آمار تازه بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن حاکی از آن است که در ۱۱ ماهه منتهی به بهمن‌ماه تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به مرز ۱۵۰ هزار واحد رسیده که حدود ۶.۵ درصد نسبت به همین دوره در سال قبل افزایش دارد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی حدود ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان بوده که تا ۵.۴ درصد گران شده است.

این در حالی است که در بهمن‌ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مجموع کاهش یافته و به ۱۵ هزار و ۶۰۰ واحد رسیده است. به طوری که این رقم نسبت به دی‌ماه ۶.۷ و در مقایسه با بهمن‌ماه سال گذشته تا ۴.۵ درصد کاهش دارد.

بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی به تفکیک عمر بنا نشان می‌دهد که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۵۳.۹ درصد بیشترین میزان از واحدهای معامله شده را داشته‌اند. همچنین از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۶.۲ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را داراست. مناطق ۴ و ۲ در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در رابطه با تغییرات قیمتی افزایش وجود دارد. متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده که نشان‌دهنده رشد ۰.۲ درصدی در مقایسه با دی‌ماه و تا ۷.۶ درصد نسبت به بهمن‌ماه سال گذشته است.

بیشترین رشد متوسط قیمت در بهمن‌ماه به منطقه ۱۲ اختصاص دارد که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۱۳ درصد افزایش داشته است. در مقابل کمترین رشد قیمت به منطقه ۳ با حدود ۰.۷ درصد تعلق دارد.

از سوی دیگر بالاترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده نزدیک به ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ است.

اما در رابطه با تحولات اجاره‌بهای مسکن نیز آمارها نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در تهران تا ۱۱.۲ و در کل مناطق شهری حدود ۹.۴ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش دارد.

در مجموع با توجه به تحولات رخ داده طی ۱۱ ماهه امسال و رشدی که در معاملات وجود داشته بانک مرکزی تاکید دارد که این نشان دهنده بهبود وضعیت بازار مسکن در سال جاری است.