تحلیل‌ها حاکی از آن است که قیمت ساخت خانه طی ماه‌های گذشته افزایش نداشته است.«قیمت خانه بالا می‌رود یا نه؟» این سوالی است که این روزها ذهن بسیاری از متقاضیان مسکن را درگیر خود کرده است؛ از آنانی که قصد تعویض خانه خود را دارند یا مستاجرانی که با پس‌انداز، تصمیم به خرید خانه دارند.
اظهارات مختلفی درباره آینده بازار مسکن وجود دارد؛ اما شرایط کنونی بازار حاکی از عقب ماندن مسکن از تورم است و حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفته منتظر سونامی افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن نیستیم و پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها در بازار وجود ندارد.
اما در این میان، یکی از بخش‌هایی که روی قیمت مسکن‌های نوساز و بخش ساختمان اثر دارد، قیمت مصالح ساختمانی است. گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در نیمه اول امسال قیمت مصالح ساختمانی نسبت به نیمه اول ۱۳۹۴ تغییر آن‌چنانی نداشته است. این موضوع بیانگر آن است که قیمت ساخت مسکن با افزایش آن‌چنانی روبه‌رو نبوده و سازندگان مسکن تقریبا با همان قیمت پارسال خانه ساخته‌اند.
به گزارش دریک آنلاین به نقل از خبر آنلاین، بنا به این گزارش و تحلیل‌های مرکز آمار ایران، هر مترمربع سنگ پلاك صيقلي تراورتن سفيد (درجه يك) در نیمه اول سال ۱۳۹۵ با قیمت ۹۱ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رفت؛ این در حالی است که همین کالا در نیمه اول سال گذشته ۹۲ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشت. این نشان می‌دهد که سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید با کاهش حدود یک درصدی قیمت مواجه شده است.
در همین حال، قیمت هر عدد آجر ماشینی سوراخ‌دار سفید ۵٫۵ سانتی در نیمه اول امسال ۱۸۱ تومان گزارش شده، اما همین مصالح در نیمه اول سال ۱۳۹۴ با قیمت ۱۸۰ فروخته می‌شد. بنابراین آجر حدود ۰٫۵ درصد افزایش قیمت داشته است.
هر عدد بلوک سفالی نیز در نیمه اول ۱۳۹۵ با قیمت ۲۷۵ تومان و آجر فشاری ۱۷۴ تومان به فروش می‌رود. این در حالی است که نیمه اول ۱۳۹۴ بلوک سفالی۳۲۳ تومان و آجر فشاری ۱۸۵ تومان قیمت داشت. این حاکی از آن است که بلوک سفالی ۱۴٫۷ درصد و آجر فشاری ۵٫۷ درصد افت قیمت داشته است.
از سوی دیگر، هر تن ماسه شسته با افت ۲۵٫۵ درصدی، تیرآهن نمره۱۴ با کاهش ۹٫۱ درصدی، تیرآهن نمره۱۶ با افت ۵٫۹ درصدی روبه‌رو شده است.