مسکن می تواند باشد. به این معنی که تمامی مشتریانی که طی چهار سال گذشته به نحوی از بازار ضربه خورده اند به ایت صورت که بدون آگاهی دست به انتخاب نادرست زده اند و خرید یا فروش اشتباه انجام داده اند و دقیقا زمانی که نباید، خریده یا فروخته اند و عموما برداشت غلطی از بازار ملک و مسکن بدست آورده اند و حتی در ساده ترین حالت از انتظار جهت بهبودی بازار خسته شده اند و… بنا به دلایل عدیده ای شبیه به دلایل فوق، دیگر به بازار ملک و مسکن اعتماد نمی کنند و متاسفانه این دسته از مشتریان به دلیل ارتباط زیاد با بازار ملک و مسکن و ادعای کارشناسی و خبره بودن در امور بازار ملک و مسکن، تاثیر زیادی بر اطرافیان خود دارند و زمانی که این سرمایه های خرد و سرگردان به بازار اطمینان نداشته باشند، جرقه ای هم اگر زده شود، تاثیر نداشته و تمام مشتریان بالقوه که می توانند بازار را از این حالت خارج کنند، با تأسی از همان کارشناسان و خبره های شکست خورده بازار ، از کنار موقعیت های طلایی به سادگی عبور می کنند و تنها در سکوت نظاره گر گذشت زمان و از دست رفتن موقعیت ها می نشینند.
اگر این حالت دوم پیش بیاید، شاید بازار ملک و مسکن در سال 96 رشدی نداشته باشد اما به طور قطع از این حالت موجود، بدتر نخواهد شد. نگارنده امیدوار است در سال 96 بازار ملک و مسکن حالت اول را تجربه کند و همگی شاهد خروج از این رکود باشیم، که اگر این اتفاق بیفتد و این چرخه عظیم تکانی بخورد، ادامه این روند در سال های بعد از 96 خوشبینانه تر و امیدوارکننده تر خواهد شد.