مدیرکل اداره راه و شهرسازی خوزستان از افتتاح 5500 واحد مسکن مهر در خوزستان در دهه فجر خبر داد.منوچهر رحماني در جلسه شورای مسکن که عصر روز سه شنبه، 12بهمن ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با پیگیری فرمانداران شهرستان های مختلف استان، روز جمعه این واحدها به صورت همزمان به بهره برداری می رسند.
وی افزود: این واحدها در شهرهای امیدیه، آبادان، اهواز، بندرامام، بهبهان، شوش، شوشتر، مسجدسلیمان و چند شهر دیگر با پیگیری فرمانداران این شهرستان ها به اتمام رسیده و آماده بهره برداری در دهه مبارک فجر هستند.
رحمانی تصریح کرد: بیش از 106 هزار واحد مسکن مهر در استان داریم که از این میزان حدود 25 هزار واحد آن متقاضی موثر ندارد و در این زمینه باید تلاش کنیم تا شرایط را برای واحدهایی که متقاضی موثر دارند مهيا کنیم.
وی ادامه داد: دولت در خصوص واحدهایی که متقاضی ندارد تصمیماتی ابلاغ کرده است تا از شرط تعهد مسکن مهر خارج شوند. همچنین بايد برای واحدهایی که دارای متقاضی موثر هستند زیرساخت ها و شرایط را به شکلی مهيا کرد تا مردم با اشتیاق در این واحدها مستقر شوند.
وی گفت: تا زمانی که شرایط رکودی بر بحث مسکن در کشور و استان حاکم است نمی توان برای واحدهای مسکن مهری که دارای متقاضی موثر نیستند اقدامی انجام داد و زمانی می توان در این خصوص حرکتی انجام داد که مسکن از رکود خارج شود.
رحمانی عنوان کرد: اگر تعاونی ها، شهرداری ها، فرمانداری ها، بانک ها و سایر بخش ها کمک کنند می توانیم واحدهایی را که دارای متقاضی موثر هستند به سرانجام برسانیم و پول دولت را به جریان بیاندازیم.
در ادامه این جلسه سعید طاهری، رییس كميسيون هماهنگي بانكهاي خوزستان نيز گفت: باید واقعیت ها در بحث مسکن های مهر استان دیده شود و تنها پرداخت تسهیلات به این واحدها مدنظر نباشد زیرا مساله بازگشت این تسهیلات نيز مهم است.
وی افزود: تسهیلات بانکی که به ساخت این واحدها تعلق گرفته و از سوی بانک ها پرداخت شده است باید بازگشت داده شود و در غیر این صورت افزایش وام پرداختی به متقاضیان مسکن فقط باعث بالا رفتن بدهی آنها می شود.
طاهری تصریح کرد: باید شرکت های تعاونی ترغیب شوند و در زمینه ساخت مسکن هایی که متعهد شده اند اقدام کنند و در این زمینه بانک ها نیز تسهیلات موردنياز را به آن ها پرداخت می کنند اما این مساله منوط به آن است تا شرکت های تعاونی پای کار بیایند.
وی ادامه داد: اگر شرکت های تعاونی ترغیب شوند، مسکن های مهر تکمیل می شوند و در این زمینه نیز بانک ها تسهیلات مورد نیاز را در اختیار تعاونی قرار خواهند داد.
طاهری عنوان کرد: بخشی از تسهیلات موردنظر تعاونی ها برای ساخت مسکن های مهر به آنها پرداخت شده است اما از آنها می خواهیم تا کار كرده و اقدام به ساخت واحدهای خود کنند تا بانک بتوانند باقی مانده تسهیلات را به آنها پرداخت کنند.