مدیرکل دفتر تجهیز منابع فنی ، اقتصادی و املاک با تاکید بر اینکه رکود مسکن که توسط عده‌ای مطرح می‌شود عمدتا در بخش سوداگری زمین و مسکن است، گفت: اینکه مطرح شد، شهرداری‌ها باید خودگردان باشند خودش عاملی برای دامن‌زدن به سوداگری در حوزه زمین بود. فراموش نکنیم که دولت بیش از ۳ سال است که به نفع متقاضیان مصرفی تلاش کرده است تا قیمت مسکن افزایش پیدا نکند
بهروز ملکی، مدیرکل دفتر تجهیز منابع فنی، اقتصادی و املاک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در برنامه تیتر امشب با موضوع راهکارهای خروج مسکن از رکود به تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های مجموعه وزارت راه و شهرسازی در زمینه اقتصاد مسکن پرداخت و گفت: یکی از اقدامات موفق دولت یازدهم ایجاد بازار رهن ثانویه بود که اگرچه حجم آن نسبتا کم بود اما بهرحال به عنوان راهکاری مناسب به اجرا درآمد. توجه کنیم که پیش‌تر، بازار مسکن تنها به رهن اولیه متکی بود.
مدیرکل دفتر تجهیز منابع فنی، اقتصادی و املاک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران ادامه داد: انبوه‌سازان این نقد را وارد می‌کنند که مردم برای خرید مسکن، قدرت خرید ندارند در حالیکه باید این نکته را مورد توجه قرار دهند که به رغم افزایش قیمت در سبد کالای مصرفی خانوارها، مسکن افزایش قیمت نداشت و یا مقدار بسیار اندکی افزایش یافت و دولت تلاش خود را برای ثابت نگه‌داشتن قیمت مسکن به نفع متقاضیان مسکن انجام داد.
تلاش دولت برای ثابت نگه‌داشتن قیمت مسکن به نفع متقاضیان 
ملکی با اشاره به اینکه در طی ۳ سال و نیم گذشته شاخص CPI، ۵۵ درصد افزایش داشت، تصریح کرد: در حالیکه قیمت سبد کالای خانوارها در حدود ۵۵ درصد افزایش قیمت داشت، قیمت مسکن، ثابت نگه داشته شد.
وی ادامه داد: اینکه انبوه سازان میگویند مردم برای خرید مسکن قدرت خرید ندارند درست است اما این را توجه کنیم که بیش از ۳ سال است که قیمت مسکن افزایش پیدا نکرده است.
ملکی تاکید کرد: رکودی که در بخش مسکن از آن یاد می‌شود عمدتا در بخش سوداگری زمین و مسکن است.
این مدیرکل حوزه مسکن در رابطه با سهم بالای زمین در قیمت مسکن، نقطه‌نظرات مجموعه وزارت راه و شهرسازی را تشریح کرد و گفت: زمین، سهم بالایی در قیمت مسکن دارد و ما این مساله را در کلانشهرها به ویژه در مناطق شمالی کلانشهرها داریم. این نکته را مورد توجه قرار دهیم که هدف اصلی سوداگری در حوزه زمین رخ می‌دهد.
ملکی ادامه داد: عمدتا، زمین به عنوان تله‌ای برای افزایش قیمت مسکن و رفتن سرمایه‌ها به آن سمت است.
وی در بررسی دلایل سوداگری زمین به عملکرد و رفتار جامعه ایرانی در ۱۰۰سال اخیر و پس از دوران قاجار پرداخت و گفت: از زمان قاجار به این سو، اساسا نگاه به مسکن و زمین نگاه سوداگرایانه بود و نگاه این دو مقوله مهم در زندگی، نگاه تولیدی نبوده است. تاریخ ۱۰۰ ساله نشان می‌دهد که همواره ایرانیان به این سمت گرایش داشتند که سرمایه خود را به سمت ملک ببرند و بعد از دهه ۴۰ با بهره‌برداری از صنعت نفت، این موضوع شدیدتر شد.
