آخرین آمار از کاهش حجم معاملات آپارتمان در تهران و متوسط قیمت حدود چهارمیلیون و ۴۰۰ هزار تومانی هر متر واحد مسکونی در پایتخت است.
 تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در آذرماه امسال نشان می‌دهد که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده که با رشد نیم درصدی قیمت در مقایسه با آبان‌ماه همراه است.
از سوی دیگر قیمت هر متر مسکن در آذرماه نسبت به آذرماه سال گذشته تا ۷.۷ درصد افزایش دارد.
بیشترین رشد متوسط قیمت مربوط به منطقه ۱۶ با ۱۵.۹ درصد و کمترین آن به منطقه ۱۰ با ۴.۳ درصد نسبت به آذرماه سال گذشته تعلق دارد.
همچنین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی به حدود ۱۱ هزار و ۸۰۰ واحد رسیده که این رقم نسبت به آبان‌ماه ۵.۱ درصد و در مقایسه با آذرماه سال گذشته تا ۵.۹ درصد کاهش دارد.
بررسی توزیع تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی معامله شده به تفکیک عمر حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۵۲.۵ درصد بیشترین واحدهای معامله شده را به خود اختصاص داده است.
از سوی دیگر توزیع تعداد معاملات برحسب مناطق مختلف بیانگر آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه باز هم منطقه پنج با ۱۶.۷ درصد از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را داشته است. همچنین منطقه چهار با ۱۰.۵ درصد و منطقه دو ۱۰.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
تحولات اجاره‌بهای مسکن در آذرماه هم این را نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران ۱۱.۲ درصد و در کل مناطق شهری تا ۹.۶ درصد افزایش یافته است.
اما مجموع تحولات رخ داده در بازار مسکن با این تحلیل بانک مرکزی همراه بود که با توجه به رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی کمتر از نرخ تورم طی ۹ ماهه منتهی به آذرماه و همچنین گشایش‌های مالی اخیر در نظام بانکی برای کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم در مجموع شرایط مناسبی را برای خانه‌دار شدن زوجین جوان و خانه اولی‌ها فراهم آورده است.