ملکی ادامه داد: بعد از جنگ تحمیلی اتفاقاتی افتاد که مجموعه آنها به نگاه سوداگری در بحث زمین و مسکن دامن زد. اینکه مطرح شد، شهرداری‌ها باید خودگردان باشند خودش عاملی برای دامن‌زدن به سوداگری در حوزه زمین بود. با این اندیشه و سیاست که شهرداری‌ها باید خودگردان باشند، شهرداری‌ها اینگونه فراگرفتند که تراکم‌فروشی، مجوز‌فروشی و تغییرکاربری‌فروشی کنند و همه اینها در کنار نبودن ساختار مالی منسجم دست به دست هم دادند تا زمین تبدیل به عاملی برای سوداگری شود.
وی تصریح کرد: باید مجموعه دولت و حاکمیت و همچنین شهروندان به این سمت برویم که رونق را با حذف سوداگری مطالبه کنیم و رونق با حذف سوداگری اتفاق بیفتند.  نه آنکه مدام تشویق کنیم تا عده‌ای بیایند و مجددا آن برنامه‌هایی که در سال‌های ۸۶ و ۹۱ در بازار مسکن ایران رقم زده شد بار دیگر رخ دهد.
ملکی ابزارهای خانه‌دار کردن متقاضیان واقعی مسکن را ایجاد صندوق پس‌انداز یکم و افزایش سقف تسهیلات و کاهش نرخ سود عنوان کرد و افزود: صندوق پس‌انداز یکم، سال گذشته عملا به سپرده‌گیری شروع کرد و در واقع پرداخت وام صندوق پس‌انداز یکم از خردادماه سال ۹۵ شروع شد. آمارهای بانک مسکن مخصوصا پس از هفته دولت که نرخ سود توسط رئیس محترم جمهوری اعلام شد که در بافت فرسوده ۸ و در سایر بافت ها ۹.۵ درصد است پس از این اعلام، میزان استقبال از صندوق پس انداز یکم افزایش قابل توجهی را داشت.
تلاش برای کاهش سود وام مشارکت مدنی 
وی ادامه داد: اما وام برای مشارکت مدنی همچنان نرخ سود بالایی دارد و در حال حاضر ۱۸ درصد است. مطالبه مجموعه وزارت راه و شهرسازی نیز کاهش این رقم در شورای پول و اعتبار است.   
ملکی گفت: در تلاش هستیم تا هم میزان تسهیلات و هم طول دوره بازپرداخت را افزایش دهیم که همه اینها بستگی به تصمیماتی که در شورای پول و اعتبار اخذ می‌شود، دارد.
وی با تاکید بر اینکه بانک مسکن کاملا به تعهدات خود عمل کرده است، افزود: اگر می‌خواهیم اقتصاد رو به توسعه‌ای داشته باشیم و به شکوفایی برسیم نباید نگاه بخشی به موضوعات داشته باشیم. اینکه بخش مسکن بگوید در بانک مرکزی ۴۰ درصد پایه پولی افزایش یابد و پول پرقدرت به بازار تزریق کند تا منِ دولت، برنامه هایم را اجرا کنم روشی معقولانه در اقتصاد شکوفا نیست.
ملکی با انتقاد نسبت به اینکه گفته می‌شود در طی این ۳ سال باید تولید بیشتری در حوزه مسکن رخ می‌داد، گفت:  فراموش نکنیم ما باید تکلیف خود را مشخص کنیم که اولا آیا با افزایش قیمت در بخش مسکن موافق هستیم؟ اگر موافق با این موضوع هستیم به ضرر متقاضیان واقعی مسکن گام برداشته‌ایم که سیاست دولت اینگونه نیست. فراموش نکنیم که دولت بیش از ۳ سال است به نفع متقاضیان مصرفی تلاش کرده است تا قیمت مسکن افزایش پیدا نکند.